Пергола – 60 фото, красиві ідеї дизайну для приватного будинку та дачі

Пергола у ландшафтному дизайні: 60 красивих ідей

Пергола – елегантна знахідка, яка прийшла до нас із Середземномор’я. Ще в Стародавньому Римі витончені та практичні навіси використовувалися для підтримки виноградної лози. А заразом і для затемнення терас, а також окремих ділянок від палючих сонячних променів. Тепер перголи – незамінний атрибут ландшафтного дизайну. Вони відрізняються формою та виконанням, але незмінно дарують легкість, свіжість та прохолоду у спекотні літні дні.

Що таке пергола?

Класична пергола – це навіс. Кучеряві рослини обвиваються навколо каркасної опори з арок і поперечних брусів. Це може бути окрема конструкція, прибудова до будівлі або навіть навіс над вікном.

З пергол роблять окремі тераси, коридори, огороджують басейни. Їхня архітектура стає все різноманітнішою. А дизайнери створюють справжні художні твори та тіньові малюнки.

Що таке пергола

Перголи та берсо

Перголу легко переплутати з берсо. Берсо – це криті галереї, які тягнуться вздовж доріжок та алей. З двох боків висаджуються кущі, що кучеряві. Вони розростаються, тягнуться вгору і створюють суцільний тунель.

В епоху пізнього Середньовіччя берсо створювалися з пружних лозин верби. Молоді пагони переплітали біля верхівок і поєднували їх тонкими планками. Так і формувався живий коридор.

Пергола відрізняється від берсо тим, що це постійніша каркасна конструкція. І її озеленення створюють кучеряві рослини, а не висаджені особливим чином чагарники та дерева. Хоча зараз ці грані дедалі частіше розмиваються.

Перголи та берсо
Перголи та берсо

Стилі пергол

Якщо старовинні перголи були досить одноманітні, то тепер ти можеш оформити її у будь-якому стилі. Ось кілька варіантів для натхнення:

– Класика. Це строгий і стриманий каркас із брусів із ґратчастим перекриттям. Мінімалістичний та елегантний одночасно. А якщо хочеш додати сучасності, візьми замість дерева метал.

– Сільський стиль. Простота, натуральність та навмисна грубість у моді. Зістарені дерев’яні бруси на масивних стовпах-опорах немов зійшли зі сторінок казок та легенд. І чим більше розростеться зелень – тим сильніший цей ефект.

– Палацовий стиль. Це потужність та розкіш. Масивні колони з кованими вставками, кам’яні елементи і арки, монументальні опори, потужні виноградні лози і кущі троянд, що плетуться, зададуть потрібний настрій.

– Східний стиль. Витончені, легкі, ажурні конструкції особливо гарні із цінної деревини або бамбука. Але зважай, що це скоріше декоративне, ніж функціональне рішення.

Стилі пергол
Стилі пергол