Рододендрон (70 фото) – види, догляд та вирощування

Рододендрон (70 фото): види та особливості догляду

Гордий красень рододендрон – постійний мешканець найкращих садів та парків Європи. Він прикрашає міські клумби та приватні колекції, а в оформленні ділянок поступово витісняє троянди. Густо квітучий чагарник – найефектніший у своєму роді. Неможливо повірити, що його найближчі родичі – непомітні з декоративного погляду журавлина та брусниця!

Загальна інформація

Незважаючи на те, що назва рододендрону буквально перекладається як «рожеве дерево», жодного відношення до троянд вона не має. Із загального – хіба що різноманітність сортів та казкова краса під час цвітіння. А так рододендрон відноситься до сімейства вересових.

Він найчастіше зустрічається у Гімалаях, на Південному Сході Азії та у Південному Китаї. Деякі види ростуть у Японії, Північній Америці, Новій Гвінеї та Австралії. Але всі вони дуже різні, від крихітних чагарників до цілих дерев.

Довжина стебел рододендрону в дикій природі може досягати разючих 30 м. Квіти бувають зовсім мініатюрними, а іноді перевищують 20 см у діаметрі. Але є й компактні сорти, які так люблять вирощувати на підвіконнях.

Загальна інформація - Рододендрон

Види рододендрону

Рід рододендронів напрочуд різноманітний, адже поєднує листопадні дерева та вічнозелені чагарники. В нас поширені близько вісімнадцяти видів. Розглянемо деякі з них!

Золотистий рододендрон

Вічнозелений присадкуватий сорт стелиться біля землі на висоті близько 30-50 см. У нього розлога крона з великим довгим листям до 8 см завдовжки, усипана жовто-золотистими квітами. Золотистий рододендрон мешкає на Далекому Сході, Алтайському краї, Монголії та деяких регіонах Японії.

Золотистий рододендрон - Види рододендрону

Рододендрон Альбрехта

Найпопулярніший японський сорт прикрашає багато садів середніх широт. Чагарник виростає до півтора метра і густо покритий яскраво-рожевими або червоними квітами з оливковою серединою. Такий рододендрон росте дуже повільно, але живе до 30 років.

Рододендрон Альбрехта - Види рододендрону

Кетевбінський рододендрон

Ефектний зимостійкий кущ, покритий довгим шкірястим листям, витягується до 4 м.На ньому розпускаються великі суцвіття, кожне з яких складається з 15-20 кольорів незвичайного пурпурово-бузкового відтінку.

Кетевбінський рододендрон - Види рододендрону

Рододендрон Вазея

Високогірний рододендрон чудово почувається у північно-західних широтах. Це чагарник, до 2-5 м з дрібним яскравим листям і блідо-рожевими квітами. Восени він забарвлюється в насичений багряний колір і залишається декоративним. Вазея вважається одним із найкрасивіших дикорослих рододендронів.

Рододендрон Вазея - Види рододендрону

Кавказький рододендрон

Низький ефектний рододендрон заввишки до півметра часто виростає таким, що стелиться, тому добре виглядає в садовому озелененні. У нього незвичайне шкірясте листя овальної форми зі злегка загорнутими краями. Квіти схожі на вирви жовтуватого або зеленуватого кольору.

Кавказький рододендрон - Види рододендрону

Атлантичний рододендрон

Північноамериканський сорт любить вологі ліси, болота та піщані узбережжя.Хоча він виростає трохи більше півметра, у нього густа розлога крона з великим яйцеподібним листям. Білі квіти відливають рожевим та славляться своїм сильним ароматом.

Жовтий рододендрон

Красивий ніжний сорт називають ще понтійською азалією. Він примітний великими ванільно-жовтими або оранжевими квітами з вираженим ароматом. Це морозостійкий листопадний сорт, який витягується вгору від 2 м.

Жовтий рододендрон - Види рододендрону

Камчатський рододендрон

Присадкуватий невисокий чагарник витягується до 40 см, зате відмінно розповзається по території. У нього маленькі округлі листки та виразні пурпурово-рожеві квіти до 4 см у діаметрі.

Камчатський рододендрон - Види рододендрону

Кистовий рододендрон

Рододендрон родом з Китаю в саду рідко розростається вище за півметра. У нього красива і акуратна крона округлої форми, яка не потребує регулярного формування. Білі, рожеві або червоні квіти всього півтора сантиметри зібрані у вирви на верхівках стебел.

Кистовий рододендрон - Види рододендрону

Червоний рододендрон

Витончений вічнозелений сорт розпускається до середини весни і радує красивими фіолетовими квітами. Їхній діаметр всього 2,5 см, але суцвіття здаються великими, тому що складаються з 4-5 кольорів. У червоного рододендрону майже немає запаху, тому це твій вибір, якщо ти не переносиш різкі аромати.

Червоний рододендрон - Види рододендрону

Догляд рододендрону

Рододендрони вирощують в оранжереях та кімнатах, але загальні особливості догляду залишаються незмінними. Головне – правильно організувати зимівлю та підтримувати стабільний температурно-вологісний режим.

Температура та освітлення

Рододендрон віддає перевагу більш яскравому світлу, тому добре почувається навіть на південній стороні. Кімнатні вазони влітку виноси надвір, але притіняй їх від прямих променів. Ідеальна температура – близько 22 градусів, але підійде і 16-18 градусів. На зиму кімнатні сорти прибирають у холодне місце (5-8 градусів) щонайменше на півтора місяці, щоб дозріли майбутні бутони.

Температура та освітлення - Догляд за рододендроном

Полив

Влітку рододендрон поливають щоразу, коли пересихає верхній шар ґрунту. Використовуй лише відстояну теплу воду, а для кімнатних вазонів чергуй верхній та нижній полив. Зверни увагу, що квітка не переносить сухе повітря, тому обприскування кілька разів на день – нормальна практика під час посухи.

Полив - Догляд за рододендроном

Грунт

Найкраще рододендрону підходить спеціальний вересовий ґрунт, але згодиться і вологий торф’яний. Зважай, що квітка довго росте і в різний час життя потребує різних умов. На зиму кущі утеплюють ялиновими гілками, лапником та мішковиною. Але в теплих широтах, де не буває надто сильних морозів, це не обов’язково.

Грунт - Догляд за рододендроном

Добрива та підживлення

Рододендрон дуже любить підживлення, навіть якщо це зовсім молоді рослини, які поки що не цвітуть. Використовуй рідкі суміші з додаванням гною, що перепрів, або рогового борошна з ранньої весни до кінця цвітіння. Стеж, щоб пошта залишалася кислою, тому підбирай відповідні склади.

Добрива та підживлення - Догляд зарододендроном

Пересадка та розмноження

Найпростіше розмножувати рододендрон відводами, коли частину довгих гілок прикопують у землю. Для цього вибери кілька гнучких молодих пагонів, пригни їх у канавку та засип садовою землею. Частина втечі, що залишиться зверху, потребує вертикальної опори. Вже восени чи наступної весни ти зможеш відрізати відвід від батька та пересадити.

Рододендрон, висаджений із насіння, почне цвісти лише через 6-8 років, так що готуйся до довгого очікування. Перший місяць сіянці проводять під плівкою, а весь перший рік – у прохолодній теплиці. При пікіруванні обов’язково заглиблюй сім’ядолі, щоб коренева система краще розвивалася. У ґрунт молоді кущі пересаджують лише на другий рік.

Пересадка та розмноження - Догляд за рододендроном

Черенки – ще один досить довгий і складний метод, для якого тобі знадобляться стебла, що напіводревесніли, довжиною 5-8 см. Обірви з них нижнє листя і постав у розчин-стимулятор для зростання коріння. Використовуй субстрат із піску з торфом та накрий молоду розсаду прозорим куполом.

Укорінення живців може тривати від 1,5 до 4,5 місяців, залежно від сорту. Тоді цього їх висаджують по ящиках, наступної весни прикопують із ящиками в землю, і через 1-2 роки пересаджують на постійне місце.

Пересадка та розмноження - Догляд за рододендроном

Обрізка

Рододендрони від природи дуже хороші і акуратні, тому не потребують обрізки для формування. Проводиться лише омолодження або профілактичне обрізування, якщо кущ став занадто високим. Після зими обов’язково зрізай переморожені стебла, але важливо зробити це до потепління та активного руху соку.

Обрізка - Догляд за рододендроном

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Головний бич всіх рододендронів – це рододендровий клоп, який залишає на листі білі плями. Великий паразит розміром до 3-4 мм тому його можна помітити і так. Зі зворотного боку пластин клоп відкладає яйця, і нове потомство прокидається після зимівлі.

Зштовхується рододендрон і з типовими проблемами – павутинним кліщем або довгоносиком. Можуть з’являтися трипси, садові хрущі або вузькокрила моль. Принцип дії той самий – своєчасна обробка розсади інсектицидами.

Якщо на кінчиках листя рододендрону розростаються жовті плями, найімовірніше це змішаний хлороз. Найпоширеніші причини – брак добрив чи застій води. Ще один показник нестачі харчування – червоно-бурі плями вздовж прожилок. А якщо рододендрону буде занадто холодно, листя може взагалі відмирати.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Рододендрон

Рододендрон – фото

Рододендрони чудово виглядають самостійно або в групах з іншими вологолюбними рослинами. Їх регулярно використовують для озеленення ділянок. Тільки поглянь, як це гарно!

Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото

Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото
Рододендрон - фото

Відео: Рододендрон – як посадити, щоб не загинув?