Гортензія (80 фото) – види, догляд та вирощування

Гортензія (80 фото): види та особливості догляду

Пишна та барвиста гортензія улюблена флористами та садівниками по всьому світу. Красива та невибаглива, вона прикрашає клумби, сади, двори, алеї та парки. У ландшафтному дизайні вона рівних. А завдяки простоті догляду – виростити гортензію можна навіть у ящику на підвіконні чи балконі!

Загальна характеристика

Садова гортензія значиться в однойменному сімействі, що поєднує кілька десятків видів. В основному це триметрові чагарники, які бувають і вічнозеленими, і листопадними.

Але зустрічаються маленькі деревця і навіть витончені ліани, які обвивають основу і піднімаються ним на десятки метрів. А у середніх широтах із вираженою зміною сезонів краще приживаються листопадні сорти.

Листя гортензії овальні, німого загострені, із зубчастою кромкою та жилами на поверхні. В основному вони досить великі і ростуть один навпроти одного. Цвіте гортензія з весни і до перших морозів, за що її цінують садівники. Великі пишні суцвіття можуть бути хуртовими, кулястими і щитковидними. Частина дає плоди, а частина – стерильні.

Забарвлення залежить від сорту. Кожен вид налічує ще десятки та сотні підвидів. Білі гортензії найпоширеніші. Але зустрічаються всі відтінки рожевого, синього, червоного, кремового та бузкового.Це залежить не тільки від сорту, а й від складу та стану ґрунту. Наприклад, із кислих ґрунтів гортензія вбирає алюміній, а він забарвлює пелюстки у блакитний. У лужному середовищі вони є бузкові або рожеві.

Загальна характеристика - Гортензія

Історія поширення

У Європу гортензія потрапила на рубежі 13 та 14 століть. Особливо її любили французькі та англійські аристократи. Тоді їм було доступно лише два види: червона та біла.

У природі гортензія у всьому своєму розмаїтті розростається у Східній Азії. Зустрічається вона й у Америці. Рідше – на Далекому Сході.

Гортензія – це жіноче ім’я, поширене в епоху популяризації квітки. Назву рослині дав французький ботанік Філібер Коммерсон. У Японії квітка називається Адзісай, що розшифровується як «сонячна фіолетова квітка». Латинське Hydrangea у буквальному перекладі – «посудина з водою». Це одночасно відображає любов квітки до вологи та глечикоподібну форму коробочок.

Історія розповсюдження - Гортензія
Історія розповсюдження - Гортензія

Види гортензії

Незважаючи на існування близько сотні варіацій гортензії, за межами їхнього рідного довкілля уживаються лише деякі з них. Пов’язано це із кліматом. Квіти не переносять ні сильну спеку, ні морози, ні різкі річні перепади температур.

Велика гортензія

Це класична садова гортензія з щільним яскраво-зеленим листям і напівкулястими зонтичними суцвіттями. Відтінок залежить від ґрунту та поливу. Також є цікаві сорти із махровими пелюстками.

Квіти розпускаються на минулорічних стеблах. Нові пагони надто трав’янисті. Тому вид погано переносить холод. Деякі сорти крупнолистої гортензії можна вирощувати вдома або на балконі. Від садових побратимів вони не відрізняються нічим, крім розміру.

Крупнолиста гортензія - Види гортензії
Крупнолиста гортензія - Види гортензії

Деревоподібна гортензія

Пишна висока деревоподібна гортензія добре вживається в середніх широтах. У міру розкриття суцвіття змінює відтінок із зеленого на білий або ніжний кремовий.З цікавих сортів – рожеві Інвізібл Спіріт, буйно квітучі Стериліс, великі білі Аннабль та Грандіфлора.

Деревоподібна гортензія - Види гортензії

Черешкова гортензія

Вона відноситься до чагарникових ліан, які обвиваються навколо опори та впевнено розтягуються на 25 метрів. Це цікаве рішення для ландшафтних композицій, арок та альтанок. Черешкова гортензія комфортно почувається на сонці та в тіні. Рожеві суцвіття швидко опадають, зате розростаються до великого діаметра.

Черешкова гортензія - Види гортензії
Черешкова гортензія - Види гортензії

Дубалістна гортензія

Гарний чагарник з яскравим листям може похвалитися довгими білими суцвіттями до 30 см. У міру зростання квіти змінюють відтінок на пурпуровий. Дуболиста гортензія потребує особливо ретельного утеплення на зиму.

Дубалістна гортензія - Види гортензії
Дубалістна гортензія - Види гортензії

Гортензія Бретшнейдера

Акуратний красивий кущ стійкий до посухи та холодів. Дрібні плодоносні квіти зібрані у широкі парасолькові суцвіття.

Червоні пагони виглядають дуже незвично. Вони усіяні пластинчастими відшаруваннями кори та волосками. До початку зими вони благополучно здерев’янюють. Сорт гортензії Бретшнейдера можна розмножувати насінням.

Гортензія Бретшнейдера – Види гортензії

Вітиста гортензія

У природному середовищі це великий чагарник або деревце заввишки до 5 метрів. На одному місці вона мешкає до 40 років. І це без регулярних пересадок! Знахідка для садівників.

Стебло швидко набирає міцність і здерев’янює. Тому хуртовина гортензія відноситься до зимостійких видів. Рясні пірамідальні суцвіття можуть змінювати відтінок до цегляного. Виростають вони на нинішніх стеблах.

Вітилиста гортензія - Види гортензії
Вітильні гортензії - Види гортензії

Грунтопокривна гортензія

Це незвичайний зимостійкий вид, який також називають різноопушеним. Зворотний бік темного видовженого листя укритий невеликим гарматою. Суцвіття розкриваються білими, але згодом рожевіють.

Грунтопокровна гортензія - Види гортензії
Грунтопокровна гортензія - Види гортензії

Попеляста гортензія

Цей вид гортензії примітний двома речами: він цвіте до пізньої осені і підходить для живоплоту. Стерильні дрібні квіти виділяються на тлі тьмяного перетинчастого листя.

Попеляста гортензія - Види гортензії
Попеляста гортензія - Види гортензії

Догляд за гортензією

Гортензія вкрай невибаглива, тому не завдає клопоту.Вона добре уживається із різними сусідами. Особливо з такими ж аматорами кислого ґрунту. Наприклад, з ерикою, вереском, водяником.

Температура

Оптимальна температура для гортензії – 18-22градуси. Не допускай сильного зниження та різких перепадів. Взимку під час спокою можна опускати її до 9 градусів. А вазони переставити у прохолодне затінене місце. Так рослина краще цвістиме.

Температура - Догляд за гортензією
Температура - Догляд за гортензією

Освітлення

Вибирай добре освітлені місця, але не під прямим сонячним промінням. У тіні гортензія не розвивається. Підвіконня на південній стороні – теж не найкращий вибір. У такому разі залиш відстань хоча б у 3-4 метри. Інакше на листі можуть з’явитися плями.

Освітлення - Догляд за гортензією

Полив

Використовуй для поливу гортензії тільки теплу та заздалегідь відстояну воду. Можеш використати дощову. Зверни увагу, що рослина не переносить вапно. Рекомендована кислотність для поливу – до 5,6 PH.

Гортензія не любить сухість, тому не допускай пересихання ґрунту. Максимум – підсушений верхній шар.

Полив - Догляд за гортензією
Полив - Догляд за гортензією

Добрива та підживлення

Гортензія любить органічні добрива, перегній. Вносити їх потрібно двічі на рік: перед цвітінням та після. Весною можеш скористатися сечовиною. Восени краще вибирати мінеральні добрива.

Але не перегодовуй квітку! Якщо суцвіття стануть надто великими та важкими, гілки просто переламаються під навантаженням. З тієї ж причини найбільші гілки рекомендується підв’язувати.

Добрива та підживлення - Догляд за гортензією

Обрізка

Як та інші чагарники, гортензію потрібно періодично підрізати. В ідеалі – перед початком холодів, у другій половині жовтня.

Старі кущі можеш сміливо обрізати під корінь. Саме так вони оновлюються. З молодих пагонів залишай пару бруньок. Це полегшує кущ перед зимівлею. Весною сміливо зістригай усі підмерзлі ділянки. Незабаром гортензія випустить нові суцвіття.

У перший рік видаляй усі квіти, як вони з’являються. Так чагарник встигне зміцніти і наступного року розкриється у всій красі.

Обрізка - Догляд за гортензією
Обрізка - Догляд за гортензією

Забарвлення кольорів

Заради синього та блакитного кольору гортензії доведеться вдатися до невеликої хитрості: використовуй при поливі алюмінієвий сульфат або кристали. Для рожевих та червоних відтінків – марганцівку. Щоб гортензія рано зацвіла, потурбуйся про зимове горизонтальне укриття.

Забарвлення квітів - Догляд за гортензією
Забарвлення квітів - Догляд за гортензією

Посадка та розмноження гортензії

Саджай гортензію з приходом весни або вже восени. Весною – краще. Тоді саджанці якраз укоріняться і обживуться до холодів.

Підготуй квадратну лунку приблизно 0,3х0,3х0,3м. Грунт повинен бути пухким, добре пропускати повітря для збагачення кореневища. Внеси до неї добрива, пісок, перемішай все це з дерном і засип торф. При посадці не заглиблюй у ґрунт кореневу шийку. Для мульчування також підійде перегній.

Висаджувати гортензію можна групами або окремо. Вона підходить для формування живоплоту.Тільки тоді замість лунок зручніше одразу вирити невеликий рів та висаджувати саджанці на відстані 2-3 метрів. Для невеликих сортів його можна скоротити до 1 метра.

Розмножується гортензія однорічними живцями, заготовленими у квітні-червні. Для крупнолистих сортів допускається зимове живцювання.

Альтернативні способи – відведення з молодих пагонів, що прикопали, і розподіл куща при пересадці. Насіння та щеплення практично не використовуються. Особливо у побуті.

Посадка та розмноження - Гортензія
Посадка та розмноження - Гортензія

Шкідники та хвороби

Як і будь-яким садовим чагарникам, гортензії не вдалося уникнути низки типових проблем:

– Маслянисті жовті плями на листі зазвичай вказують на борошнисту росу. Обприскуйте рослину препаратами, що містять мідь, та фунгіцидами.

– Дрібна павутина на звороті листя, їх засихання та опадання вказують на павутинного кліща. Щоб позбутися його, скористайся інсектицидами.

– Використання водопровідної води іноді призводить до хлорозу листя.

– Потемнілі кінчики вказують на сухість повітря або надлишок мінеральних добрив. Для початку обов’язково почни обприскувати гортензію у спеку.

– Бурі плями та чорні крапки – так звана плямистість. Це грибкове захворювання, яке лікується так само, як борошняна роса.

Шкідники та хвороби - Гортензія

Гортензія – фото

Яскраві, строкаті та різноманітні гортензії – знахідка для саду та клумб. Тільки подивися, скільки краси можна зробити своїми руками! Пропонуємо цю вибірку фотографій для натхнення!

Гортензія - фото
Гортензія – фото
Гортензія - фото
Гортензія – фото
Гортензія - фото
Гортензія - фото
Гортензія – фото
Гортензія – фото
Гортензія – фото
Гортензія - фото
Гортензія – фото
Гортензія – фото
Гортензія – фото
Гортензія - фото
Гортензія - фото
Гортензія – фото
Гортензія – фото
Гортензія – фото
Гортензія – фото
Гортензія – фото
Гортензія - фото
Гортензія – фото
Гортензія - фото
Гортензія - фото
Гортензія – фото

Відео: Посадка гортензії в ґрунт