Лілія (50 фото) – види, догляд та посадка квітки у відкритому ґрунті

Лілія (50 фото): види, догляд та посадка квітки у відкритому грунті

Ніжна та елегантна лілія не потребує представлення чи реклами. А ось про що дійсно варто поговорити, так це про те, як доглядати таку екзотичну красу. А заразом ми з’ясували, які види лілій краще вирощувати, від яких хвороб вони страждають і на що ще звернути увагу!

Загальна інформація

Лілія – красива цибулинна рослина з десятками та сотнями різноманітних сортів. Залежно від виду висота стебла може варіюватися від 15 см до 2,5 м. І практично завжди це великі лійчасті квітки з 6 пелюсток до 14 см у діаметрі.

Відтінки лілії бувають практично будь-якими, крім синіх. Терміни цвітіння теж відрізняються, причому настільки, що при правильній комбінації видів сад безперервно цвістиме з кінця весни до осені. Листя досить довге і яйцеподібне, а від низових пластин формуються бруньки, які потім розростаються в самостійну цибулину.

Цікава особливість також у тому, що лілії можуть перезапилюватись між собою та несподівано змінювати колір. Коренева система розростається з цибулини, і здебільшого коріння багаторічне. Деякі сорти покриваються тонкими стебловими корінцями для кращого харчування, а ще – для стійкості.

Загальна інформація

Види лілій

Кількість видів та сортів лілій разом із усіма гібридами давно перевалила за позначку у 5 тисяч. Ми вибрали найпопулярніші різновиди, щоб допомогти тобі зорієнтуватися у всьому різноманітті!

Азіатські лілії

Це, мабуть, найчисленніша та найрізноманітніша категорія. Більшість сортів стійкі до шкідників та низьких температур. Великі бутони розкриваються до 14 см приблизно наприкінці червня.

Азіатські лілії

Довгоквіткові лілії

Квітки цих сортів настільки витягнуті, що нагадують трубочки. Найчастіше вони білого кольору та з дуже виразним ароматом. Це теплолюбні сорти, які поза південними регіонами здебільшого живуть у теплицях.

Довгоквіткові лілії

Американські лілії

Розлі та красиві, їх неможливо сплутати з іншими видами. По-перше, через високі 2-метрові стебла. А по-друге – через незвичайне крапчасте забарвлення у два кольори.

Американські лілії

Орлеанські лілії

Трубчасті лілії можуть бути різних форм – витягнутими, кубко- або зіркоподібними, і це ще не все. З однієї цибулини за рік виростає два квітучі стебла.

Орлеанські лілії

Кудруваті лілії або березнягон

Ці лілії високі, до 1,5 м, але при цьому їх дрібніші квітки – по 5-8 см у діаметрі. Вони віддають перевагу півтіні і відрізняються високою морозостійкістю. Основні відтінки – жовтий, оранжевий, рожевий, білий, лавандовий та червоний.

Кудруваті лілії або березнягон

Східні лілії

Це японські, корейські та інші сорти. Вони дуже красиві та витончені, але теплолюбні. Натомість величезні квітки можуть досягати фантастичних 30 см у діаметрі.

Східні лілії

Європейські лілії або кандидум

Це розкішні білі або кремові сорти з квітками по 10-12 см. Висота втечі досягає майже 2 м, і вони чудові у зрізанні. Але це дуже примхливий різновид, і до того ж – чутливий до грибкових захворювань.

Європейські лілії або кандидум

Доглядза ліліями

З одного боку, за сприятливих умов лілії зовсім не завдають клопоту. З іншого боку, ці сприятливі умови ще потрібно створити. Ми зібрали загальні рекомендації, але обов’язково зважай на індивідуальні особливості конкретного сорту.

Температура

Незважаючи на те, що кореневі системи лілій стійкі до різних умов, делікатна наземна частина погано переносить надто високі та надто низькі температури. Ідеальні умови у сезон цвітіння – близько 20 градусів.

Температура

Освітлення

Більшість сортів лілій віддають перевагу розсіяному світлу або легкій півтіні. У сильній тіні квітка не буде пишно цвісти, а надто агресивні прямі сонячні промені викликають опіки.

Освітлення

Полив

Лілії не терплять вогкість та застій води, так що поливай їх лише за потребою, якщо природних опадів не вистачає. Заодно радимо уникати сусідства з тополями, в’язами та іншими надто вологолюбними рослинами, які відбиратимуть вологу у лілій.

Полив

Грунт

Більшість лілій байдужі до складу ґрунту, хоча окремі сорти віддають перевагу кислим або лужним грунтам.Універсальними ж будуть суглинки та супіщані ґрунти, присмачені перегноєм.

Грунт

Добрива та підживлення

Лілії обов’язково потребують підживлення на всіх етапах розвитку. В основному вони віддають перевагу калію і фосфору. Перші добрива вносяться на початку весни після появи пагонів і далі – за інструкцією. Можеш скористатися спеціальними сумішами для лілій.

Добрива та підживлення

Обрізка

Категорично не можна обрізати стебла лілій відразу після цвітіння, тому що за їх допомогою цибулина накопичує корисні речовини. Стебло можна зрізати восени після відмирання. Після цвітіння прибирають лише насіннєві коробочки, щоб рослина не витрачала на них сили.

Якщо ти зрізаєш квіти для букета – вибирай пагони, на яких щонайменше 5 бутонів. Це вірна ознака, що цибулина вже добре почувається і виросла. Але зрізай не біля основи – невеликий фрагмент все одно має залишитися.

Обрізка

Зберігання цибулин

Цибулини лілії потрібно продезінфікувати, ретельно просушити і розкласти в ящики з торфом або тирсою. Їх варто зберігати у прохолодних приміщеннях зі стабільною вологістю.А найкраще – у холодильнику, бо там постійна температура. Періодично оглядай їх на предмет пошкоджень та гниття, та видаляй усі підозрілі ділянки.

Зберігання цибулин

Зимівка

Більшість сортів лілій, які зимують у саду, не потрібно вкривати додатково. Але якщо снігу зовсім немає, а морози вже вдарили, радимо таки присипати їх листям, хвоєю чи торфом. Найкраще хвоєю, бо вона менше приваблює шкідників. І головне – вчасно прибрати укриття, коли сніг зійде, щоб не перекривати сонце.

Зимівка

Посадка та розмноження

Для посадки цибулини у відкритий ґрунт головне правильно вибрати вдалий час. Найкраще робити це навесні, щоб до зими квітка надійно вкоренилася. Але важливо, щоб у цей час вже точно не було заморозків. При осінній посадці обов’язково знадобиться укриття на зиму.

За пару тижнів до посадки перекопай ґрунт із добривами та золою для збагачення. Потім викопай лунки приблизно на 15-30 см завглибшки, і присип їх піском. Забери з цибулин усі сухі та пошкоджені лусочки та коріння, замочіть їх на півгодини у спеціальному препараті та акуратно викладіть у лунку.

Присип цибулину піском, а потім – ґрунтом. До осені їх можна буде акуратно дістати і розсадити за необхідності.Щоб дістати цибулини з коренем, використовуй вила.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Найчастіше лілія страждає від грибкових хвороб, як і багато квітучих рослин. Основна причина – у надлишку вологості, так що ніколи не заливай посадки. Найнебезпечніша – сіра гнилизна, яка вражає квітку від нижнього листя і швидко поширюється.

Приблизно так само небезпечний фузаріоз – гнилизна, яка вражає цибулини. Є й інші різновиди грибка, але, на щастя, тобі не доведеться розбиратися. Лікування завжди одне: налагодь правильний режим, видали пошкоджені рослини або ділянки та обробь посадку та ґрунт фунгіцидами.

Досить часто зустрічається вірус мозаїки, який розносить попелиця. Листя і пелюстки покриваються хаотичними білими плямами, і поступово рослина припиняє розвиватися. Віруси не лікуються, тому важливо регулярно оглядати лілії та видаляти всі підозрілі листя і навіть цілі рослини.

Харчуватися соком лілія любить павутинний кліщ, а ще – лілієві жуки та тріскачки. У бутонах ховаються лілейні мухи, які потім ще й заляльковуються в грунті. А коріння та стебла можу поїдати капустянки та личинки травневого жука. Тому завжди ретельно знезаражуй цибулини, оглядай ґрунт та використовуй інсектициди при необхідності.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Лілії – фото

А щоб у тебе була можливість ще помилуватися красою чарівних лілій, ми підготували велику добірку фотографій!

Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії - фото
Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії - фото
Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії – фото
Лілії – фото