Ліатріс (60 фото) – види, посадка та догляд у відкритому грунті

Ліатріс (60 фото): види, посадка та догляд у відкритому грунті

Незвичайні суцвіття ліатрису нагадують м’які пухнасті пензлики. Так і хочеться торкнутися, щоб зрозуміти, які ж вони на дотик. Ліатріс поки не дуже популярний у наших широтах. Але дарма, і розповідаємо чому!

Загальна інформація

У це важко повірити, дивлячись на суцвіття ліатрису, але насправді він належить до айстрових. У природі він мешкає в Мексиці, окремих регіонах Америки та на островах. Крім дивовижних суцвіть-свічок ліатріс примітний оригінальним ароматом, в якому читаються нотки ванілі та свіжоскошеної трави.

У природному середовищі ліатріс – багаторічник зі складною кореневою системою із дрібних бульб та тонких корінців. Пагони у нього гіллясті або звичайні, причому за сприятливих умов кущ виростає до 2 м. У ліатрису лінійне гостре листя, а довжина суцвіть сягає 50 см.

Розпускаються квіти зверху вниз, і найчастіше зустрічаються білі та рожеві відтінки. Ліатріс вирощують у тому числі під зріз для букетів, а ще – засушують для декору та зимових композицій.

Загальна інформація

Види ліатрису

У світі існує близько 20 видів цієї південної квітки. Ми пропонуємо почати з тих, які ти можеш самостійно виростити у себе в саду!

Колосковий ліатрис

Американський вид з прямим і густо покритим листям пагонами. Їхня висота – до 50 см, причому довжина суцвіть при цьому сягає 35 см. Цвіте в першій половині літа трохи більше місяця.

Колосковий ліатріс

Плівчатий ліатріс

Його можна дізнатися за розширеними листовими пластинами і темними бузковими квітками. Є ефектні білі та малинові сорти, а ще кілька високорослих форм.

Плівчастий ліатріс

Шорсткий ліатріс

Це не настільки популярний вигляд, але він теж дуже цікавий. Його суцвіття з розпатланих лавандових квіток виглядають дуже оригінально. І це найвищий вид – до 1 м.

Шорсткий ліатріс

Догляд за ліатрисом

У ліатрису поверхневе коріння, і основні складності у догляді пов’язані саме з цим. Особливо важливо уникати сирих, холодних, затоплюваних та заболочених ділянок, бо рослина згниє.

Температура та освітлення

Ліатріс не боїться холодів і спеки, тому добре почувається в середній смузі. Але обов’язково вибирай для нього відкрите та освітлене місце. Пряме сонце не є для нього загрозою.

Температура та освітлення

Полив

Ліатріс любить вологу, але краще переносить її нестачу, ніж надлишок. Не варто поливати його частіше ніж раз на тиждень навіть у посушливий період. А у вологих регіонах або під час дощів додатковий полив взагалі не потрібен.

Полив

Грунт

До грунту є три основні вимоги – поживність, повітропроникність та дренаж. Тут все знову упирається в той факт, що не можна допускати застою води. Надмірно мокра та важка земля не підходить.

Грунт

Добрива та підживлення

Ліатріс обов’язково потребує мінерального підживлення 3-4 рази на сезон. Спочатку азот навесні, а потім добрива на основі фосфору та калію. Це допоможе досягти максимально тривалого та пишного цвітіння.

Добрива та підживлення

Набрякання

Поверхневе коріння поступово оголюється через поливання, вітер і опади. Тому їх потрібно регулярно підгортати, досипати землюта оновлювати мульчу.

Загортання

Зимівка

Ліатріс не потрібно спеціально вкривати на зиму, достатньо обрізати його за рівнем землі. Але якщо у твоєму регіоні часто трапляються морозні та безсніжні зими, можеш трохи присипати основу торфом або сухим перегноєм.

Зимівка

Пересадка

Раз на 3-4 роки ліатріс пересаджують, щоб зберегти його декоративність. У той же час його можна омолодити або розмножити поділом бульби. Землю після посадки краще замульчувати.

Пересадка

Посадка та розмноження ліатрису

Ліатріс не боїться холодів, так що можна садити насіння відразу в ґрунт на початку весни або вже під зиму. Спочатку підготуй ділянку і перекопай її з органікою, а потім розподіли насіння у борозенки до 1,5 см. Восени ліатрис стрімко розмножується самосівом. Але врахуй, що він зацвіте через пару років.

Наприкінці літа можна розділити дорослу здорову рослину. Бульби поглиблюють у ґрунт на 5-10 см, виходячи з їх розмірів. Обов’язково залишай відстань від 15 до 40 см.

Посадка та розмноження ліатрису

Боротьба зі шкідниками та хворобами

У ліатрису хороший імунітет, тому єдина його проблема – гниль через застою вологи. Зріж уражені частини та оброби кущики фунгіцидами. Якщо проблема у ґрунті або ґрунтових водах, краще пересадити рослину.

Ліатріс часто поїдають капустянки та равлики. Спочатку скористайся механічними пастками або забери шкідників вручну, а потім обробь посадку інсектицидами.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Ліатріс – фото

Від химерних суцвіть ліатрису неможливо відірвати погляд навіть на фото. Отже, ми не втрималися і зібрали для тебе велику галерею!

Ліатріс – фото
Ліатріс – фото
Ліатріс – фото
Ліатріс - фото
Ліатріс – фото
Ліатріс – фото
Ліатріс – фото
Ліатріс – фото
Ліатріс – фото
Ліатріс – фото
Ліатріс – фото
Ліатріс – фото
Ліатріс - фото
Ліатріс - фото
Ліатріс – фото
Ліатріс – фото
Ліатріс – фото
Ліатріс – фото
Ліатріс – фото
Ліатріс – фото
Ліатріс – фото
Ліатріс – фото
Ліатріс – фото
Ліатріс – фото