Чому жовтіють і сохнуть листя у огірків: чим підгодувати, основні причини

Чому жовтіють і сохнуть листя у огірків

Навіть якщо на улюбленій грядці несподівано почало жовтіти листя у огірків – це не привід для паніки. Зазвичай справа лише в неправильному догляді, який легко скоригувати. Їм не вистачає сонця, надто спекотно чи холодно, мало поживних речовин. Але причини можуть бути серйознішими, тому краще підготуватися заздалегідь і вивчити всі можливі ризики. Розповідаємо!

Основні причини

Огірки споживають дуже багато води, тому якщо її не вистачає – зневоднення проявляється майже відразу. Жовтина – перший тривожний сигнал, який на нього вказує. Але не поливай батоги у розпал дня, бо на ній з’являться сонячні опіки у вигляді жовтих плям.

Також листя змінює колір через брак добрив, а особливо – азотних. Стреси через перемерзання викликають таку саму реакцію. Ще одна причина – пошкодження коріння шкідниками або просто механічно під час пересадки. Звичайно ж, не можна забувати про інфекції та бактеріальні захворювання.

Основні причини - Чому жовтіють та сохнуть листя у огірків

Листя жовтіє нерівномірно і плямами

Нерівномірні плями, розкидані по всьому листу, часто вказують на грибок або інфекцію. Іноді це сонячні опіки, але якщо ти правильно поливаєш розсаду ввечері або рано вранці, то така ймовірність майже виключена.

– Круглими жовтими плямами з білим нальотом на звороті листя проявляється борошниста роса. Згодом це ж листя почне темніти, висихати і відмирати. Позбутися її зовсім неможливо – восени рослини доведеться знищити.

Але можна стримати поширення проблеми та зібрати нормальний здоровий урожай. Для цього тимчасово припини полив розсади та через тиждень оброби її фунгіцидами чи спеціальними лікувальними препаратами. Обробляй її регулярно аж до початку плодоношення, але суворо дотримуйся дозування на упаковці.

– Жовті розпливчасті плями з коричневими вкрапленнями вказують на антракноз. Його інші симптоми – поява на листі рожевих подушечок та дефектів на батогах.

Листя жовтіють нерівномірно і плямами - Чому жовтіють і сохнуть листя в огірків

У огірків жовтіють краї листя

Зазвичай листя змінює колір і підсихає саме по краях – це природний розвиток ситуації. Причини можуть бути різними, тому розповімо про основні:

– Нестача вологи в грунті та пересушене повітря призводять до того, що лист жовтіє та сохне. Це зазвичай починається саме по краях.

– Грибок також найчастіше вражає пластини з краю. Оброби розсаду огірків бордоською рідиною або іншими препаратами. Обов’язково дотримуйся дозування, інакше можна спалити рослину.

– При нестачі калію листя у огірків набуває бляклого салатового відтінку, починаючи від країв.

Жовтіють краї листя - Чому жовтіють і сохнуть листя у огірківЛистя в огірків згортається і деформується

Деформація листя в поєднанні з їх жовтизною говорить про більш серйозні та запущені проблеми. Не відкладай і шукай причину якнайшвидше!

– Скручування теж може бути ознакою борошнистої роси, яка найчастіше з’являється в середині літа.

– Перевір, чи не влаштована на зворотному боці листя попелиці або павутинний кліщ!

– Листя скручується, коли навколо занадто сухо – так рослина намагається зменшити масштаби випаровування. Це природний захисний механізм.

– Якщо листя в огірків згортається, погано росте або нерівномірно витягується невпопад – потрібне азотне підживлення.

– Різкий опік від холодного або надто гарячого скла теплиці також може дати подібний ефект. Особливо чутливе молоде листя юної розсади, тому огірки висаджують на відстані від стінок парника.

– Якщо нічого не допомагає – мабуть, батоги постраждаливід вірусу. На жаль, їх не вилікувати і треба якнайшвидше знищити.

Листя згортаються і деформуються - Чому жовтіють і сохнуть листя у огірківЖовтіє листя в огірків на балконі

З одного боку, агресивні дії ззовні зведені до мінімуму. З іншого боку, у випадку з молодою розсадою в ящиках – з’являється кілька специфічних факторів.

– У закритому заскленому приміщенні з’являється той самий парниковий ефект, що й у теплиці. Тому причиною може бути підвищена вологість навколо, тому регулярно відкривай вікна.

– Листя жовтіє, якщо ящики та горщики стали занадто тісними для огірків. Молоді рослини стрімко ростуть і кореневій системі потрібно більше місця. Тоді тобі знадобиться позапланове пересадження розсади.

– Обов’язково дотримуйся графіку підживлення сходів до і після пікірування. Після появи перших листочків використовуй мінеральні добрива з азотом, а перед висадкою – з калієм.

Чому жовтіють і сохнуть листя у огірків на балконі

Жовтіє листя в огірків у теплиці

Умови вирощування огірків у теплиці дещо відрізняються від відкритого ґрунту. Стабільний режим сприяють розвитку розсади, але якщо щось йде не так – ситуація розвивається ще швидше. Розповідаємо про тонкі тепличні нюанси:

– Стеж за частотою та інтенсивністю поливу. Тобі знадобиться приблизно відро води на грядку метр на метр раз на 3 дні. У розпал спеки трохи частіше.

– Підтримуй стабільний температурний режим з урахуванням погоди на вулиці. Поки плоди не зав’язалися, оптимальний діапазон – 20-24 градуси вдень та 17-18 – вночі. Після появи плодів це 21-26 і 18-20 градусів відповідно.

– Обов’язково провітрюй теплицю, адже нестача кисню та висока вологість – це вже майже тропіки та вірний шлях до грибка.

– Якщо батоги огірків висаджені надто близько, їм тісно і просто не вистачає місця нормально рости та розвиватися.

Чому жовтіють і сохнуть листя у огірків у теплиці

Пожовтіло нижнє листя у огірків

У будь-якій стресовій ситуації або з віком від старості першим страждає нижнє листя. Це нормально для рослини, яка спочатку намагається врятувати ті частини, що ще можуть рости та розвиватися.Такий біологічний механізм закладено у всіх, а не лише в огірків.

Здорові огіркові батоги густо вкриті великими листовими пластинами. Коли сонце просто не дістає землі, огірки скидають баласт і акумулюють ресурси в перспективній частині. Якщо ти точно знаєш, що розсада здорова – нехай тебе не лякає вигляд нижнього листя.

Жовкнуть нижні листя - Чому жовтіють і сохнуть листя у огірківжовтіє листя у зав’язі

А ось у цьому випадку треба діяти негайно, тому що рослина не справляється самотужки. Пожовтіння листя у зав’язі – це крайній симптом, і якщо його проґавити – урожай так і не з’явиться.

– Відсутність сонячного світла для старого нижнього листя не особливо критична. А от якщо через це жовтіють пластини у зав’язі – вони можуть згодом загинути.

– Та сама проблема з холодом, тому що зав’язі, що жовтіють через мороз, можуть зовсім відмерти, якщо швидко не виправити ситуацію.

– Можливо, огіркам потрібне додаткове азотно-калійне підживлення.

Жовкне листя у зав'язі - Чому жовтіє і сохне листя у огірків

Що робити, щоб листя в огірків не сохло і не жовтіло?

На першому місці завжди і скрізь дотримання умов та правил догляду. Це стосується не лише огірків, а й будь-якої розсади, адже більшість проблем виникає саме через збитий режим.

1. Коли листя у огірків жовтіє від посухи, цене страшно і пройде при відновленні режиму поливу;

2. Якщо проблема у загниванні – потрібно терміново знизити вологість, розпушити ґрунт, обробити його марганцівкою або іншими антисептиками. Додай піску та деревної золи, щоб вони швидше прибрали зайву рідину;

3. Регулярно підживлюй розсаду мінеральними добривами за розкладом. Використовуй настій коров’яку, золу, трав’яні відвари, селітру, соду та кисломолочну сироватку;

4. Обприскувати пожовкле листя у огірків слабким розчином марганцівки, цибулиння або сумішшю молока, йоду та господарського мила;

5. Постійно вивчай розсаду на предмет наявності шкідників та хвороб, щоб якнайшвидше позбутися проблеми. Роби профілактичні обробки;

6. Ніколи не проводи полив, обприскування або позакореневі підживлення у розпал дня.

Що робити, щоб листя у огірків не сохло і не жовтіло

Відео: Чим підгодувати огірки, якщо жовтіє листя