Барвінок (60 фото): сорти, правильний догляд та вирощування

Барвінок (60 фото): сорти, догляд та вирощування

Ніжний та витончений барвінок – та сама ідеальна рослина, коли хочеться красивий квітучий килим, а умови не дозволяють. Деякі його види чудово почуваються навіть у тіні густого лісу. А їх маленькі коріння здатні дістати вологу із самого пересушеного ґрунту. Розповідаємо докладніше!

Загальна інформація

Барвінок відноситься до ґрунтопокривних рослин і може бути стелиться або кучерявим. У нього блискуче шкірясте листя, з пазух яких з’являються прості, але дуже ніжні квіти з п’яти пелюсток.

У барвінку тонкі, але численні пагони, які розповзаються на всі боки. Вони укорінюються самі, адже кожен вузол може пустити власні коріння. Розпускається барвінок навесні, але окремі квіточки можна побачити до осені. А ще є вічнозелені сорти, яким не страшні ні сніг, ні спека.

Барвінки вирощують як завгодно: на клумбах, замість декоративних розділювачів і навіть замість шару, що мульчує, навколо дерев. Вони ідеальні для альпійських гірок, але зростатимуть навіть у підвісних кашпо. А ще це вірний спосіб позбутися інших більш небезпечних бур’янів у саду.

Загальна інформація - Барвінок

Види та сорти барвінку

У садівництві в основному розводять лише малі та великі барвінки, а точніше – кілька їхніх конкретних різновидів. Але взагалі їх трохи більше, і вони відрізняються розмірами і відтінком.

Великий барвінок

Великі, як для барвінку, квіти розпускаються до 5 см і найчастіше забарвлені у блакитний та синій, хоча зустрічаються й інші сорти. Серед дачників цей вид найпопулярніший. Зверніть увагу на барвінок Альба, Макулата та Варієгата.

Великий барвінок - Види та сорти барвінку

Малий барвінок

У наших широтах він особливо поширений на Півдні, а в Європі його люблять садівники у Середземноморських регіонах. Серед малих барвінків є сорти, стійкі до різних погодних умов, різнокольорові серії та мініатюрні квіточки до 2 см.

Малий барвінок - Види та сорти барвінку

Білий барвінок

Це група садових сортів, які трохи відрізняються від диких будовою квітки. Крім чисто білих підвидів є красиві біло-блакитні, біло-бузкові та біло-фіолетові.

Білий барвінок - Види та сорти барвінку

Рожевий барвінок

Незвичайні рожеві сорти зовсім не схожі на своїх родичів, і недосвідчені садівники навіть не впізнають у них барвінок. Квіти ростуть невеликими чагарниками, вкритими дрібними рожевими квітками.

Рожевий барвінок - Види та сорти барвінку

Махровий барвінок

Цю групу сортів ще називають опушеними та зустрічаються вони лише на Північному Кавказі. До речі, найпопулярніший підвид Flore Pleno належить до махрових. Саме його фото ти найчастіше зустрічаєш у журналах, на ілюстраціях та листівках.

Махровий барвінок - Види та сорти барвінку

Строкатий барвінок

Дуже декоративна квітка розростається чи повзучим килимом, чи групою дрібних кущиків – складно визначити відразу. Завдяки красивому строкатому листю його часто використовують для прикраси клумб.

Строкатий барвінок - Види та сорти барвінку

Трав’янистий барвінок

Дикоростисний сорт використовують у медицині та косметології. Цебагаторічник, який добре розростається на відкритих місцях із яскравими синіми або фіолетовими квітками.

Трав'янистий барвінок - Види та сорти барвінку

Догляд за барвінком

Барвінок настільки невибагливий, що без уваги він може захопити весь сад нарівні з бур’янами. Але це швидше плюс, адже він не потребує складного догляду – достатньо контролювати його зростання!

Температура та освітлення

Більшість барвінків віддають перевагу сонячним ділянкам і ростуть на відкритих галявинах. Але є сорти, які чудово ростуть у тіні – потрібно лише звертати увагу на характеристики. Малий барвінок не боїться холодів, а от великий гірше реагує на заморозки та протяги.

Температура та освітлення - Догляд за барвінком

Полив

Барвінок не потрібно часто поливати навіть у найспекотніші дні. У розпал літа підійде інтервал на тиждень-півтора, а в прохолодну пору року його можна сміливо збільшити вдвічі.

Полив - Догляд за барвінком

Грунт

Грунт – чи не єдиний момент, який дійсно важливо врахувати при посадці барвінку. Ґрунт повинен бути нейтральним або ледь кислим. Не підходить занадто бідна, важка чи глиняста земля без розпушувачів.

Грунт - Догляд за барвінком

Добрива та підживлення

Як інші рослини, які розростаються буквально на очах, барвінок чуйно реагує на підживлення. Для формування гарного зеленого килима особливо потрібний азот. Рекомендуємо чергувати органіку з мінеральними підживленнями раз-два на місяць.

Добрива та підживлення - Догляд за барвінком

Пересадка та розмноження

Барвінок розмножують живцюванням, і зрідка окремі сорти – поділом. Якщо килим вже є та його потрібно розширити, використовуються горизонтальні відведення. По суті, потрібно просто присипати землею ті пагони, що вже лежать, щоб вони самі вкоренилися.

Розсаджують живці на відстані близько 25 см один від одного – вони швидко розростуться. Рекомендуємо дотримуватись шахового порядку – це краще і для ґрунту, і для майбутнього килима.Ідеальний час посадки – початок осені, щоб до зими живці ґрунтовно вкоренилися та набралися сил до весни.

Пересадка та розмноження - Догляд за барвінком

Прищипування та проріджування

Щоб килим із барвінку залишався красивим, акуратним та охайним, його потрібно періодично проріджувати. Квіти ростуть набагато гірше, якщо постійно заважають одна одній. А щоб кущі швидше розросталися, проводять прищипування.

Прищипування та проріджування - Догляд за барвінком

Зимівка

З усіх сортів барвінків легко переносять наші зими лише малі. А ось великі краще утеплити листям, соломою чи будь-якими іншими матеріалами. Молоді рослини обов’язково вкривають, незалежно від виду.

Зимівка - Догляд за барвінком

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Барвінок настільки невибагливий, що майже ніколи не хворіє. Дуже рідко його вражають два грибкові захворювання – борошниста роса або іржа. Їх легко визначити за білим нальотом і рудими плямами, відповідно.Для лікування та профілактики потрібні комплексні фунгіциди та своєчасне проріджування.

З комахами та шкідниками теж майже не буває проблем, адже для них барвінок є отруйним. Єдиний паразит, який може жити у такому квітковому килимі – це щитівки. У них міцний панцир, тому рекомендуємоодразу використовувати професійні інсектициди.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Барвінок

Барвінок – фото

Недосвідченим садівникам барвінки можуть здатися простими та непримітними. Але це далеко від дійсності, адже не просто так ефектні квітучі килими люблять по всьому світу. Поглянь!

Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок - фото
Барвінок- фото
Барвінок - фото