Очиток (60 фото) – види, правильний догляд, посадка та вирощування

Очиток (60 фото): види, правильний догляд, посадка та вирощування

Пухнасті рожеві суцвіття і ефектне декоративне листя – це далеко не все, чим примітний очиток. Насправді у нього набагато більше красивих сортів. Він добре росте у відкритому ґрунті та ідеально доповнює будь-які квіткові композиції. Час познайомитися з ним ближче!

Загальна інформація

Очиток або седум – химерний сукулент та найближчий родич звичних товстунок. Він потрапив до нас із спекотних посушливих регіонів різних континентів, від Африки до Америки. У народній медицині відвар з очитку використовується як знеболюючий та очищувальний препарат.

У наших широтах його вирощують у саду чи квартирах. Для саду є ґрунтопокривні морозостійкі види, а ось для приміщення підходять навіть тропічні екзоти. Очиток – низькорослий розгалужений багаторічник, який швидко розростається.

Втечі очитку міцні та щільні, густо вкриті об’ємними листочками. Форма і розмір листя залежить від конкретного сорту – вони бувають разюче різноманітні. Основні відтінки – зелений, сірий або навіть рожевий. На колір впливає не лише вигляд, але й кількість освітлення, склад ґрунту та інші зовнішні фактори.

Очитки активно і рясно цвітуть щільними суцвіттями-парасольками. Найчастіше вони розпускаються наприкінці літа чи восени.Дрібні квіточки дуже ароматні, і навіть очиток ще й медонос.

Загальна інформація

Види очитування

Рід очитків не просто великий, він величезний. Але не так багато його представників використовують у декоративному садівництві. Ми вибрали основні з них!

Виглядний очиток

Найпопулярніший варіант для саду. На голих прямих стеблах росте невелике овальне листя з голубуватим відливом. Але їх майже не видно, коли очиток зацвітає великими суцвіттями-парасольками всіх відтінків рожевого та фіолетового.

Виглядний очиток

Єдкий очиток

Один із ранніх видів, який розквітає до кінця травня. Стебла рідко витягуються більше 10 см, але при цьому щільно вкриті крихітними плоскими листочками.

Їдкий очиток

Пурпурний очиток

У цього очитку теж пишні рожеві суцвіття, але в них зовсім інша форма та структура. Вони нагадують швидше за пухнасті кульки на прямих стеблах заввишки від 20 до 60 см.

Пурпурне очиток

Великий очиток

Всупереч назві зовсім не великий – всього до 30 см. Це лікарська рослина та медонос із маленькими зірчастими квітками. Існують декоративні сорти з різними відтінками листя та бутонів.

Великий очиток

Білий очиток

Дуже ніжний і мініатюрний вигляд висотою всього до 20 см. По ньому дуже яскраво видно, що очиток – суккулент. Тільки подивися на цю форму листочків. Суцвіття, як нескладно здогадатися, будуть білі.

Білий очиток

Камчатський очиток

Тут зібралися разом усі відтінки жовтого та помаранчевого. А ще в нього дуже незвичайна форма листя – овальна, трохи загнута, із зубчастим краєм по периметру.

Камчатський очиток

Очиток Моргана

Розлий мексиканський вид, довгі пагони, що стелиться, якого витягуються до 1 м. Його можна вирощувати навіть як ампельну рослину.

Очиток Моргана

Відігнутий очиток

Ще один різновид із лежачими пагонами, що стелиться по землі. Вони нагадують чи витягнутих їжаків, чи гусениць. Весною такий очитоктеж цвіте.

Відігнутий очиток

Догляд за очитком

Очиток витримує посуху, майже будь-які температурні перепади і добре росте на всіх типах ґрунту. Важко знайти більш безпроблемну рослину для саду!

Температура

Комфортний діапазон температур для очищення практично вільний. Він нормально росте і розвивається і за +8, і за +30 градусів. Кімнатні види можна навіть залишати біля найхолоднішого вікна на зиму.

Температура

Освітлення

Очиток погано переносить тінь і віддає перевагу яскравому світлу. Йому не страшні прямі сонячні промені, так що сміливо вибирай саму добре освітлену ділянку.

Освітлення

Полив

Як і звичайні сукуленти, очиток краще переносить посуху, ніж переливи. Його м’ясисте листя накопичує достатньо вологи, так що поливати їх потрібно тільки в сухі періоди. Стеж, щоб вода в жодному разі не застоювалася.

Полив

Грунт

Звичайний очиток взагалі байдужий до складу ґрунту.Вони можуть жити на бідних, кам’янистих та піщаних ґрунтах. Але для декоративних сортів все-таки радимо вибирати більш родючий ґрунт.

Грунт

Добрива та підживлення

З огляду на те, що тип ґрунту для очитку зовсім неважливий, підживлення йому теж не особливо потрібні. За бажанням можеш кілька разів за сезон удобрити декоративні сорти. Краще робити це у квітні, і вже потім до осені.

Добрива та підживлення

Прополювання та обрізка

Очитки часто і швидко заростають бур’янами, тому їх потрібно регулярно прополювати. Тільки деякі різновиди, на зразок їдкого очитку, самі позбавляються конкурентів. Крім того, під час зростання видаляй сухі голі пагони та відцвілі суцвіття. Кімнатним рослинам потрібне обрізання, що омолоджує, раз на 5 років.

Прополка та обрізка

Зимівка

Морозостійкі сорти можуть зимувати в наших широтах, але їх потрібно повністю обрізати. Дочекайся усталених холодів і зріж рослину прямо біля землі, залишаючи пеньки до 4 см. Присип землею і залиш до весни – очиток виросте заново.

Зимівка

Посадка та розмноження

Очиток розмножується як завгодно. Доросла сильна рослина простіше розділити по кореневищу навесні під час пересадки. На кожній частині має бути кілька точок зростання. Оброби зріз фунгіцидом, підсуши та розсади ділянки на постійні місця.

Можна використовувати живці, причому будь-які та будь-якого розміру. Підходять навіть окремі листочки. Злегка підсуши зріз буквально пару годин і відразу висади в пухкий садовий ґрунт з піском, злегка придавивши. Поливай саджанець у міру потреби, і вже за кілька тижнів він почне рости.

Насіння краще висівати в контейнери навесні або восени. Розподіли їх по торф’яній суміші, злегка присип піском, зволожи і залиш під плівкою на 2 тижні в прохолодному темному приміщенні до +5 градусів. Потім перенеси контейнер у тепло і приблизно через 3 тижні побачиш масову появу сходів.

Після появи 2 листків сіянці можна пікірувати. У теплі дні почні поступово гартувати їх на вулиці та висадити в садок наприкінці травня на відстані близько 20 см. Очиток почне цвісти через 2-3 роки.

Посадка та розмноження

Шкідники та хвороби очитку

Очиток практично не страждає від хвороб завдяки хорошому імунітету. Максимум – у сиру прохолодну погоду розвивається грибок, який проявляється у вигляді плям на листі та стеблах. Тут потрібно якнайшвидше видалити пошкоджені частини та обробити посадку фунгіцидами.

Широклисті види люблять гусениці та пильщики. Від них добредопомагають пастки та спеціальні інсектициди. Те саме стосується попелиці та трипсів. А ось довгоносиків спочатку доведеться зібрати механічним шляхом. Рекомендується використовувати препарати для смородини, конвалії або цикламенів – вони делікатніші.

Шкідники та хвороби очитування

Очиток – фото

Дивлячись на всю різноманітність і буяння фарб очитку, іноді складно повірити, що це одна і та ж квітка. Але ми можемо гарантувати: це все це!

Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток – фото
Очиток - фото