Колеус (60 фото) – види, догляд та вирощування

Колеус (60 фото): види та особливості догляду

Колеус – ідеальна домашня квітка, в якій дивовижна витривалість поєднується з незвичайною красою. Його цінують не за квіти, а за оригінальне різнокольорове листя з візерунками на пластинах. Якщо тобі не подобаються буйно квітучі вазони та всі хитрощі догляду за ними – колеус стане твоїм вірним другом та соратником!

Загальна інформація

Розмовна назва колеуса, яку він отримав за виразну форму листя – кропивка. У квартирі квітка росте, як невибагливий багаторічник, а от у саду не переживе зиму. А все тому, що в природі він мешкає в Африці та Азії – регіонах зі спекотним кліматом та відсутністю морозів.

У Європу колеус завезли спеціально і одразу зайнялися його селекцією. Перші дикорослі види настільки вразили мореплавців, що вони доставили їх прямо з острова Ява. Так із дев’ятнадцятого століття популярність квітки у світі стрімко зростала.

Загальна інформація - Колеус

Листя колеуса можуть бути найнесподіваніших кольорів: помаранчевими, червоними, бордовими. Найчастіше в них поєднуються відразу кілька відтінків: наприклад, трав’янисто-зелений з фіолетовим.Разом із незвичайною формою пластин це виглядає дуже ефектно та екзотично!

Хоча це не дуже хвилює квітникарів, колеус має квіти. Просто вони маленькі, бляклі та непримітні, білястого або блакитного відтінку. Вони не особливо привабливі, так що бутони краще видаляти в зачатку, інакше вони перетягуватимуть на себе майже всі поживні речовини. Через це під час цвітіння листя колеуса дрібніють і блякнуть.

Загальна інформація - Колеус

Види колеуса

Існує близько півтори сотні видів колеуса, і майже всі з них – з декоративним листям. Рідко зустрічаються красиво квітучі сорти, але вони майже не поширені. У культурі вирощують два основні види – колеус Блюме та Вершаффельта.

Колеус Блюме

Це багаторічний трав’янистий вид з довгастим яйцевидним листям. Його пластини опущені та пофарбовані у всі відтінки зеленого, рожевого, червоного та бордового. Характерна особливість – фактурні чотиригранні стебла. Популярні сорти та гібриди – жовто-зелений Butterfly, розкішний червоний Volcano, ефектний різнокольоровий Sabre та ніжний світло-салатовий Golden Bedder.

Колеус Блюме - Види колеуса

Колеус Вершаффельта

По суті, колеус Вершаффельта майже не відрізняється від Блюме.Хіба що він більший, з великими листовими пластинами та виразною бархатистою поверхнею. Найпоширеніше поєднання кольорів – той самий горезвісний дует зеленого з фіолетовим.

Колеус Вершаффельта - Види колеуса

Гібридні колеуси

Різні сорти гібридних колеусів дуже відрізняються між собою, але деякі риси зберігаються. У них обов’язково супротивно росте листя з нерівним краєм: хвилястим, кучерявим, зубчастим або розсіченим. Стебла завжди квадратного перерізу та витягнуті прямостоячі.

Гібридні колеуси - Види колеуса

Ампельні колеуси

Це сорти з тонкими пагонами, які спадають із підвісних кошиків та кашпо. Такі ж колеуси відмінно підходять для озеленення парканів терас і балконів. Серед них є зовсім крихітні гібриди до 30 см з різнобарвним звисаючим листям.

Ампельні колеуси - Види колеуса

Догляд за колеусом

Колеус не тільки дуже гарний, але ще й швидко зростає в домашніх умовах.А ще він корисний, тому що у листі містяться природні фітонциди, які очищають та освіжають повітря.

Температура

Колеуслюбить тепло, тому найкраще почувається при температурі від 20 градусів. Він не переживе зимівлю у відкритому ґрунті, тому в саду його вирощують як однорічник. У квартирі колеус добре почувається при температурі від 16 градусів. Обов’язково стеж, щоб навіть у мороз вона не опускалася нижче 12 градусів.

Температура - Догляд за колеусом

Освітлення

Щоб колеус був справді яскравим і незвичайним, йому потрібно якнайбільше світла. Сорти з білим, жовтим або червоним листям непогано переносять навіть прямі промені, на відміну від зелених і фіолетових. Якщо у тебе південна сторона чи східні вікна – вибирай саме їх.

Освітлення - Догляд за колеусом

Полив

Для поливу обов’язково відстоюй воду хоча б добу в теплому місці, щоб вона була трохи теплішою за температуру повітря. Влітку стеж, щоб просихав тільки верхній шар ґрунту, а взимку скоротить частоту. Але не допускай повного пересихання кома, інакше листя відреагує майже миттєво і стане болючим.

Колеус любить обприскування, адже росте у гарячому вологому кліматі. Навіть узимку краще, щоб вологість у кімнаті була трохи підвищена – наприклад, як у кухні чи санвузлі. Для обприскування використовуй ту саму теплу м’яку воду, що й для поливу.

Полив - Догляд за колеусом

Грунт та добриво

Колеус абсолютно невибагливий до типу ґрунту, так що підійде будь-яка поживна суміш. На початку періоду активного росту скористайся мінеральними або органічними добавками. Додай слабко концентрований розчин раз на тиждень, а взимку – раз на місяць і ще вдвічі меншій концентрації.

Грунт та добриво - Догляд за колеусом

Розмноження

Колеус однаково добре розмножується насінням та живцями, адже він швидко росте. Наприкінці зими рівномірно розкидай насіння в плоскому ящику і не присипайте зверху. Роби великі відстані, тому що вони мають дуже високу схожість.

Обприскувати ґрунт пульверизатором, встанови температуру від 20 градусів і знайди місце світліше. Сіянці швидко проростуть, тому не відкладай пікірування в довгий ящик. Якщо вони перестануть поміщатися в ємності, вони можуть почати в’янути. Щоб з перших місяців колеус добре кущився, прищипни його відразу після перевалки в окремий горщик.

Черенки колеуса пересаджують навесні та влітку через те, що квітка дуже теплолюбна. Для цього гілочки зрізають в кінці зими і переносять у живильний квітковий ґрунт. Якщо ставиш їх у воду, поспішай пересадити живці відразу після появи корінців.

Розмноження - Догляд за колеусом

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Якщо листя кімнатного колеуса почало різко втрачати колір, швидше за все їм не вистачає сонця. Але є й обернена проблема: несподівані білі плями можуть виявитися опіками. Це частіше трапляється з молодими вразливими рослинами, які ще не звикли до повсякденного режиму.

Корічневі плями з’являються через брак вологи в повітрі, тому не забувай про профілактичне обприскування. Несподіваний листопад – правильний показник нестачі харчування. А якщо квітка почала занадто витягуватися вгору, їй потрібні профілактична прищипка та додаткове освітлення.

Декоративне листя колеуса не надто привабливе для шкідників. Але іноді з’являється павутинний кліщ, білокрилка або попелиця, тому періодично оглядай рослини. Уражену квітку потрібно терміново ізолювати від здорових та обробити інсектицидами.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Колеус

Колеус – фото

Перебрати всі сорти та відтінки колеуса за один раз просто неможливо. Але ми постаралися та підготували фотопідбірку, щоб показати тобі його багатогранність!

Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото
Колеус - фото