Люпин (70 фото) – види, догляд та вирощування

Люпин (70 фото): види та особливості догляду

Хоча декоративний люпин і відноситься до бобових, але на ділянках його цінують, насамперед, як гарну квітку. Високі та об’ємні різнокольорові кисті на фоні густого листя чудово виглядають у групових посадках. А ще люпин – ідеальний природний сидерат, який здатний сам удобрювати ґрунт та відлякувати комах. Зацікавило? Розповідаємо!

Загальна інформація

Загрозлива назва люпину, яка буквально перекладається як «вовк», має мало спільного з ніжною декоративною квіткою. У природному середовищі химерні вовчі боби зустрічаються майже всюди – від Аляски до середземноморсько-африканського регіону. Налічується кілька сотень видів, але в культурі прижилося лише кілька.

Міцні пагони покривають численні пальчасті листя складної форми. Великі кистьові суцвіття покриті численними пружними квітами і в деяких видів у природі можуть досягати метра завдовжки.

Загальна інформація - Люпин

Люпін напрочуд стійкий до посух, адже зміг адаптуватися навіть до умов Арізони та Чилі.Потужний стрижневий корінь може йти в землю до 2 м, завдяки чому квітка добре виживає за будь-яких умов. Специфіка така, що поверхневі частини стрімко поглинають азот, а потім віддають його в грунт навколо.

Серед люпинів є однорічні та багаторічні види різного розміру – трав’янисті, напівчагарники або навіть повноцінні кущі. На початку двадцятого сторіччя селекціонери почали активно виводити декоративні сорти для садівництва – гібриди Рассела.

Загальна інформація - Люпин

Види люпину

Селекційні сорти люпину відрізняються забарвленнями кистей. У наших широтах поширені лише чотири основні види, і різнокольорові гібриди в їх межах. Але ми розповімо ще про дещо рідкісні!

Люпин багатолистий

Це найпопулярніший і найширший вид, що налічує десятки сортів. Багаторічник росте на одній ділянці до 10 років, розквітає вже на другий рік та стійкий до морозів. Прямі стебла легко витягуються більше метра, а суцвіття – до 35 см і найчастіше фіолетового кольору.

Люпин багатолистий

Люпин вузьколистий

Це ще один дуже поширений синьо-фіолетовий люпин, який може зрости навіть вище за багатолистий.Рідше зустрічаються рожеві та білі сорти, але їх складніше вирощувати самотужки. Це скоростиглий сорт, який добре почувається у північних регіонах.

Люпин вузьколистий

Жовтий люпин

Жовті люпини трохи нижчі, витягуються максимум до метра і не такі морозостійкі. Вони більш поширені у південних регіонах та вирощуються як однорічник.

Жовтий люпин

Білий люпин

Європейський однорічник відомий стрімким зростанням і може витягуватися навіть до 2 м. Його часто вирощують як цінну сільськогосподарську культуру, а в деяких країнах століттями вживали для харчування.

Білий люпин

Деревоподібний люпин

Високий, високий і гарний багаторічник, на жаль, зовсім не зимостійкий. Але це досить ефектний і потужний вигляд, що виростає до півтра метрів і цвіте біло-жовтими квітами.

Деревоподібний люпин

Люпін Лулу

Це не окремий вид, а суміш гібридних сортів спеціально для декорування ділянок. Ті самі гібриди Рассела підібрані так, щоб однорічники розросталися максимально швидко і цвіли двічі на сезон.

Люпин Лулу

Догляд за люпином

Люпин не потребує специфічного догляду, адже він сам справляється з добривом ґрунту і навіть допомагає у боротьбі з садовими шкідниками. Але все-таки хочеться, щоб посадка виглядала гарною та охайною – і тут є кілька нюансів.

Температура та освітлення

На ділянці люпин віддає перевагу сонячним і добре освітленим місцям, тому що пишній рослині потрібно багато ресурсів. Насіння проростає при температурі близько 15 градусів, але можна і нижче – від 6. Сходи теж швидше розвиваються в теплі, але легко переносять короткочасні заморозки.

Температура та освітлення - Догляд за люпином

Полив

У різних сортів люпину різні вимоги до частоти та інтенсивності поливів. Відразу після висадки рослині потрібно якомога більше води, інакше в майбутньому листя та цвітіння будуть недостатньо пишними. А ось останнім часом полив – помірний.

Полив - Догляд за люпином

Грунт

Ідеальний варіант – слабокислий або слаболужний ґрунт, адже в цьому плані люпин – квітка контрастів.Протягом першого року потрібно регулярно розпушувати ґрунт та видаляти бур’яни, з якими люпин не впорався самостійно. Для стимуляції розвитку потужної та розгалуженої кореневої системи потрібні періодичні підгортання.

Грунт - Догляд за люпином

Добрива та підживлення

За своєю природою люпин – сидерат, так що це його найчастіше використовують для добрив. Йому не потрібні азотні підживлення, тому що він генерує потрібні речовини самостійно. Але для більш об’ємного цвітіння багаторічники можна погодувати калієм і суперфосфатом, а потім додати трохи золи.

Добрива та підживлення - Догляд за люпином

Пересадка та розмноження

Щоб виростити люпин із насіння, розсади їх вдома до пухкого дерново-торф’яного субстрату. Для швидкої схожості додай у ґрунт перемелене старе коріння люпину. Зверху накрий контейнери вологою марлею та залиш їх у теплі. Май на увазі, що виростити сортовий люпин з усіма ознаками з насіння самостійно майже неможливо – він втрачає батьківські риси.

У відкритий ґрунт насіння висівають у квітні або під зиму, але ґрунт краще підготувати за півроку. Для цього внеси вапно або доломітове борошно. У такому разі насіння потрібно присипати ґрунтом на 2 см і замульчувати торфом.Щоб у майбутньому зібрати їх зі своєї посадки, важливо зробити це до того, як боби лопнуть і розлетяться.

Пересадка та розмноження - Догляд за люпином

Обрізка

Протягом сезону люпин потрібно акуратно обрізати, щоб він довше радував своєю пишною красою. Вчасно видаляй сухі суцвіття та пагони, не допускай утворення насіння. Щоб люпин зацвів другий раз на рік, зрізай пагони, як тільки кисті починають в’янути, і використовуй швидкі добрива.

Обрізка - Догляд за люпином

Зимівка

Люпин не переносить надто сильних морозів, тому рекомендуємо обов’язково вкривати багаторічні сорти на зиму. Рослини на відкритих ділянках обов’язково підв’язуй, тому що вони високі та можуть зламатися під сильним осіннім вітром.

Зимівка - Догляд за люпином

Боротьба зі шкідниками та хворобами

У саду практично не зустрічаються хвороби та паразити, які здатні справді серйозно нашкодити люпину. Занадто заболочений ґрунт закономірно призводить до гниття та грибків.З комах зрідка турбує попелиця, личинки мухи та довгоносики – от і все. Найпростіша планова обробка повністю вирішує ці проблеми!

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Люпин

Люпин – фото

Цвітіння люпину дуже красиве та різноманітне, хоча часто його незаслужено недооцінюють. Тільки поглянь на фото!

Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпин - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпин - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпин - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото
Люпін - фото