Хвороби винограду – описи з фотографіями та способи лікування

Хвороби винограду: описи з фото та способи лікування

Специфіка догляду за виноградником суттєво відрізняється від будь-якої іншої посадки. Але одне залишається незмінним: навіть за бездоганних умов утримання винограду не застрахований від інфекцій. Важливо зустріти проблему підготовленим, тому ми зібрали добірку найпоширеніших хвороб винограду з описами та фотографіями, а заразом дізналися найкращі способи лікування!

1. Мілдью

За незвичною назвою ховається грибкова хвороба, яку садівники прозвали хибною борошнистою росою. Спочатку листя винограду жовтіють, потім – поступово покриваються ніби жирними плямами. При високій вологості зі зворотного боку пластини поростають білим пухнастим нальотом – це грибниці, які й поширюють суперечки.

Імунітету до мілдью у звичних нам сортів винограду не існує, тим більше грибок може з’явитися кілька разів за сезон. Для профілактики до цвітіння використовуй Бордоську рідину, Арцерид, Поліх або подібні препарати. Протягом усього літа раз на тиждень обприскуй листя настоєм із кілограма деревної золи. Розвиток мілдью також добре гальмує посадка кропу в міжряддях.

Мілдью - Хвороби винограду, опис з фото та лікування

2. Сіра гнилизна

Цей грибок віддає перевагу прохолодним дощовим дням, і розмножується в таких умовах за лічені доби. Листя і пагони винограду стрімко покриваються сірим нальотом, а ягоди, що сформувалися, морщаться, темніють і гниють.

Для профілактики хвороби потрібна обробка сірковмісними фунгіцидами або препарати проти мілдью. Для обприскування раз на півтора тижні розводь 1 мл аптечного йоду в літрі води.

Сіра гнилизна - Хвороби винограду, опис з фото та лікування

3. Кисла гнилизна

Це бактеріальне захворювання, яке провокують оцтові бактерії. Його легко впізнати по характерному запаху і тому, що уражені лози приваблюють всіх комах у окрузі. Ягоди стрімко рудіють, гниють та лопаються.

Ушкоджені ягоди потрібно повністю видалити та знищити. Оброби виноград Бордоською рідиною, Фітовермом або спеціальними хімікатами. Часто бактерії розносять комахи, тому використовуй інсектициди та приманки. Є дуже ефективні препарати на основі сірки у вигляді порошку для припудрювання.

Кисла гнилизна - Хвороби винограду, опис з фото та лікування

4. Оідіум

На відміну від мілдью, оідіум – це той самий грибок, який називають справжньою борошнистою росою. Білий пильний наліт з’являється на пагонах і листі, а потім вони скручуються і деформуються. Якщо виноград уже цвіте – квіти гинуть, а якщо плодоносить – ягоди сохнуть.

Для обробки з початку весни проводи обприскування сірковмісними фунгіцидами, на кшталт Топаза, Хоруса або Таноса. Для щотижневої літньої обробки використовуй настій із сидератів або лежачої скошеної трави.

Оідіум - Хвороби винограду, опис з фото та лікування

5. Бактеріальний рак

Це серйозне бактеріальне захворювання, яке вражає виноград на структурному рівні. На пагонах з’являються нарости-пухлини, які поступово поширюються все далі.

Хворобу неможливо вилікувати – вона в жодному разі загубить виноград максимум за пару років, а попутно – перейде на сусідні ділянки і проникне в ґрунт. Тому уражену рослину потрібно видалити та спалити, а на її місці не садити нічого 2-3 роки.

Бактеріальний рак - Хвороби винограду, опис з фото та лікування

6. Мозаїка

Віруси виноградників досі слабко відомі, і лише мозаїк налічується кілька видів. Лоза росте повільніше, усихає, кучерявиться або змінює колір. Листя жовтіє хаотичними плямами від прожилок, а кора поступово тріскається. Уражені хворобою лози винограду потрібно викопати та спалити, обробити ділянку антисептиками та кілька років нічого там не вирощувати.

Мозаїка - Хвороби винограду, опис з фото та лікування

7. Антракноз

Як і іншим ягодам, винограду не вдалося уникнути антракнозу, який провокують одразу кілька пологів грибів. Зазвичай вони проявляються в теплий час, а благополучно зимують у сухому листі та грунті. На листі та пагонах з’являються темні плями зі світлою облямівкою, які потім тріскаються, покриваються виразками або випадають.

Як тільки пагони починають активно рости, оброби виноградник Бордоською рідиною. Надалі використовуй спеціалізовані фунгіциди – Скор, Рідоміл та подібні до них. Міцний настій давленого часнику – ефективний народний засіб для обробки листя двічі на сезон.

Антракноз - Хвороби винограду, опис з фото та лікування

8. Біла гнилизна

Хвороба розвивається у вологі спекотні дні та вражає всі частини виноградної лози. Ягоди морщаться і засихають, а пагони і листя деформуються і покриваються білими плямами, змінюють колір. Найчастіше інфекція потрапляє через механічні пошкодження, тому важливо завжди обробляти рани антисептиками та садовим варом.

Потрібно відразу знищити всі уражені фрагменти та ягоди. Вчасно прибирай опале листя і не залишай відходи на зиму, тому що в них і пережидає морози цей грибок. При симптомах двічі обприскай виноградник Бордоської рідиною з тижневим інтервалом.

Біла гнилизна - Хвороби винограду, опис з фото та лікування

9. Аспергілезна гниль

Цей грибок поширюється в спекотні літні дні, коли температура піднімається вище 30 градусів. Ягоди винограду покриваються блідими плямами, які поступово темніють та деформуються. Уражені грона згодом покриваються спорами так, що здаються зовсім чорними.

Використовуй підживлення та імуномодулюючі препарати, щоб шкірка ягід була щільнішою та еластичнішою.Обробляй виноград мідним купоросом та спеціалізованими фунгіцидами проти білої та сірої гнилі.

Аспергільозна гнилизна - Хвороби винограду, опис з фото та лікування

10. Альтернаріоз

Це одна з найнебезпечніших грибкових хвороб винограду, симптоматика якої нагадує одіум. Листя покриваються світлими плямами з ознаками некрозу, але в ягодах з’являється бархатистий наліт із металевим блиском. Не можна, щоб уражені грона потрапили в зібраний урожай, тому що хвороба розійдеться по всьому контейнері під час зберігання.

Завжди прибирай на зиму рослинні залишки, відмерлу кору та листя з ділянки. Весною обприскуй виноград Бордоською рідиною та фунгіцидами на основі манкоцебу, на кшталт Рідоміла. Якщо грона вже формуються, використовуй Скор, Квадріс або подібні препарати з інтервалом у півтора тижні.

Альтернаріоз - Хвороби винограду, опис з фото та лікування