Метелиста гортензія (70 фото): сорти, правильний догляд та вирощування

Вітилиця гортензія: сорти, правильний догляд (70 фото)

Ефектна і яскрава хуртовина гортензія століттями прикрашала старовинні сади, але потім була незаслужено забута. І ось вона знову на піку популярності радує квітникарів красою та сортовою різноманітністю! Розповідаємо, чим хуртовина гортензія відрізняється від садової, якою вона буває і як її доглядати!

Загальна інформація

Не варто плутати хуртовину гортензію з садовою, яка цвіте пишними рожевими шапками. І справа не тільки в різній формі суцвіть, а й у тому, що хуртовина легко переживе зиму в наших широтах! Її морозостійкі сорти витримують морози до -25 градусів, якщо правильно підібрати місце висадки!

Друга унікальна особливість хуртовинної гортензії в її часі цвітіння. Вона прикрашає садок, коли більшість літніх видів уже відцвіли, а осінні ще не планують розпускатися. Різні сорти радують пишними суцвіттями із середини літа і до середини осені.

Вілясті гортензії відрізняються саме конфігурацією суцвіть. Кожна волотка складається з квіток двох типів: стерильних великих і фертильних дрібних. Великі виглядають потужними, пишними та щільними, а дрібні – більш витонченими та витонченими. Це дивовижно доповнює різноманітність відтінків: одного лише білого – десятки сортів.

Спільна інформація - Завірюха гортензія

Сорта мітельчастої гортензії

Зовні сорти метельчатих гортензій дуже різні, починаючи від форми куща до форми та кольору суцвіть. Є дуже багато змішаних видів та гібридів, завдяки чому можна знайти варіант для будь-якого двору. Наприклад, великі пишні сорти хороші для густого казкового саду, а дрібні невисокі для бордюрів.

Гортензія хуртовина Грандифлора

Вершково-біла гортензія з широкими конусоподібними суцвіттями середнього розміру – 20-30 см. Ближче до осені вона змінює відтінок на ніжний рожевий. Чагарник витягається до 3 метрів і виділяється на тлі інших білих сортів ніжним теплим відтінком.

Гортензія хуртовина Грандифлора

Гортензія хуртовина Флорібунда

Класична біла гортензія при правильному догляді витягується до 2 метрів. Її відрізняють великі ширококонічні суцвіття розміром до 40 см. Цей той самий класичний для хуртовистих сортів випадок із двома видами квіток – стерильними та фертильними.

Гортензія хуртовина Флорібунда

Гортензія хуртовина Лаймлайт

Це незвичайний сорт ніжного салатового відтінку, який поступово блідне ближче до осені. Великі суцвіття розміром до 30 см вінчають чагарник пізніше за інших – до жовтня. Гортензія зростає до 2,5 м і чудово поєднується з білими та рожевими сортами.

Гортензія хуртовина Лаймлайт

Гортензія хуртовина Мега Мінді

Красиві червоно-рожеві суцвіття розпускаються наприкінці липня. Цей сорт цвіте недовго, порівняно з іншими видами хуртовини гортензії. Але його цінують за великі та красиві конічні суцвіття на порівняно компактних кущиках – до 1,8 м.

Гортензія хуртовина Мега Мінді

Гортензія хуртовина Меджикал Файєр

Рожево-червоний відтінок гортензії Медікал Файєр дійсно виглядає чарівно. Це досить компактний хуртовий сорт з висотою чагарників до 1,5 м. Розмір витончених конусовидних суцвіть – всього до 15 см, але при цьому квіти на них великі.

Гортензія хуртовина Меджикал Файєр

Гортензія хуртовина Пінк Даймонд

Це один із найпопулярніших рожевих сортів хуртовинної гортензії, назва якого повністю відображає його суть та зовнішній вигляд. Спочатку акуратні конічні суцвіття розміром до 20 см розпускаються білим, вже незабаром рожевіють до яскравого насиченого відтінку. Пінк Даймонд – пізній сорт, який цвіте аж до жовтня.

Гортензія хуртовина Пінк Даймонд

Гортензія хуртовина Сільвер Долар

Незвичайний білий сорт радує ніжним кремовим відтінком, який поступово рожевіє ближче до жовтня. Цікаво та ефектно виглядають суцвіття розміром до 25 см. У них не зовсім типова для метельчастої гортензії форма – трохи округла. Високі чагарники зрідка розростаються до справжнього дерева за 3-4 м.

Гортензія хуртовина Сільвер Долар

Гортензія хуртовина Юнік

Унікальна назва сорту сповна відображає його унікальну суть, адже за час цвітіння дрібні та ніжні білі квіти змінюють відтінок на інтенсивний червоний. У цієї гортензії великі та широкі суцвіття розміром до 25 см, а цвіте вона усю другу половину літа.

Гортензія хуртовина Юнік

Гортензія хуртовина Вімс Ред

Рідкісний мінливий сорт змінює забарвлення з кремового на рожевий, а до вересня – на винний. Вімс Ред розпускається великими конусовидними суцвіттями раніше за більшість інших видів – ще в липні, а відцвітає до кінця вересня.

Гортензія хуртовина Вімс Ред

Догляд за хуртовиною гортензією

У наших широтах хуртовина гортензія цінується за дивовижну зимостійкість і невибагливість. У поєднанні з ефектною красою та різноманітністю це по праву дарує їй звання справжньої королеви саду. Її висаджують на дачних ділянках та використовують у складному ландшафтному дизайні.

Температура

Вітильні гортензії настільки адаптовані до наших кліматичних умов, що в теплих регіонах можна навіть укорінювати саджанці у вересні. Зимові морози вони переносять без проблем, але молоді чагарники варто вкривати. Спочатку засип землю навколо мульчів, а потім – лапником і затягніть спанбондом або іншим аналогічним матеріалом.

Температура - Догляд за хуртовинною гортензією

Освітлення

Не забувай про те, що хуртовина гортензія – далекосхідна гостя. Тому їй потрібне помірне освітлення та захист від агресивного ультрафіолету. На постійному яскравому сонці вона росте гірше і дрібніше, тому вибирай легку півтінь.

Освітлення - Догляд за волотистою гортензією

Полив

Пишна хуртовина гортензія дуже любить вологу, тому куди краще переносить короткочасне заболочування, ніж посуху. Їй обов’язково потрібен рівномірний та помірний полив – приблизно двічі на тиждень по 3 відра під кущ. І не забувай мульчувати ґрунт навколо стовбура, щоб затримувати вологу.

Полив - Догляд за хуртовиною гортензією

Грунт

Вітельчаста гортензія віддає перевагу суглинистим грунтам, а ось піщані для неї не годяться. У надто сухому та засміченому грунті вона погано зростає, а підвищена лужність призводить до розвитку хлорозу та інших захворювань. Кислотність може бути підвищеною або нейтральною, тому її не обов’язково коригувати.

Грунт - Догляд за хуртовиною гортензією

Добрива та підживлення

Гортензії обов’язково потрібне весняне підживлення, яке зручніше і найкраще поєднати з обрізанням. Вибирай комплексні мінеральні добрива як гранул, які вносяться під мульчу. Першого року годувати саджанці у відкритому грунті не потрібно.

Перше підживлення здійснюється відразу після появи перших пагонів, друге – на етапі формування бутонів для пишного цвітіння. Третя проводиться наприкінці літа, щоб підготувати чагарник до зимівлі та закласти базу на наступний рік. Але не зловживай із добавками, тому що якщо суцвіття будуть надто пишними та важкими, гілки можуть зламатися.

Добрива та підживлення - Догляд за волотистою гортензією

Пересадка та розмноження

Вітельчаста гортензія розмножується живцями з 3-5 парами нирок. Щоб краще прижилися на новому місці, використовуй спеціальні засоби для вкорінення. Ґрунт заздалегідь добре удобри компостом, а потім накрий молоду розсаду укривним матеріалом до кінця літньої спеки.

Вітельчасту гортензію можна розмножувати відведеннями, прикопавши нижню втечу до появи нирок на 15-20 см. Зафіксуй його за допомогою опори, каміння або дроту, і постійно підгортайте нові пагони. На наступний рік відведення можна буде відокремити від чагарника та відсадити.

Пересадка проводиться ранньою весною, разом із добривом, обрізкою та мульчуванням.Але висаджувати саджанці із контейнерів можна протягом усього сезону. Для посадки потрібна лунка глибиною до 50 см, а ґрунт перемішай з торфом, піском та добривами.

Пересадка та розмноження - Догляд за волотистою гортензією

Обрізка

Раніше навесні молоду гортензію обрізають для підтримки форми та кращого зростання. Для цього вкоротіть пагони, залишаючи кілька сильних бруньок. Перший час тобі доведеться обрізати до третини довжини – це нормальний природний процес.

З віком проводиться щорічне підтримуюче обрізання пізньої осені або навесні до початку вегетації. Позбавляйся слабких, занадто тонких і довгих пагонів. Забирай перемерзлі гілки, гілки, що заважають один одному або ростуть усередину крони.

Відцвілі суцвіття не обов’язково видаляти, але для старих і слабких рослин це захід безпеки. Інакше восени через вітер і дощі тонкі пагони можуть просто обламуватися під вагою кистей.

Обрізка - Догляд за хуртовинною гортензією

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Вілясті гортензії практично не хворіють, а більшість проблем виникають тільки від неправильного догляду.Це сонячні опіки, поганий ґрунт, нестача мінералів або неправильний режим поливу. Листя сохне, скручується або чорніє від різкого перепаду температури або вологості.

З грибкових захворювань гортензію вражає борошниста роса, біла та сіра гнилизна, іржа та септоріоз. Методи боротьби приблизно однакові завжди – видалити пошкоджені ділянки та обробити чагарник фунгіцидами. Кільцева плямистість – небезпечний вірус, який перешкоджає цвітінню та призводить до загибелі рослини, а головний захід боротьби з ним – профілактика.

Від листової попелиці спочатку потрібно позбутися механічним шляхом, промивши чагарник водою або мильним розчином. З павутинними кліщами ефективніше відразу боротися інсектицидами, а от слимаків доведеться збирати вручну. Найнебезпечніший ворог – нематода, яку майже неможливо вивести, тому треба запобігти.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Ворота гортензія

Вітильна гортензія – фото

Вітильні гортензії дуже красиві і ефектні, а ще – чудово поєднуються між собою або з іншими чагарниками. Тільки поглянь, наскільки вони гарні в садах та на дачах!

Вітильні гортензія - фото
Вітильні гортензія - фото
Вітилиста гортензія - фото
Вітильні гортензія - фото
Вітильні гортензія - фото
Вітильні гортензії - фото
Вітильні гортензії - фото
Вітильні гортензії - фото
Вітильні гортензія - фото
Вітильні гортензії - фото
Вітильні гортензії - фото
Вітильні гортензія - фото
Вітильні гортензія - фото
Вітильні гортензія - фото
Вітильні гортензія - фото
Вітильні гортензія - фото
Вітильні гортензія - фото
Вітильні гортензії - фото
Вітильні гортензія - фото
Вітильні гортензія - фото
Вітильні гортензії - фото
Вітильні гортензія - фото

Вітильні гортензія - фото
Вітильні гортензії - фото
Вітильні гортензії - фото
Вітильні гортензія - фото
Вітильні гортензії - фото

Відео: Обрізка хуртовини гортензії навесні