Хвороби смородини – описи з фотографіями та способи лікування

Хвороби смородини: описи з фото та способи лікування

Неможливо переоцінити користь смородини для організму. Але навіть така безцінна для імунітету ягода страждає від власних інфекцій. Хоч їх і набагато менше, ніж у інших садових культур. У будь-якому разі хвороби смородини важливо розпізнати якомога раніше, тому ми підготували описи з фотографіями. А заразом і ділимося головними способами лікування!

1. Антракноз

Це одна з найпоширеніших проблем та справжній бич усіх садових культур. Через загальну поширеність уникнути антракнозу майже неможливо, і свого піку він досягає в дощові дні в розпал літа. На листі смородини з’являються дрібні бугристі плями бурого кольору, які поступово ростуть і розповсюджуються по всій пластині.

Спори антракнозу благополучно зимують у опалому листі, тому всі залишки потрібно вчасно збирати і знищувати. Якщо раніше на ділянці загинула хвора рослина, ще кілька років не можна садити на її місце нові. Для лікування використовуй Бордоську рідину після перших симптомів, і повторно після збору врожаю.

Антракноз - Хвороби смородини, опис з фото та лікування

2. Махровість

Хвороба переносять ниркові кліщі, і найчастіше вона вражає саме чорну смородину. Інфекція викликає незворотні мутації, через які листя та квіти змінюють форму та зовнішній вигляд. В результаті чагарник не плодоносить і навіть не має характерного виразного аромату смородини.

Заражені рослини не лікують, а якнайшвидше видаляють, щоб хвороба не поширювалася далі. Для профілактики висаджуй тільки здорові саджанці, не зловживай азотом понад необхідне і вноси імуномодулюючі фосфорні або калійні підживлення. Після збору врожаю обприскай кущі фосфорними препаратами, як Карбофорс.

Махровість - Хвороби смородини, опис з фото та лікування

3. Борошниста роса

Ще один поширений грибок вражає більшість плодових та ягідних культур. Насамперед він знищує молоде листя, яке покривається пухким білім нальотом. Але є перевага – боротьба з борошнистою росою досить легка та ефективна.

Обов’язково дотримуйся режиму поливів та добрив, і слідкуй за доглядом загалом.Для лікування обприскувати кущі смородини Фітоспорином, слабким розчином мідного купоросу або звичайним аптечним йодом із розрахунку флакон на відро води. Повторіть процедуру кілька разів з інтервалом у 4 дні.

Божниста роса - Хвороби смородини, опис з фото та лікування

4. Нектрієве усихання

Цей грибок вражає здебільшого білу та червону смородину. Через нього молоді гілки покриваються оранжевими горбистими крапками, які стрімко розростаються, а потім темніють. Зовсім юні пагони сохнуть і в’януть, а в майбутньому кущ може загинути.

Для профілактики обов’язково дотримуйся режиму поливу та підживлення. Забирай сухе листя та бур’яни, проріджуй кущі, уникай надлишку вологи. При перших симптомах повністю виріж усі пошкоджені гілки, оброби зрізи Бордоської рідиною і покрий садовим варом.

Нектрієве усихання - Хвороби смородини, опис з фото та лікування

5. Іржа

Смородину вражають кілька видів іржі, через яку на листі утворюються бугристі руді плями або дрібні руді крапки.По суті, види відрізняються між собою лише переносником – хвоя чи осока.

Тому уникай подібних сусідств, а для лікування скористайся Фітоспорином. Якщо поразка вже значне або Фітоспорин не спрацював, проведи 3-4 обприскуванняБордоською рідиною з інтервалом у півтора тижні.

Жірка - Хвороби смородини, опис з фото та лікування

6. Смугаста мозаїка

Якщо листя смородини почало жовтіти нерівномірними плямами у розпал сезону – це правильний симптом мозаїки. Найчастіше жовтина розходиться від прожилок і залишає складний хаотичний візерунок. Вилікувати хворобу неможливо, так що уражений кущ потрібно скоріше викопати, знищити та обробити всю ділянку марганцівкою.

Смугаста мозаїка - Хвороби смородини, опис з фото та лікування

7. Септоріоз

Це чергова грибкова плямистість, коли на листі смородини з’являються білі плями з бурою облямівкою. Вони поступово розростаються і можуть перекинутися на інші чагарники. Особливо – у похмурі вологі дні або при занадто щільній посадці.

Для профілактики хвороби дотримуйся дистанції між кущами, перекопуй міжряддя та регулярно проріджуй гілки. Для лікування видали всі пошкоджені ділянки та оброби кущ Бордоської рідини. Використовуй спеціалізовані препарати, як Алірина-Б, з мильним розчином. Може знадобитися до 5 таких обробок із тижневим інтервалом.

Септоріоз - Хвороби смородини, опис з фото та лікування