Фунгіциди для рослин – що це таке, список препаратів, як застосовувати

Фунгіциди для рослин: що це таке, список препаратів

Кожен рік у городників та садівників розпочинається боротьба за врожай. Любителі квітів теж постійно страждають, коли улюблена клумба гине через всюдисущий гриб. Адже жодна пильність не врятує від нього повністю, тому потрібні фунгіциди. Що це таке? Спеціалізовані протигрибкові препарати. Зараз ми розповімо про них докладніше та поділимося списком ефективних засобів!

Склад фунгіцидів

Різні фунгіциди дуже відрізняються між собою за складом. Хімічні препарати концентровані та ефективні, але потребують акуратного поводження, тому що бувають токсичними. Вони можуть бути у вигляді рідин, у порошках або гранулах.

Органічні виготовлені на основі корисних живих бактерій, що пригнічують функціонування грибків. Це більш екологічний та безпечний варіант, тому їх можна використовувати навіть у приміщенні. Але часто вони є малоефективними при серйозних поразках.

Склад фунгіцидів для рослин

Принцип роботи

Фунгіциди впливають на грибок на клітинному рівні та порушують природні процеси патогенів. Через це припиняється їхнє поширення, і вони гинуть. Наприклад, препарати можуть руйнувати білок та нуклеїнові кислоти – найважливіші компоненти клітин грибкових спор.

Системні фунгіциди

Речовини проникають у саму структуру тканин і поширюються по всьому організму від коріння до кінчиків листя. Вони ефективно знищують навіть приховані суперечки, які поки що не видно неозброєним оком. Зазвичай обробку системними фунгіцидами проводять як профілактичну за розкладом.

Системні фунгіциди для рослин - Принцип роботи

Контактні фунгіциди

Речовини екстреної дії потрібні при лікуванні захворювань, які вже проявилися. Їх наносять безпосередньо на уражені ділянки, і вони відразу починають працювати. Головне – утримати речовину на рослині хоча б кілька годин, тому у разі несподіваного дощу обробку доведеться повторити.

Контактні фунгіциди для рослин - Принцип роботи

Застосування фунгіцидів

Препарати продаються у різному вигляді, і відповідно їх можна по-різному застосовувати. Завжди читай інструкцію, тому що ті самі фунгіциди зазвичай не можна використовувати і для обприскування, і для внесення в землю. Навіть якщо можна, потрібні різні концентрації.

Обробка насіння

Перед висадкою обов’язково потрібно обробити посівний матеріал протигрибковим засобом, якщо це не наперед оброблена магазинна пачка. Це добре знають усі квітникарі, які щороку виводять нову розсаду. Так само потрібно протравлювати всі цибулини та бульби.

Обробка насіння - Застосування фунгіцидів для рослин

Обробка грунту

Деякі фунгіциди можна вносити в ґрунт, як добрива. Найчастіше це порошки чи гранули, які потрібно рівномірно розподілити під час перекопування. Або можна приготувати розчин для поливу, щоб знищити всі суперечки в грунті.

Обробка ґрунту - Застосування фунгіцидів для рослин

Обробка рослин

Найпростіший і найпопулярніший спосіб обробки рослин – це обприскування. Рідше використовуються зрошення та аплікації, але у будь-якому разі важлива системність та регулярність. Біологічні препарати можна використовувати для домашніх вазонів.

Обробка рослин - Застосування фунгіцидів для рослин

Які рослини можна обробляти?

Сучасні фунгіциди підходять для будь-яких культур – потрібно лише правильно підібрати засіб. Є препарати для бульб та овочів, ягід, дерев або квіткової розсади. Обов’язково зважай на умови застосування: сезон, температуру, стан рослин.

Вуличні рослини

Профілактичні обробки починають із першими теплими днями, ще до періоду активної вегетації. Це міра, яка запобігає розвитку грибка через надмірну вологість або низьку температуру. Восени це знезараження ділянки перед зимою, щоб суперечки не розмножувалися в ґрунті.

Вуличні рослини - Фунгіциди для рослин

Кімнатні рослини

Профілактичні обприскування підвищують імунітет домашніх улюбленців та стійкість до зовнішніх впливів. Своєчасна обробка зупиняє поширення грибка, що передається у теплі між вазонами особливо швидко. Завжди обробляй нові придбання та саджанці, щоб вони не заразили решту рослин.

Кімнатні рослини - Фунгіциди для рослин

Популярні фунгіциди – список

Ми вивчили кілька десятків популярних фунгіцидів та специфіку їх застосування, щоби тобі було простіше вибрати. Всі вони прості у приготуванні та універсальні при використанні.

Бордоська суміш

Це одна з найпопулярніших серед садівників та городників сумішей для сезонного обприскування. Бордоська суміш формує захисний шар від грибка та бактерій, підвищує імунітет та підживлює кальцієм з міддю.

Бордоська суміш - Фунгіциди для рослин

Мідний купорос

Ще один масовий контактний засіб підвищує імунітет плодових. Мідний купорос – один із активних компонентів бордоської суміші. Так вплив виходить більш точковим, але концентрованим.

Хорус

Один із надпопулярних хімічних фунгіцидів чудово підходить для молодих рослин. Як профілактику гнилі, обприскування проводять безпосередньо за кілька тижнів до врожаю. Хорус має унікальну систему впливу на патогени та високу ефективність при низьких температурах – від +3 градусів.

Агат-25

Це повністю органічний та безпечний фунгіцид для яблунь, ягід та картоплі. Він дуже вдалий для захисту насіння до початку посівного сезону. Агат-25 – безпечний препарат для декоративних та злакових рослин.

Бактофіт

Садівники використовують його для захисту в першу чергу від борошнистої роси та її наслідків. Це унікальний фунгіцид, який добре працює при підвищеній вологості та мінімальній температурі.

Бактофіт - Фунгіциди для рослин

Танос

Танос найкраще справляється з фітофторозами, проти яких не допомагають інші препарати. У складі є віск, що формує захисну плівку. Вона практично миттєво надає локальну дію навіть за поганої погоди.

Скор

Хімічний склад примітний швидким впливом у поєднанні з малою токсичністю. Це один з найбезпечніших і найнетоксичніших фунгіцидів для всіх видів і форм культур.

Профіт Голд

Ще один фунгіцид поєднує у собі перевагу одночасно системного та контактного. У складі відразу дві активні речовини, тому він швидко засвоюється і паралельно формує захисну плівку.

Гамаїр

Цей фунгіцид примітний хорошим антибактеріальним ефектом, за що його цінують. Він справляється з різними хворобами, включаючи фузаріоз, фітофтору та всілякі плямисті ураження.

Гамаїр - Фунгіциди для рослин

Алірін-Б

Органічна суміш відразу ж покращує стан та якість ґрунту. Фунгіцид пригнічує паршу, запобігає гнилі, перешкоджає появі іржі та септоріозу. Зрошення Алірин-Б добре позначається на смакових якостях плодів.

Прогноз

УніверсальнийСистемний фунгіцид складається з чотирьох компонентів, тому ефективно справляється з більшістю видів мікозів. Ефект збережеться на місяць-півтора, залежно від кількості дощів у сезон.

Фундазол

Проникаючий склад добрий для профілактики, але ще краще – для швидкого локального лікування. Основний недолік фунгіциду – висока токсичність, тому гранично уважно стеж за дозуванням.

Топаз

Топаз менш токсичний, тому його можна безпечно використовувати для домашньої розсади. Але Топаз можна вносити в ґрунт лише раз на пару років, тому що він накопичується в ґрунті.

Топаз - Фунгіциди для рослин

Курзат

Один із найновіших фунгіцидів широкого спектру відрізняється тривалим захисним ефектом. У складі одразу кілька активних компонентів, завдяки чому препарат бореться з більшістю поширених уражень.

Ордан

Фунгіцид Ордан містить відразу кілька активних компонентів та хлорокису міді. Він гальмує розвиток та розповсюдження паразитів після дворазової обробки.

Альбіт

Універсальний фунгіцид захищає від хвороб та зміцнює імунітет. Культури краще адаптуються до нових умов і не так гостро реагують на стрес. Альбіт можна використовувати, щоб нейтралізувати ефект передозування пестицидами.

Чистоцвіт

Новий засіб дуже ефективний за несприятливих погодних умов.Фунгіцид добре бореться з грибками, плямистістю, гнилями та іржею. Суть у тому, що активні речовини миттєво проникають у структуру рослини, тому дощ її не вимиває.

Чистоцвіт - Фунгіциди для рослин

Мікосан

Любителі квітів та декоративних культур використовують фунгіцид Мікосан для щадної обробки. У нього зовсім інший принцип дії, адже він не вбиває бактерії та грибок безпосередньо, але допомагає рослині впоратися з ним самотужки.

Максим

Контактний фунгіцид хороший для передпосівної обробки посівного матеріалу та ґрунту. Рідше його використовують у обприскуваннях, щоб уникнути появи та поширення фузаріозу. Максим – один із найкращих засобів для безпечного знищення цвілі.

Планріз

Ще один універсальний бактеріальний засіб захищає кореневу систему рослин. Фунгіцид Планріз має особливий механізм роботи: корисні мікроорганізми селяться в кореневище і виробляють захисні ферменти.

Вітарос

Фунгіцид Вітарос застосовується при підготовці матеріалу до посіву, включаючи бульби та цибулини. Це двокомпонентний препарат, який пригнічує клітини грибка та бактерії. На кілограм насіння достатньо всього літра рідини.

Вітарос - Фунгіциди для рослин

Браво

Контактний фунгіцид працює проти більшості грибкових захворювань. Він ефективно пригнічує патогенні організми та в перспективі залишає за собою пролонговану дію.

Квадріс

Хімічний фунгіцид найкраще підходить для обробки овочевих грядок, а ще – для виноградників. Він досить токсичний, як і багато інших городніх препаратів, зате має тривалий термін роботи.

Фітоспорін-М

Засіб особливо добре зарекомендував себе для квітів: це кімнатні, садові та оранжерейні види. Фітоспорин повністю нешкідливий для довкілля. Городники люблять його за те, що їм можна обробляти грядки у день збирання врожаю.

Стругай

Фунгіцид Стробі примітний не лише добрими протигрибковими, а й антибактеріальними властивостями. Він підходить для всіх видів культур та виноградників. Розвиток та розповсюдження грибка припиняється миттєво.

Струби - Фунгіциди для рослин

Як приготувати фунгіцид?

Практично всі фунгіциди готуються за одним принципом та відрізняються лише дозуваннями. Замішувати засіб краще відразу в обприскувачі, щоб не забруднити хімічними речовинами господарські ємності.Наповни бак на третину, додай потрібну кількість фунгіциду, ретельно перемішай, часткою решту води і перемішай знову.

Розчини готуються одразу перед використанням, тому що зберігають свою ефективністьвсього кілька годин. Обов’язково користуйся засобами захисту: спецодягом, рукавичками, маскою, респіратором. Використовуйте фунгіциди в сонячний теплий день, щоб не було сильного вітру або дощу.

Як приготувати фунгіцид