Крокуси (70 фото) – види, догляд та вирощування

Крокуси (70 фото): види та особливості догляду

Коли покрив снігу остаточно сходить із землі, одними з перших назустріч сонцю прокльовуються рішучі крокуси. Вони рано розквітають, скрізь доречні і не потребують складного догляду. Достатньо одного разу висадити розсаду, щоб ще багато років яскраві крокуси пробивалися крізь торішню траву навесні.

Загальна інформація

Крокус – багаторічна квітка, дуже популярна у декоративному квітникарстві. Саме до цього роду відноситься така улюблена кулінарами пряність шафран – лише один з видів крокусів. У природі вони ростуть на луках і полях, на рівнинах та високогір’ях, у степах та рідкісних лісах.

Це зимостійка квітка, яка не потребує укриття в холодну пору року. Він взагалі вимагає мінімум турботи і дуже самодостатній. Невисока рослина витягується максимум на 10 см, і практично все це – пишне густе суцвіття, яке біля самої землі захищає щільне вузьке листя.

Загальна інформація - Крокуси

Цікава особливість крокусу – це відсутність стебла як такого. Густа листяна розетка розходиться прямо від землі та формує свого роду захисну оболонку для молодої втечі.Втеча одразу ж перетворюється на короткий квітконос без листя, а розпускаються крокуси у яскраву сонячну погоду.

Корневище рослини – це щось середнє між бульбою та цибулею. У сезон воно набирає корисні поживні речовини, які витрачатиме наступного року. За рахунок цього бульба спочатку збільшується у розмірі, а потім зменшується.

Спільна інформація - Крокуси

Види крокусів

Крокуси бувають природні та декоративні, і відрізняються вони здебільшого забарвленням. Природні – жовті, оранжеві, сині чи фіолетові, інколи ж – білі альбіноси. А ось культурні сорти можуть бути практично будь-якими, включаючи плямисті та різнокольорові.

Весняний крокус

Це один із перших садових сортів і так званих великоквіткових голландських гібридів. Він поширений у Піренеях, Альпах і на Балканах і кольорі ранньою весною. Квіти весняного крокусу білі, бузкові або навіть двоколірні.

Весняний крокус - Види крокусів

Прекрасний крокус

Це кримський та кавказький гірський сорт, який ще зустрічається у деяких регіонах Ірану та Туреччини. У нього великі бузкові пелюстки з темними візерунками-прожилками та яскравою помаранчевою серединою. Рідше зустрічаються білі або навіть блакитні квіти.

Прекрасний крокус - Види крокусів

Вузьколистий крокус

Цей сорт більш поширений на Балканах, Малій Азії та в Криму, і краще переносить умови середніх широт. Він порівняно дрібний і відрізняється витягнутим вузьким листям. Квіти такого крокусу блідо-жовті, але іноді пелюстки пофарбовані на зразок градієнта від яскравого до бляклого.

Вузьколистий крокус - Види крокусів

Жовтий крокус

У наші широти жовтий крокус потрапив із країн Південної Європи, і його головна особливість очевидна з назви. Жовті квіти настільки яскраві та насичені, що іноді відтінок йде в помаранчевий. Зовнішні пелюстки прикрашають сіруваті або пурпурові смуги.

Жовтий крокус - Види крокусів

Посівний крокус

Це той самий шафран, який успішно культивують уже кілька тисяч років. Він не зустрічається в дикій природі і прибув у наші широти з Південного Заходу Азії. Шафран згадується ще в давньогрецьких рукописах, і це гібрид відразу трьох різних природних видів.У нього фіолетові, блакитні, жовті або білі квіти з довгим яскравим маточкою,які і засушують як пряність.

Посівний крокус - Види крокусів

Золотистий крокус

Золотистий крокус нагадує жовтий насиченим відтінком кольорів, але відноситься до іншої категорії. Це сорти Хризантус, які за традицією менші і яскравіші за голландські гібриди. Цвісти золотистий крокус починає ще до того, як сніг повністю зійде із землі.

Золотистий крокус - Види крокусів

Двоквітковий крокус

Особливість цього сорту – величезна різноманітність відтінків, причому – у природних умовах, без експериментів селекціонерів. Є навіть лілові, блакитні та бузкові квіти з ліловими чи коричневими жилками. У природі двоквітковий крокус поширений на Південному Сході Європи.

Двоквітковий крокус - Види крокусів

Догляд крокусів

Крокус – одна з найкращих квіток для нашої середньої смуги, тому що вона ідеально адаптована під її умови. Тобі не доведеться докладати особливих зусиль, щоб квітка добре себе почувала, зростала, розвивалася і навіть розмножувалася.

Температура

Крокуси лояльні до сонця, але не дуже люблять надмірну спеку, тому максимальна температура для здорового розвитку – 18 градусів. Зате вони легко переносять похолодання до -7 і навіть до -10 градусів. Рекомендований температурний режим – від 8 до 14 градусів, адже не дарма ця осіння та весняна рослина.

Температура - Догляд за крокусами

Грунт

Крокуси легко адаптуються практично до будь-якого ґрунту, тому вони приживаються на високогірних луках та в кам’янистих садах. Їх можна вирощувати в домашніх ящиках або горщиках, якщо вчасно подбати про дренаж. Ідеальний грунт має бути сухим, пухким та насиченим поживними речовинами.

Грунт - Догляд за крокусами

Освітлення

Всі сорти крокусів люблять відкрите сонце і легко переносять навіть гарячі ясні дні. Але в той же час їм досить комфортно і у затіненій місцевості. Тому вони добре почуваються вдома на підвіконні і на південному, і на північному боці.

Освітлення - Догляд за крокусами

Полив

Крокуси не надто вологолюбні квіти, тому їх не потрібно поливати окремо. Зрошують тільки рослини, які вирощують у ящиках чи вазонах. У відкритому ґрунті їм цілком вистачає природної вологи, яку вони отримують із неї. Поливати розсаду окремо потрібно лише якщо взимку не вистачало снігу, а навесні – не пішли дощі.

При посадці обов’язково познайомся з дренажем з річкового піску або дрібного гравію. Деякі сорти взагалі неможливо виростити у вологому чи глинистому грунті. А ще їх не можна надто щільно заглиблювати у важкий ґрунт, інакше крокус не зійде.

Полив - Догляд за крокусами

Добрива та підживлення

Крокуси потребують підгодівлі, особливо якщо ти розводиш їхні будинки в ящику. Найбільше люблять звичайні комплексні добрива для кімнатних квітів. Але обов’язково розводить їх до слабкого розчину, інакше кореневище може загинути від концентрованого добрива. Найкраще підходить калій та фосфор, а ось надлишок азоту часто призводить до грибка.

Добрива та підживлення - Догляд за крокусами

Пересадка та розмноження

У природних умовах розмноження крокусу – налагоджений та самодостатній циклічний процес. Наприкінці сезону один бульба повністю відмирає, але наступного і його сходять нові молоді «дітки». Саме їх можна використовувати для примусового розмноження крокусів.

Дляцього дістань бульбоцибулини із землі, просуши і залиш зберігатися в провітрюваному, темному і прохолодному приміщенні до наступної посадки. Якщо кореневище досить велике, то новий крокус зацвіте вже через рік після посадки, якщо дрібне та слабке – через два.

Весняні крокуси висаджують у відкритий ґрунт восени, а осінні – влітку. Взимку їх можна вирощувати вдома на вигін – це дуже просто, як і з усіма цибулинними. Тільки рекомендуємо брати крупноквіткові сорти, наприклад – голландські. Після цвітіння не викидай їх, а напитай добривами, очисти від субстрату, оберни сухими серветками і сховай у темне сухе місце для пересадки в ґрунт восени.

Пересадка та розмноження - Догляд за крокусами

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Крокус – це почвопокровна рослина, повз яку не можуть пройти слимаки та дротяники. На жаль, з ними доведеться боротися механічно – збирати та розставляти пастки. Те саме стосується польових мишей, які дуже люблять живильні бульби і активно розповсюджують захворювання.

Розпізнати вірус можна за стислими, деформованими і болючими кольорами, які не можуть нормально розпуститися. На вигляд вони відрізняються від зав’яли і відцвіли, так що ти точно не переплутаєш. Весняні крокуси більш чутливі до різних захворювань та грибків, ніж осінні, так що уражені рослини потрібно прибрати та знищити якнайшвидше.

Грибкові хвороби – часта біда присадкуватої квітки, особливо якщо коренева система ще недостатньо розвинена. Це і фузаріоз, і різні види гнилі, які доведеться нещадно видаляти та знищувати. Не забувай про профілактичну обробку крокусів фунгіцидами!

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Крокуси

Крокуси – фото

У крокусів є унікальна властивість: практично зі всіма своїми проблемами вони справляються самі. Чи то посуха, сонце чи тінь, нестача мінералів – коренева система квітки переживе і не таке. Але на цьому їхні переваги не закінчуються. Ти тільки подивися, які вони гарні!

Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото

Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото
Крокуси - фото

Відео: Крокуси – посадка та догляд