Хвороби троянд – описи з фотографіями та способи лікування

Хвороби троянд: описи з фото та способи лікування

Всупереч стереотипам – троянди не надто примхливі та вимогливі. Але навіть ця королева саду не застрахована від хвороб, а може сама стати переносником інфекції. Тому важливо виявити проблему якнайшвидше. Ми підготували для тебе добірку найпоширеніших хвороб троянд із описами та фотографіями, а ще – дізналися найактуальніші способи лікування!

1. Іржа

Руді плями на листі, а пізніше і на молодих пагонах – правильний симптом іржі. Ця хвороба з характерною для грибків високою швидкістю розповсюдження. Грибниці зі спорами формуються на звороті пластин у вигляді горбків.

Навесні проводи обрізки, що проріджують, а восени прибирай усі сухі та пошкоджені гілки. На зиму оброби троянди мідним купоросом, а для лікування використовуй комплексні препарати на основі міді та цинку. Хороші результати показують фунгіциди, на кшталт Топаза та Байлетона, а ще – імуномодулятори, на зразок Циркона та Імуноцитофіту.

Жірка - Хвороби троянд, опис з фото та лікування

2.Борошниста роса

Хворобу легко помітити по білому і ніби пухнастому нальоту на листі, а ось квіти з бутонами вона майже не чіпає. У випадку з трояндами – плями спочатку набувають червоно-фіолетового відтінку. Це справжній бич всього саду та городу, адже суперечки переносяться повітрям, під час поливу, у дощові дні або разом із комахами.

Для профілактики важлива помірна вологість та циркуляція повітря. Не переливай кущі, регулярно проріджуй гілки та не зловживай азотними добривами. Обприскувати троянди настоєм коров’яку раз на півтора тижні, а при формуванні бутонів оброби Фундазолом, Топсином-М або аналогами.

Божниста роса - Хвороби троянд, опис з фото та лікування

3. Сіра гнилизна

На відміну від кореневих грибків, сіра гнилизна спускається по рослині від верхівки вниз, а не піднімається від основи. Темні плями на стеблах поступово розповзаються та опоясують їх. Листя покривається жовтими розлученнями, а пізніше – пухнастим нальотом із спор.

Уникайте надлишку вологи і завжди проріджуй троянди, щоб повітря циркулювало. Обробляй рослини імуномодуляторами та антисептиками, наприклад – марганцівкою. Пошкоджені ділянки повністю ріж, а кущі кілька разів оброби фунгіцидами – Фундазолом, Еупареном та їх аналогами.

Сіра гнилизна - Хвороби троянд, опис з фото та лікування

4. Стебловий рак

Це грибкова хвороба, яка поширюється в період спокою і до піку сезону непомітно набирається сили. Найменші механічні пошкодження, тріщини від морозів, неакуратні зрізи від обрізки – це запрошення для інфекційного опіку. Підвищена вологість та надлишок азоту вдвічі сприяють поширенню.

Стеблевого раку схильні до всіх видів троянд, і в занедбаному стані він може знищити всю посадку. На стеблах з’являються коричневі виразки, які поступово розповзаються та опоясують пагони. Пошкоджені ділянки важливо видалити якомога акуратніше, щоб не пошкодити осередки зі спорами.

Дрібні дефекти можна просто зачистити до здорових тканин канцелярським ножем. Всі зрізи обробляй антисептиком та садовим варом. Укривай троянди від промерзання, але спочатку обробіть купоросом. Весною обприскуй розарій Бордоської рідиною для знищення суперечки.

Стеблевий рак - Хвороби троянд, опис з фото та лікування

5. Пероноспороз

Влітку листя покривається хаотичними червоно-фіолетовими плямами довільної форми.Бутони темніють і гинуть, стебла тріскаються, а зі зворотного боку пластин з’являється легкий білуватий наліт. Це хибна борошниста роса,яку провокує підвищена вологість та знижена температура.

Хворі кущі троянд потрібно акуратно викопати і знищити, щоб грибок не розходився далі. Для обробки використовуй комплексні фунгіциди, на зразок Стробі або Рідоміла. Для профілактики обприскуй троянди препаратами на основі міді та цинку, а ще – не забувай про калійні та фосфорні підживлення.

Пероноспороз - Хвороби троянд, опис з фото та лікування

6. Мозаїка

Невиліковне вірусне захворювання спочатку здається химерним декоративним ефектом. Листя троянди покривається хаотичними жовтими плямами, які формують химерні малюнки. Але потім вони слабнуть, чахнуть, деформуються та опадають.

Мозаїка є небезпечною для більшості садових та городніх культур, тому уражений кущ потрібно швидше знищити. Сажай тільки здорові саджанці, дезінфікуй грунт, коріння та всі інструменти. Троянам потрібне гарне освітлення, вентиляція, родючий грунт та підживлення за розкладом для зміцнення імунітету.

Мозаїка - Хвороби троянд, опис з фото та лікування

7.Чорна плямистість

Грибок легко переноситься та розвивається під час затяжних дощів або за підвищеної вологості. Він вражає рослину повністю, і троянда покривається темними плямами, що швидко ростуть. Кущ слабшає, а листя поступово опадає, починаючи з верхівки.

Ушкоджені фрагменти рослини потрібно беззастережно вирізати та спалити, а всі зрізи обробити садовим варом. Перед укриттям обприскуй троянди купоросом. Для лікування підходять фунгіциди із вмістом міді та цинку, на зразок Фундазолу або Каптану.

Чорна плямистість - Хвороби троянд, опис з фото та лікування