Чубатка (50 фото) – види, догляд та посадка у відкритому ґрунті

Холотка (50 фото): види, догляд та посадка у відкритому грунті

Якщо тобі подобаються незвичайні квітучі дзвіночки, зверни увагу на хохлатку! Витончені кущі розбавляють газон і гармонійно вписуються у складні квіткові композиції. А ще чубатка вміє дивувати – наприклад, чи ти можеш повірити, що вона відноситься до макових?

Загальна інформація

Трав’яниста чубатка поширена по всій Північній півкулі і чудово адаптована до нашого клімату. Вона рано і дуже рясно цвіте, славиться своїми цілющими властивостями і зовсім невибаглива.

Стеблі чубатки рідко виростають вище 45 см, зате коренева система напрочуд потужна і гілляста. Вона йде глибоко під землю і покривається бульбовими наростами, що забезпечує таку витривалість рослини, а заодно допомагає перезимувати багаторічним сортам.

Різне листя чубатки нагадує мініатюрну папороть. На фоні їх сріблясто-сизі нальоту ще яскравіше виглядають кистевидні суцвіття. У кожному налічується до 35 трубчастих дзвіночків усіх відтінків білого, жовтого, рожевого та фіолетового. Зацвітає чубчик у квітні.

Всі види чубатки використовуються в народній медицині. Також молоде листя можна використовувати для кулінарних потреб. Тонкий аромат квіток приваблює корисних комах, і взагалі хохлатка – добрий медонос.

Загальна інформація

Види чубатки

В основному чубатки класифікують по регіону проростання, тому що кількість їх видів давно перевалила за 300. У російських садах найчастіше використовуються форми лісової чубатки.

Шляхетна чубатка

Це високий кореневищний вид до 80 см у висоту з яскравим зубчастим листям. Жовті квітки з темною облямівкою зібрані в щільні суцвіття верхівкового типу.

Благородна хохлатка

Щільна чубатка

Вона віддає перевагу світлим ділянкам або легкій півтіні під кронами дерев. З крихітного бульби до 1,5 см у діаметрі виростають акуратні тонкі стебла до 25 см.

Щільна чубатка

Холотка Маршалла

Південно-східний різновид виділяється ніжними кремовими або золотистими квітками. Знизу пагони покриваються тонкою червоною корою.

Хохлатка Маршалла

Пола чубатка

Більш високий вигляд до 40 см у висоту віддає перевагу сусідству листяних дерев.З трикутного зубчастого листя росте високий голий квітконос із циліндричним суцвіттям темно-фіолетового відтінку.

Пола чубатка

Сумнівна чубатка

Незважаючи на назву, не варто сумніватися в цьому ефектному та невибагливому вигляді. Її можна дізнатися по сріблястому нальоту на листі та пагонах, на тлі чого блакитні кисті виглядають ще ніжнішими.

Сумнівна ряска>

Догляд за чубатою

Єдиний мінус чубатки в тому, що молода рослина довго накопичує сили. А ось у майбутньому дорослий кущик вже зовсім не завдає клопоту!

Температура та освітлення

Хохлатці потрібне яскраве та постійне освітлення, але це не заважає садити її у високих дерев. Справа в тому, що вона розростається в той час, коли крона дерева тільки починає формуватись і ще не відкидає тінь.

Температура та освітлення

Полив

Холотка чутлива до посухи, але період її активного розвитку припадає якраз на сезон дощів та танення снігу. Тому поливати її додатково не потрібно.

Полив

Грунт

ДляЧубатки потрібен слабокислий або нейтральний, але завжди дуже пухкий ґрунт. Якщо грунт занадто важкий, додай до нього пісок, гравій та щебінь. Обов’язково потрібен хороший дренаж або якийсь альтернативний спосіб відведення вологи, інакше коріння гнитимуть.

Грунт

Добрива та підживлення

Додатково підгодовувати потрібно лише лісові види чубатки. Причому краще використовувати листовий перегній та компост перед висадкою, а потім замульчувати ділянку органікою.

Добрива та підживлення

Зимівка

Дочекайся, поки наземна частина рослини помре самостійно, і акуратно зріж її біля самої землі. Більше ніякої підготовки не потрібне. Коренева система рослини досить глибока, щоб перенести морози, спеку та витоптування.

Зимівка

Посадка та розмноження чубка

Свіже насіння висаджують відразу після збирання у вологу торф’яно-піщану суміш. Чубатка росте повільно, тому в перший рік розвиваються лише молоді листочки. Потім їй потрібен період спокою у прохолодному місці, але з гарним освітленням. На наступний рік можна висадити хохлатку в сад, але зацвіте така розсада ще через 3 роки.

Простіше і швидше використовувати бічні бульби. Серед літа посади кілька штук одразу в ґрунт – ось і вся процедура. Дорослі великі бульби просто розрізають, обробляють зріз вугіллям і так само розсаджують.

Усі процедури, включаючи просту пересадку, потрібно проводити швидко, тому що коріння дуже крихке і чутливе до пересихання. Маленькі бульби закопують на 5-7 см, а великі на 10-15.

Посадка та розмноження чубка

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Холотка найчастіше страждає від загнивання коренів через застій води в грунті. Тому важливо контролювати ситуацію, інакше сильно пошкоджені рослини доведеться видалити. Відразу ж використовуй фунгіциди з появою перших симптомів.

Комахи майже не загрожують чубаті, бо вона росте рано. А ось миші та кроти становлять серйозну загрозу для кореневої системи, прогризаючи все на своєму шляху. Тому рекомендуємо заздалегідь придбати приманки і пастки.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Холотка – фото

Незвичайна форма бутонів чубатки завжди привертає увагу і викликає інтерес.Отже, ми не змогли відмовити собі в задоволенні і підготували велику фотопідбірку з цією красивою рослиною!

Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка – фото
Холотка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото
Хохлатка - фото