Молочай (50 фото) – види, особливості посадки та догляду

Молочай (50 фото): види, особливості посадки та догляду

Десятки та сотні різновидів молоча зовсім не схожі між собою. Але їх об’єднує характерний млечный сік, який виділяється, якщо пошкодити рослина. Цікаво, що основні особливості догляду залишаються однаковими. І ми вже дізналися про найважливіші тонкощі!

Загальна інформація

Під садовим молочаєм найчастіше мають на увазі молочай багатоквітковий. Це кулястий чагарник діаметром від 50 см до 1,5 м, залежно від різновиду. Серед них є однорічні та багаторічні сорти.

У молоча цікаве забарвлення листя. Вони можуть бути не тільки зеленими, але ще блакитними або сизими. Зеленувато-жовті квіти, на перший погляд, зливаються із загальним тлом, але стають все яскравішими в міру цвітіння. Причому їх дуже багато, тому що суцвіттям закінчується кожна молода втеча.

Листя молоча бувають подовженими, скрученими, овальними, хвилястими – якими завгодно. В основному, у розмірі вони сягають максимум 8 см. Облистяні квітучі пагони схожі на маленькі окремі букети.

Загальна інформація

Види молоча

Серед сортів молоча є квіти, невеликі дерева та високі зелені кущі. Розберемо найпопулярніші та найпоширеніші різновиди!

Окаймлений молочай

Невибагливий однорічник з декоративним краплевидним листям з білястою облямівкою. Ще краще він виглядає під час цвітіння з його ажурними приквітками. У наших широтах він вирощується як однорічник.

Окаймлений молочай

Миндальний молочай

Отримав свою назву за характерну форму листя, що нагадує мигдальні горіхи. У нього незвичайні лускаті пагони і такі ж химерні квіти, ніби в зеленому капюшоні.

Міндальний молочай

Різнолистий молочай

Дивовижна рослина, на якій росте листя різних форм і розмірів. А ще це один із найвибагливіших різновидів для прикраси ділянки.

Різнолистий молочай

Середземноморський молочай

Розлий чагарник розростається до 1,5 м і ефектно відливає блакитним відтінком.У поєднанні з його химерними жовто-зеленими суцвіттями це один із найоригінальніших та декоративних видів.

Середземноморський молочай

Кипарисовий молочай

Тонкі вертикальні стебла покриті таким же тонким голчастим листям. Такий молочай розростається до 50 см, а ще чарівно пахне під час цвітіння.

Кіпарисовий молочай

Різнобарвний молочай

Цю категорію відрізняє не лише різноманітність форм та розмірів листя, але й краса колірної палітри. Під час цвітіння жовті приквітки змінюють відтінок на оранжевий.

Різнобарвний молочай

Догляд за молочаєм

Головне правило догляду за будь-яким молочаєм – робота в рукавичках. Особливо якщо на руках є відкриті ранки або інші пошкодження. В іншому ж рослина абсолютно безпроблемна.

Температура та освітлення

Молочу потрібно тепло і сонце, і він зовсім не боїться посухи або прямих сонячних кращої. Найкраща температура для активного зростання – від +20 градусів. Але водночас зимостійкі сорти чудово ростуть до заморозків.

Температура та освітлення

Полив

Молочай – найближчий родич звичайних сукулентів. Він боїться надлишку вологи, тому його не потрібнополивати без потреби. Тільки в посушливий період злегка зволожуй верхній шар ґрунту. І те, лише навесні та влітку.

Полив

Грунт

Грунт підходить будь-який, але надто важкий ґрунт краще розбавити піском. При посадці перекопай землю з перегноєм, а потім обов’язково замульчируй саджанці. Не забувай про хороший дренаж з керамзиту або битої цеглини в кожній лунці.

Грунт

Добрива та підживлення

Молочай не потребує додаткових мінеральних підживлень. А надлишок азоту або органіки може призвести до розвитку грибка і гнилі.

Добрива та підживлення

Формування

Молочай швидко розростається, і через це кущик може втратити декоративність. Він буквально розвалюється на очах. Тому якщо тобі потрібно зберегти форму, використовуй спеціальні дротяні каркаси.

Формування

Зимівка

Наприкінці вересня багаторічні сорти молоча обрізаються повністю під нуль. Після цього присип рослину компостом і залиш на зиму.Мульчувати його спеціально не потрібно – коренева система переживе морози і таке інше.

Зимівка

Посадка та розмноження

Розмноження молоча насінням – досить довгий і копіткий процес. Бажано брати матеріал від жіночих та чоловічих рослин для отримання насіння у майбутньому. А ще насіння потрібно заздалегідь скарифікувати – стерти захисну оболонку наждачкою. У відкритий ґрунт молочай висівають навесні або восени, а розсаду можна виводити взимку.

Молоді пагони довжиною близько 12 см відмінно укорінюються відразу у вологому ґрунті. Для цього їх потрібно залишити в тепличці приблизно на місяць і вже потім можна пересадити на постійне місце. Бажано, щоб відстань між рослинами була не меншою за 1 м.

Наприкінці весни після формування сильних молодих пагонів рослий кущ молоча можна розділити та розсадити. Процедуру повторюють не частіше разу на 2-3 роки і тільки для дорослих рослин старше 3 років. Відділення молодої порослі вважається найбільш щадним та ефективним способом розмноження.

Посадка та розмноження

Шкідники та хвороби молоча

Садовий молочай дуже люблять черв’яки та нематоди. Якщо шкідники оселилися на листі та пагонах, достатньо обробки інсектицидами.А ось рослина, сильно пошкоджена кореневими нематодами, навряд чи одужає, так що краще скоріше її знищити і продезінфікувати грунт.

При перезволоженні та низьких температурах розвивається коренева гнилизна. На жаль, вона також не лікується і рослина гине. А ось із грибковим фузаріозом, який поступово поширюється темними плямами по наземній частині рослини, можна боротися фунгіцидами.

У спеку молочай у саду страждає від кільцевої плямистості. Це вірус, який можуть переносити комахи з інших хворих рослин. На листі з’являються хаотичні жовті плями, і таке листя потрібно скоріше видалити. А рослина – обприскати лікувальним препаратом.

Шкідники та хвороби молоча

Молочай – фото

Тільки подивися, яким ефектним та різним може бути молочай! Серед такого різноманіття кожен зможе знайти свій ідеальний сорт.

Молочай - фото
Молочай - фото
Молочай - фото
Молочай – фото

Молочай - фото
Молочай - фото
Молочай - фото
Молочай - фото
Молочай - фото
Молочай - фото
Молочай - фото
Молочай - фото
Молочай – фото
Молочай - фото
Молочай - фото
Молочай - фото
Молочай - фото
Молочай - фото
Молочай - фото
Молочай - фото
Молочай - фото
Молочай – фото
Молочай - фото
Молочай - фото