Тюльпани (60 фото) – види, посадка та догляд у відкритому ґрунті

Тюльпани (60 фото): види, посадка та догляд у відкритому грунті

Чи є у світі хоч хтось, абсолютно байдужий до тюльпанів? Їх так багато, і всі вони настільки різні, що здається можна задовольнити будь-який смак. А ось як правильно їх вирощувати та доглядати – це вже інше питання. Але ми знаємо відповідь і на неї!

Загальна інформація

Тюльпанам у Європі вже понад 500 років. З того часу пройшло кілька хвиль справжньої тюльпанної лихоманки, яка особливо торкнулася Нідерландів, Франції та Італії. Завдяки такому ажіотажу з’явилися сотні найнеймовірніших сортів та гібридів, якими ми можемо сьогодні помилуватися.

Тюльпани – цибулинний багаторічник, який належить до лілейних. Їх вирощують і в садах, і в промислових масштабах у всьому світі. Залежно від сорту висота стебел коливається від 10 см до 1 м.

Щороку на цибулі формуються нові коріння, які відмирають наприкінці сезону. До прямого прямого стебла примикають гостре видовжене листя, яке поступово дрібніє знизу вгору. Квітконоси вінчає один крупний бутон. Форма, забарвлення, розмір – все це залежить від сорту.

Загальна інформація

Види тюльпанів

Чи можна перебрати всі різновиди тюльпанів в одній добірці? Звичайно ж ні, не вистачить і кількох. Тому ми вирішили почати з бази і вибрали найпопулярніші категорії, які допоможуть тобі принаймні визначитися зі своїми уподобаннями!

Прості тюльпани

Вони невисокі, до 40 см, з сильними та міцними квітконосами та простими бутонами у формі келиха. Їх можна вирощувати на ділянці, на клумбах та бордюрах або в контейнерах. Бувають ранніми та пізніми, пізні зазвичай більші.

Прості тюльпани

Махрові тюльпани

У них більш пишні та об’ємні бутони, які у розкритому стані можуть доходити до 8 см у діаметрі. І це при тому, що ранні махрові тюльпани теж невисокі – до 30 см. Але є й пізні сорти.

Махрові тюльпани

Бахромчасті тюльпани

Це тюльпани з бахромчастою кромкою пелюсток. Вони високі, до 80 см і практично будь-яких можливих відтінків – від білого до фіолетового. Термін цвітіння залежить від конкретного сорту.

Бахромчасті тюльпани

Дарвінові тюльпани

Це високі гібриди до 80 см із великими квітками до 10 см у діаметрі. Вони зацвітають пізніше, на травень, і в основному це червоні та рожеві сорти.

Дарвінові тюльпани

Рембрандт

У цей різновид зібрали всі строкаті сорти з ефектними штрихами та мазками на пелюстках. Важливо не переплутати особливість сорту з вірусом ряболистості, про який ми розповімо далі.

Рембрандт

Лілієцвітні тюльпани

Вони отримали назву за незвичайну форму квіток: загострені кінці пелюсток загинаються назовні. Середня висота – 60 см, а цвітіння настає до кінця травня.

Лілієцвітні тюльпани

Зеленоцвіті тюльпани

Середина кожної пелюстки – зелена, і поступово ця зелена пляма переходить в основний відтінок. Найчастіше – у білий, жовтий, червоний чи рожевий.

Зеленоцвіті тюльпани

Папужні тюльпани

Дуже ефектний та декоративний вигляд з химерними рельєфними та фентезійними пелюстками. Бутони деяких сортів у розкритому вигляді сягають 20 см у діаметрі.

Папугові тюльпани

Догляд тюльпанів

Тюльпани не надто складні у догляді, але це стосується рослин, що вже виросли. Найскладніше – забезпечити правильне зберігання цибулин та правильну вигонку.

Температура та освітлення

Більшості сортів потрібне стабільне розсіяне світло і така сама стабільна температура. Якщо вона опускається нижче +9 градусів, забарвлення може бути нерівномірним. При нестачі світла стебла ростуть деформованими, а квіти дрібними.

Температура та освітлення

Полив

Тюльпани дуже люблять вологу, тому їх потрібно частіше поливати. Але не допускай застою води, тому що це неминуче призводить до гниття делікатних цибулин. Не можна потрапляти водою на листя та квіти і не можна допускати пересихання ґрунту. В ідеалі поливай розсаду через канавки вздовж рядів, а не просто під кущики.

Полив

Грунт

Грунт повинен бути сухим і пухким, без застою води. Занадто щільний ґрунт радить розпушити торфом, вермікулітом або піском. Не можна, щоб перед тюльпанами на цій ділянці росли інші цибулинні. Обов’язково подбайте про хороший дренаж.

Грунт

Добрива та підживлення

Підживлення вносять у ґрунт при посадці цибулин. Навесні можна використовувати рідкі комплексні добрива під час поливу. Слабкі стебла свідчать про нестачу азоту, а дрібні бутони – про нестачу калію та фосфору.

Добрива та підживлення

Набрякання

Тонкі стебла тюльпанів можуть не витримувати вагу великих квіток. Щоб вони не поникали і краще стояли, рекомендуємо вище їх підгортати. Крім того, це допомагає від вимивання цибулин під час дощів.

Загортання

Зберігання цибулин тюльпанів

Після цвітіння обріж квітконоси та більшість листя, залишивши пару найсильніших. У травні-червні, а пізні сорти трохи пізніше, цибулини можна викопати. Близько 1,5 тижнів піде на просушування, а потім ретельно їх перебери, очисти від лушпиння, розділи діток і відправ цибулини на зберігання в прохолодне, сухе та темне місце.

Зберігання цибулин тюльпанів

Посадка та розмноження

Тюльпани висаджують восени, коли температура ґрунту опускається до 9-10 градусів.До заморозків цибулини встигнуть зміцніти та укорінитися. Оптимальна глибина – приблизно 3 діаметри цибулини – це в середньому близько 15 см. Чим менше цибулина – тим вона менша.

Відстань між лунками – не менше 10 см, але це також залежить від розміру. Для створення гарної групової посадки тюльпани просто висаджують у загальні траншеї. Перед посадкою обов’язково очисти цибулини від луски та протруй.

Присип цибулини в лунках золою та піском, а потім – ґрунтом. Не можна висаджувати тюльпани на старому місці щонайменше 4 роки через цибулинні інфекції. Після заморозків замульчируй клумбу торфом і навесні не прибирай його. Далі природа все зробить сама.

Існує практика весняної посадки, але насправді вона малоефективна. Перед висадкою цибулини залишають на ніч у холодильнику та півгодини вимочують у марганцівці. Подальший принцип посадки такий самий.

Для розмноження використовуються ті самі цибулини. Протягом сезону ними формуються бічні пагони, у яких утворюються маленькі дочірні цибулинки. Коли вони зміцніють, їх можна розділити.

Посадка та розмноження

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Найчастіше у тюльпанів страждають цибулини. Це майже десяток різновидів грибків і гнилів з різними проявами. Але їх завжди можна визначити за появою плям, новоутворень, деформації та деградації кореневища. Поступово проблема перекидається на стебло та на всі частини рослини.

Методи профілактики та лікування одні й ті самі. Ретельно відбирай посадковийматеріал, дезінфікуй цибулини та ґрунт за інструкцією, кожен сезон перебирай цибулини і безжально позбавляйся всього підозрілого. Хворі рослини краще знищити, а решта – профілактично обробити фунгіцидами.

Одна з найстаріших і найпоширеніших хвороб тюльпанів – строкатість. Спочатку здається, що це просто незвичайний сорт із різнокольоровими пелюстками. Але поступово рослина вироджується і весь цей час поширює вірус навколо. Найчастіше він передається із соком хворих рослин через комах.

Лікування квіткових вірусів не існує, тому допомагає лише профілактика. Зокрема, знищення хворих квітів із цибулею, дезінфекція землі та дотримання сусідства на клумбі. Наприклад, не варто садити тюльпани разом із ліліями або після них.

Камедечі цибулин спровоковано надлишком світла. Затвердіння та зміна кольору – симптом вапняної хвороби. Все це відбувається через неправильне зберігання та посадку.

Найнебезпечніші шкідники – дротяники та кореневі кліщі, які знищують різні цибулинні та бульбові суцвіття. Вони ховаються між лусочками і саме тому завжди потрібно оглядати посадковий матеріал. Уражені цибулини вимочують у гарячій воді та хімікатах, а потім висаджують окремо.

Також зустрічаються капустянки, совки, попелиця, цибулинні мухи, равлики та слимаки. Найпростіше одразу вжити комплексу профілактичних заходів у вигляді обробки інсектицидами.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Тюльпани – фото

Букети, клумби, невеликі острівці та цілі поля тюльпанів – що може бути краще навесні? Тільки поглянь на цей барвистий океан найніжніших бутонів!

Тюльпани - фото
Тюльпани - фото
Тюльпани - фото
Тюльпани - фото
Тюльпани - фото
Тюльпани - фото
Тюльпани - фото
Тюльпани – фото
Тюльпани – фото
Тюльпани – фото
Тюльпани – фото
Тюльпани – фото
Тюльпани – фото
Тюльпани – фото
Тюльпани – фото
Тюльпани – фото
Тюльпани - фото

Тюльпани – фото
Тюльпани – фото
Тюльпани – фото
Тюльпани – фото
Тюльпани – фото
Тюльпани – фото
Тюльпани – фото
Тюльпани – фото