Гейхера (50 фото) – види, посадка та правильний догляд

Гейхера (50 фото): види, посадка та правильний догляд

Не знаєш, що посадити на скелястій ділянці? А може шукаєш нові та незвичайні декоративні рослини? Зверніть увагу на гейхеру! Вона досі рідко зустрічається в ландшафтних композиціях у наших широтах, але багаторічна робота селекціонерів перетворила її на чудову бордюрну або навіть акцентну прикрасу саду!

Загальна характеристика

Щільні маленькі кущики гейхери відносяться до групи камнеломкових, і назва говорить сама за себе. За величезну різноманітність форм та забарвлень листя її активно використовують у ландшафтному дизайні. До нас ця культура потрапила із скелястих регіонів Північної Америки.

Гейхера зовсім невелика, і рідкісні сорти виростають вище 50 см. Взагалі це рослина, але в деяких випадках листя настільки гарне, а квіти непримітні, що квітконоси зрізають ще на етапі появи. Квітки нагадують маленькі дзвіночки, зібрані у волоті.

Цікава особливість у тому, що протягом одного сезону листя гейхери може кілька разів змінити відтінок. Причому розкид кольорів варіюється від салатових і помаранчевих до фіолетових, червоних і майже чорних. Форма та текстура листя теж буває різною.

Загальна характеристика

Види гейхери

Існує близько 70 сортів гейхери, і це одна з найбільших груп у своєму сімействі. Ми розповімо про деякі найпопулярніші різновиди!

Кроваво-червона гейхера

Назва, що говорить, сповна відображає головну перевагу цього сорту. А саме насичений кривавий відтінок дрібних квітучих дзвіночків. Сорт стійкий до посухи, але не любить постійне перегрівання на сонці.

Кроваво-червона гейхера

Американська гейхера

Це лісовий різновид, який дуже любить тінисті ділянки. У неї красиве серцеподібне і зубчасте листя, яке змінює відтінок навесні і восени. По краю ажурної пластини проходить яскрава рожева облямівка.

Американська гейхера

Волосиста гейхера

Вигляд цінується в першу чергу за велике декоративне листя з бархатистою текстурою. У деяких сортів листові пластини виростають до 20 см. А ось квітки непоказні.

Волосиста гейхера

Дрібноквіткова гейхера

Саме до цього виду належить більшість сортів з ефектним бронзовим або коричневим листям.Пластини можуть бути одноколірними або плямистими, з цікавим металевим відблиском. Друга особливість – високі квітконоси до 70 см.

Дрібноквіткова гейхера

Циліндрична гейхера

Гірський вигляд звик до найсуворіших і найскладніших умов. При цьому він цікавий нетипово великими квітками для гейхери, особливо на контрасті з компактною мініатюрною розеткою.

Циліндрична гейхера

Трясункоподібна гейхера

Ефектний гібрид зібрав у собі все найкраще – велике декоративне листя, чарівні мітельчасті суцвіття та тривалий термін цвітіння. У сезон така гейхера виглядає як справжній святковий феєрверк.

Трясункоподібна гейхера

Догляд за гейхерою

Гейхера майже не потребує догляду, і це ще один плюс до того, щоб виростити гарні кущики у своєму саду. Основна частина клопоту потрібна при посадці та укоріненні. А доросла рослина дуже самодостатня.

Температура

Гейхера гарна тим, що переносить і спеку, і заморозки. Але найкомфортніша температура для неї в період активного зростання – 20-25 градусів.

Температура

Освітлення

Більшість сортів гейхери віддає перевагу затіненим і напівзатіненим ділянкам. Але іноді серед них зустрічаються і сонцелюбні види, так що дізнавайся про специфіку конкретного сорту. А ось молоді рослини здебільшого краще висаджувати на добре освітлених ділянках.

Освітлення

Полив

Гейхера не любить вогкість, але й під час посухи втрачає декоративні властивості. Важливо, щоб грунт був постійно вологим, але при цьому не надто мокрим. Зроби поливи найчастіше навесні та влітку.

Полив

Грунт

Гейхера не переносить близькості ґрунтових вод, тому її краще висаджувати на височині. Якщо ж помилка вже припущена, і рослина починає в’янути, можна спробувати зрізати розетку до здорової частини та переукорінити живець. В іншому ж гейхера чудово почувається навіть на бідних, сухих і скелястих ґрунтах. Обов’язково потрібний хороший дренаж.

Грунт

Добрива та підживлення

Часті підгодівлі для гейхери не лише марні, а ще й небезпечні. Часто через надлишок органіки починається гниття кореневої системи.Достатньо внести добрива один раз на початку сезону, і то з удвічі меншою концентрацією, ніж для інших кольорів.

Добрива та підживлення

Обрізка

Немає обов’язкової вимоги обрізати гейхеру, тому всі садівники керуються власним досвідом. Обрізання роблять для підтримки декоративних властивостей кущиків. Крім того, потрібно видаляти відцвілі квітконоси, тому що вони даремно витрачають сили та ресурси.

Обрізка

Зимівка

Гейхера – досить морозостійка рослина, тому в південних регіонах вона зимує взагалі без підготовки. Але якщо температура взимку регулярно опускається нижче -10, то краще подбати про укриття листя. Обрізати на зиму листя не потрібно, а ось квітконоси варто видалити.

Зимівка

Пересадка та омолоджування

Розетки зберігають декоративність до 3-5 років, але щорічно їх треба підсапувати. З тієї ж причини рекомендується регулярно пересаджувати та омолоджувати кущі на початку весни, з появою перших листочків.

Пересадка та омолоджування

Посадка та розмноження гейхери

Головне – правильно вибрати місце для посадки, і після цього гейхера не завдасть жодного клопоту. Обов’язково потрібний водопроникний ґрунт та хороший глибокий дренаж.

Найпростіше розмножувати гейхеру поділом. Тут взагалі немає складнощів та хитрощів: просто викопай кущик і розділи на кілька частин. У процесі рекомендуємо зрізати сухі та пошкоджені пагони до дрібних бруньок. Підгнилий і занадто довге коріння теж можна прибрати.

При посадці варто додати золу і зовсім небагато добрив, і обов’язково – притінити рослину на час укорінення. Нові здорові коріння формуються приблизно через 1,5 місяці, і тоді можна пересадити гейхеру на місце.

Крім того, розмножувати рослину можна насінням у березні-квітні. Але висівати їх краще не в ґрунт, а в окремий контейнер із дренажними отворами. Потрібна пухка продезінфікована грунт. Для пророщування обов’язково потрібне світло та періодичні провітрювання.

Не потрібно надто поглиблювати насіння. Розсаджувати паростки можна з появою трьох листочків, а вже до середини травня поступово починай гартувати розсаду на вулиці. Хороші дорослі розетки у такої розсади сформуються до зими.

Посадка та розмноження гейхери

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Гейхера не особливо схильна до хвороб і на неї рідко нападають шкідники, тому навіть планова обробка найчастіше не потрібна. Іноді окреме листя можепоїсти гусениці, але це не критично.

А ось з личинками травневих жуків і капустян справи гірші, бо вони ушкоджують коріння та стебла. Тоді потрібно викопати в’янучий кущик, обробити та переукорінити у парнику.

Гейхера не любить високу вологість, тому через надлишок води можуть гнити коріння, а на листі з’являються іржаві плями. Важливо не переливати рослину та не допускати застою води. Якщо симптоми вже очевидні, припини поливи та скористайся фунгіцидами.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Гейхера – фото

Неможливо за раз перебрати всі різновиди гейхери, адже настільки різними за формою, кольором та зовнішнім виглядом вони бувають. Просто поглянь на цю красу у нашій фотогалереї!

Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото
Гейхера - фото