Фрезія (50 фото) – види, догляд та посадка у відкритому ґрунті

Фрезія (50 фото): види, догляд та посадка у відкритому грунті

Ефектні та пишні суцвіття на тонких стеблах, ніжний аромат, різноманітність забарвлень – це основні причини, чому квіткарі у всьому світі люблять фрезію. Щоб вона росла дійсно красивою та здоровою, доведеться попрацювати. Розповідаємо!

Загальна інформація

Фрезія – трав’янистий багаторічник, який потрапив до нас прямо з Південної Африки. Він відомий завдяки ніжному квітковому аромату з деревними та цитрусовими нотками. У Європу фрезія потрапила близько 300 років тому, і довгий час залишалася рідкісною благородною квіткою.

Корнева система фрезії – бульбоцибулина, а належить вона до сімейства ірисових. У природному середовищі вона росте у вологих місцях серед чагарників та вздовж доріг. Розгалужені кущі виростають до 1 м і густо покриваються односторонніми суцвіттями до 5 см завдовжки.

Загальна інформація

Види фрезії

У рід фрезій входить близько 20 різновидів, але серед садівників найчастіше використовуються гібридні сорти. У будь-якому випадку спробуємо розібратися докладніше!

Фрезія Армстронга

Той самий вид, який став основою більшості сучасних гібридів.Це середньоросла фрезія до 70 см заввишки з яскравими червоними або рожевими суцвіттями із 3-5 дзвіночків.

Фрезія Армстронга

Біла фрезія

Її ще називають надламаною, і це дуже компактний, але дуже витончений вигляд. Висота тонких пагонів не перевищує 40 см, але при цьому вони увінчані великими мітельчастими суцвіттями з 2-5 квіток.

Біла фрезія

Запашна фрезія

Один з найароматніших різновидів із виразним запахом конвалії. До того ж, запашна фрезія має дуже об’ємні суцвіття, до 7 яскравих жовтих бутонів у кожному.

Запашна фрезія

Гібридна фрезія

У цю категорію входить майже все нинішнє буяння відтінків та форм. Діаметр окремих квіток доходить до 7 см, причому вони можуть бути навіть двоколірними та строкатими.

Гібридна фрезія

Догляд за фрезією

Фрезія досить примхлива і чутлива, тому у догляді за нею не буває незначних дрібниць – від температури ґрунту до викопування цибулин.Але це сповна окупається її красою!

Температура

Фрезія не любить спеки, холоду та різких температурних перепадів. Через похолодання її зростання уповільнюється, а в спекотний період вона активніше нарощує листя, а не квіти. Якщо температура нижче +3 і піднімається вище +22, з’являються порожні деформовані бутони.

Температура

Освітлення

Фрезії потрібне постійне, але не надто агресивне сонячне світло. Прямі промені в піковий годинник можуть викликати опіки, особливо в південних регіонах. Але й у тіні рослина ніколи не буде пишно та яскраво цвісти.

Освітлення

Полив

Під час зростання фрезії потрібен регулярний і рясний полив під корінь, але при цьому не можна мочити бутони. У надто сухі дні ввечері акуратно обприскуй листя та пагони. Завжди мульчируй ґрунт для підтримки оптимального температурно-вологісного режиму.

Полив

Грунт

Для фрезії потрібен живильний, пухкий та обов’язково теплий грунт. Радимо заздалегідь внести компост та мінеральні добрива. Від підвищеної кислотності допоможе позбутися доломітового борошна.

Грунт

Добрива та підживлення

Через чутливість до засоленості ґрунту фрезію удобрюють лише рідкими сумішами. У період активного зростання вибирай комплексні склади з високим вмістом азоту. Перше підживлення вносять після появи сходів, а наступні – кожні 2 тижні.

Добрива та підживлення

Обрізка

Фрезію часто вирощують під зріз для букетів. У такому разі її можна обрізати відразу після того, як розпустилася перша квітка. В інших ситуаціях видаляй в’янучі бутони, щоб цибулини не марнували силу.

Обрізка

Опори

Тонкі квітконоси фрезії легко прогинаються під вагою великих бутонів. Сильна деформація може призвести до того, що вони зламаються. Тому для високорослих сортів рекомендується використовувати опори з того часу, як вони виростуть до 15 см.

Опори

Пересадка

Не можна пересаджувати фрезію під час росту та цвітіння. Навіть якщо щось пішло не так із обраною ділянкою, краще просто врахувати це наступного року та вибрати нову.

Пересадити

Зимівка

У жовтні у фрезії почнуть жовтіти листя, а також можна вже зрізати наземну частину і викопувати цибулини. Після дезінфекції та просушування їх зберігають у паперовому пакеті в помірно вологому приміщенні при 12-15 градусів, а за місяць до висадки у відкритий грунт знижують температуру до +10.

Зимує

Посадка та розмноження

Найпростіший спосіб розмноження фрезії – цибулинний. Висаджувати цибулини в грунт можна не раніше і не пізніше середини квітня, тому що і занадто холодна, і занадто тепла грунт згубна для паростків. За пару тижнів до цього прикопайте їх у вазони. Залежно від розміру цибулини висаджують з інтервалом 3-5 см.

Ви можете проростити фрезію з насіння. Для цього їх викладають на вологу тканину або пісок і залишають при кімнатній температурі в темному приміщенні. Сходи з’являться приблизно через місяць при регулярному обприскуванні. Після появи 2 листочків їх можна висаджувати в горщики, а з приходом тепла – в сад.

Посадка та розмноження

Шкідники та хвороби фрезії

Фрезію часто вражає попелиця, павутинний кліщ і трипс, але це не так страшно, адже з ними допомагають звичайні інсектициди. Набагато небезпечніше для ніжних цибулин і пагонів – гниль і грибкові захворювання.Зокрема, фузаріоз і парша.

Причини можуть бути різними – поганий посадковий матеріал, неправильне зберігання цибулин, порушення агротехніки. На ранніх стадіях ще можуть допомогти фунгіциди, але при сильному ураженні рослину краще видалити і обробити всі посадки навколо. Після викопування та перед посадкою цибулини обов’язково продезінфікуйте.

Шкідники та хвороби фреезії

Фрезія – фото

Якщо вам здалося, що догляд за фрезією занадто трудомісткий – не поспішайте з висновками. Спочатку подивіться ще раз на цю красу!

Freesia Photo
Freesia Photo
Freesia Photo
Freesia Photo
Freesia Photo
Фрезія – фото
Фрезія – фото
Фрезія – фото
Фрезія – фото
Фрезія – фото
Фрезія – фото
Фрезія – фото
Фрезія – фото
Фрезія – фото
Фрезія – фото
Фрезія – фото
Фрезія – фото
Фрезія – фото
Фрезія – фото
Фрезія – фото
Фрезія – фото
Фрезія – фото
Фрезія – фото
Фрезія – фото