Петунія (60 фото) – види, догляд та вирощування

Петунія (60 фото): види та особливості догляду

Петунія цілком заслужено отримує любов і захоплення садівників по всьому світу. Небагато однорічників можуть зрівнятися з нею за різноманітністю сортів, форм та розмірів. З петуній можна висадити цілу клумбу, і кожен кущик відрізнятиметься від попереднього. Розповідаємо, як правильно доглядати цю примхливу красуню!

Загальна інформація

Петунія – це кущиста декоративна квітка з стеленими або прямими втечами. У неї виразне овальне листя розміром до 12 см глибокого темного відтінку. Найчастіше пластини опушені, і на їх тлі особливо витончено виглядають яскраві пелюстки.

Кущі петунії можуть виростати до 0,7 м, але є зовсім крихітні сорти до 15-20 см. На коротких квітконосах широко розкриваються лійчасті квіти зі звичайними або махровими суцвіттями. При вирощуванні кімнатних сортів зваж на те, що у квітів петунії буває занадто різкий запах.

Селекціонери та садівники займаються петуніями ще з вісімнадцятого століття. Популярні зараз гібриди почали виводити близько ста років тому для прикраси особняків. Потім вони перекочували до вазонів, а незабаром заповнили собою сади.

Спільна інформація - Петунія

Види петунії

Всі різновиди петунії розділили на дві великі категорії – багатоквіткові та великоквіткові. Їх ще називають мультфлора та грандіфлора, відповідно. Є кілька проміжних категорій та ціла садова група, яка охоплює десятки різних підвидів.

Петунія Фентезі

Це компактний сорт із категорії мультифлора з червоними, малиновими, лососевими та рожевими кольорами. Рідше зустрічаються фіолетові, білі, сині та кремові гібриди. Петунії мультифлори раніше розцвітають, невибагливі і краще підходять для садів. Діаметр кольорів – близько 5 см, зате їх багато і вони невибагливі.

Петунія Фентезі - Види петунії

Петунія Плам Кристал

Цікава особливість петунії Плам Кристал – її здатність змінювати відтінок пелюсток. Поступово вони бліднуть від бузкового до майже білястого. Квіти прикрашають темні та виразні бордово-фіолетові прожилки.

Петунія Плам Кристал - Види петунії

Петунія Соня

Соня – це петунія флорибунда з великими квітами, які особливо добре виглядають у масі. Серія примітна великою різноманітністю кольорів.Наприклад, малинові або бордо з білою серединою або блідо-бузкові з темно-фіолетовими прожилками.

Петунія Соня - Види петунії

Петунія Пікоті

Великі та виразні гофровані квіти – головна особливість цієї невеликої категорії петуній грандіфлору. Кущики до 25 см стануть ідеальною прикрасою терас, альтанок та відкритих балконів. Насичений малиново-червоний або фіолетово-синій відтінок підкреслює біла окантовка.

Петунія Пікоті - Види петунії

Петунія Селебріті

Ще одна серія петуній флорибунда примітна незвичайними забарвленнями. До неї входять сорти з двоколірними або триколірними пелюстками. Вони стійкі до дощів і спеки, тому добре вживаються в саду або відкритих ящиках.

Петунія Селебріті - Види петунії

Петунія Сурфінія

Маленькі садові петунії Сурфінія ще називають балконними, хоча серію входять сорти різного розміру. Діаметр кольорів маленьких Міні Пінк – до 0,5 см, а великих гібридів – до 9 см. У палітрі є всі можливі відтінки, крім жовто-жовтогарячих.

Петунія Сурфінія - Види петунії

Догляд за петунією

Важко знайти більш універсальну квітку, яку однаково успішно вирощують на вікні, у підвісних вазонах, балконних ящиках, оранжереях та саду. Хіба що в нашому кліматі багаторічники у відкритому ґрунті перетворюються на однорічні сорти.

Температура

Петунії дуже потрібне тепло – і це саме так причина, через яку вона не зимує в нашому кліматі. Ідеальна температура для пророщування – понад 23 градуси. Обов’язково уникай різких перепадів і завжди привчай квітку до нових умов поступово. В ідеалі вдень має бути близько 18-20 градусів, а вночі – не менше ніж 15.

Температура - Догляд за петунією

Освітлення

Петунія дуже любить світло, і це є принципово важливим критерієм для цвітіння. Тому якщо ти висаджуєш розсаду наприкінці зими, її швидше за все доведеться досвічувати фітолампами. Якщо паросткам занадто темно, вони виростуть слабкими та болючими, а дорослі кущі починають чахнути.

Освітлення - Догляд за петунією

Полив

Петунії життєво необхідний помірний полив, тому що обидві крайності загрожують проблемами.Якщо грунт буде надто сильно пересихати, квітка висохне з нею, а через надлишок води рослина гниє. Лій воду обережно, тому що важливо не заливати стебло та листя.

Полив - Догляд за петунією

Грунт

Для петунії обов’язково потрібен пухкий ґрунт на основі листяної землі чи дерну. Знадобляться хороші добрива, щоб ґрунт набирав поживні речовини. Додай у субстрат пісок із торфом, щоб забезпечити йому потрібну пухку текстуру.

Грунт - Догляд за петунією

Добрива та підживлення

Як і всім квітучим рослинам, петунії потрібне регулярне систематичне підживлення. Вже через тиждень після висадки в землю вносять першу порцію добрив, а наступні кожні півтора тижні до кінця літа. Зрідка замість готових комплексних вносів органічні добрива. Враховуйте, що через гній часто розвиваються грибкові хвороби.

Добрива та підживлення - Догляд за петунією

Пересадка та розмноження

Якщо в тебе достатньо тепла та світла, то ампельні та махрові сорти можна розмножувати живцями весь рік.Зрізай верхівкові живці з 4-6 листочками та обірви все, крім двох верхніх. Після цього висаджуй живці відразу в субстрат для розсади, але спочатку присип їх зверху перлітом.

Молоді паростки петунії укорінюються 1-2 тижні, залежно від сорту та умов. Дорощуй їх в окремих горщиках і прищипни в міру зростання, щоб вони красиво кущіли в майбутньому. До речі, живці після прищипки можна знову використовувати як живці для розмноження.

Якщо ти вирощуєш насіння, висівай їх у лютому (з підсвічуванням) або наприкінці березня (без). З’єднай їх з піском і розподіли їх по зволоженому субстрату. Залиш ящики в теплому місці під склом або прозорою плівкою хоча б на тиждень, доки не зійдуть перші сіянці. Не забувай пару разів на день провітрювати свою імпровізовану теплицю.

Пересадка та розмноження - Догляд за петунією

Зимівка

Петунія – багаторічник, але щоб її зберегти, доведеться викопати квітку до середини осені. Обріж усі пагони, пересади кущик у горщик і перенеси його в темне прохолодне місце з рідкісними поливами. Наприкінці зими винеси вазон на підвіконня, плавно нарощуй частоту поливів і поступово виводь петунію на повсякденний ритм життя.

Зимівка - Догляд за петунією

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Головний шкідник петунії – павутинні кліщі, якихскладно помітити, поки їх стало занадто багато. Ще зустрічаються трипси, які залишають на листі засохлі білі смуги. І третій ворог-невидимка – це попелиця, яка провокує появу грибка та інфекцій. Механізм боротьби завжди один – своєчасна і регулярна обробка інсектицидами.

Мучниста роса – один з різновидів грибка, який проявляється білим нальотом на листі. Сіра гнилизна розвивається через надлишок вологи або неправильного догляду. Чорна ніжка – рідкісне агресивне захворювання, яке буквально випалює саджанці. З такими хворобами важливо негайно зупинити їх поширення та видалити всі пошкоджені рослини.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Петунія

Петунія – фото

Петунія – яскрава та витривала рослина, яка майже не завдає проблем, зате прикрашає сад. Подивися, як красиво та ефектно вона виглядає на клумбі до глибокої осені!

Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія- фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото
Петунія - фото