Чим підгодувати полуницю навесні для хорошого врожаю

Чим підгодувати полуницю навесні для хорошого врожаю

Ароматна солодка полуниця – радість для всіх домочадців. Але щоб урожай був справді добрим, просто сонячної погоди та регулярного поливу недостатньо. Розповідаємо, коли та чим підгодовувати полуницю навесні, щоб улітку вона плодоносила на заздрість сусідам!

Як зрозуміти, чи потрібне підживлення і чого не вистачає?

Якщо після зими полуниця не поспішає випускати нові пагони та листя – їй не вистачає азотовмісних добрив. Першого року ще до посадки обов’язково потрібні суперфосфати з розрахунку 30 г на квадрат. З другого року їх вносять раз на сезон: навесні для легких ґрунтів та восени для важких.

Якщо у полуниці погано формуються зав’язі, обприскай її бором, який безпосередньо впливає на кількість врожаю. Його дефіцит позначається на стані кореневої системи та на зовнішньому вигляді кущиків у цілому. Ягоди стають деформованими, а листя – неохайними та несиметричними.

Чи потрібне підживлення і чого не вистачає - Чим підгодувати полуницю

Кальцій бере участь у формуванні клітковини, тому без нього плоди будуть рідкими, швидкопсувними та несмачними. Відсутність йоду і марганцю загрожує розвитком сірої гнилі та грибкових захворювань. Особливо важливо їх вводити на піщаних, супіщаних та дернових ґрунтах.

Підживлення не потрібне, якщо полуниця і так занадто інтенсивно нарощує листя. Це вірна ознака надлишку добрив, через яку вона навряд чи добре зацвіте. Те саме стосується старих кущів, яким вже понад 4 роки, бо вони все одно стануть менш урожайними.

Чи потрібне підживлення і чого не вистачає - Чим підгодувати полуницю

Найкращий час для підживлення полуниці

Полуниці підгодовують 3-5 разів на рік: від весняної підготовки до підготовки до зими. Спочатку потрібно простимулювати зростання пагонів та листя, потім – покращити врожай, а наприкінці – закласти нове коріння та нирки на наступний сезон та полегшити зимівлю.

Починай весняне підживлення, коли за вікном стабілізується тепла погода, приблизно до кінця квітня. Полуниця починає прокидатися після зими і з’являється перше листя. Але спочатку відкрий кущі, дай їм трохи адаптуватися, проведи профілактичне обрізування та прополювання.

Найкращий час для підгодівлі полуниці

Добрива для підживлення полуниці

Раніше навесні потрібні азотні добрива, які стимулюють зростання зеленої маси. Перед цвітінням розведи комплексні або органічні добрива водою та полів грядки, не зачіпаючи листя. Після плодоношення найкраще підходить органіка, а ось азот зовсім не потрібний.

Органічні

Основні органічні добрива, які використовують для полуниць – перегній, коров’як, курячий послід та компост. Перестаратися з такими добавками майже неможливо, тому що вони перестануть засвоюватися. Органічні добрива добре насичують ґрунт усіма корисними компонентами і повністю нешкідливі для людини.

На відро води розведи 2 склянки гною та додай ложку сульфату натрію. Якщо використовуєш перегній, розкидай по грядках приблизно 5 кг на квадрат. Пташиний послід розводи найслабше (1:20), адже він дуже багатий на азот для активного розвитку кущів.

Органічні добрива - Чим підгодувати полуницю

Мінеральні

Для великих ароматних ягід найкраще зарекомендували себе готові суміші, що продаються у магазинах.Вибери відповідний спеціалізований склад для садової полуниці. Вони багаті не тільки на зазначені вище компоненти, але й на цинк, бор, марганець та інші речовини.

На відміну від органічних, мінеральні добриварозроблено у лабораторії. Серед них дуже поширені сульфати, сечовина та селітра. Оптимальний варіант – 25% калійної солі, 15% азоту, до 8% фосфору та до 0,6% магнію.

Аміачну селітру використовують із розрахунку близько 10 г на квадрат. До третього року куща використовуй 15 г і додай до неї по 10 г сульфату калію та суперфосфату. Готові комплексні добрива готуй суворо у пропорції, вказаній на упаковці.

Мінеральні добрива - Чим підгодувати полуницю

Народні засоби

Окрім загальновизнаних органічних добрив або готових сумішей у господарстві використовують інші хитрощі. Наприклад, антисептики домашнього виготовлення, деревну золу, дріжджі і навіть кисле молоко.

Підживлення полуниці золою

Зола – мабуть, найбільш поживне та універсальне добриво серед народних засобів. Можеш використовувати її так і засипати в борозни по 150 г на метр. За бажання додай торф, але не з’єднуй його з сечовиною.

Підживлення нашатирним спиртом та йодом

Розчин із нашатирного спирту та йоду використовується замість антисептика. Він суттєво знижує ризик розвитку бактеріальних захворювань чи появи гнилі. Поли полуницю водою, розведи спиртовий розчин йоду в пропорції 15 крапель на 15-20 літрів води і обприскай молоде листя на ніч.

Підживка полуниці нашатирним спиртом та йодом

Підживлення полуниці дріжджами

Дріжджі містять вітаміни В і підвищують концентрацію інших мікро- та макроелементів, щоб полуниця була більшою та смачнішою. Розведи кілограм свіжих дріжджів на 5 літрів води та використовуй по півлітра. Щоб зробити суміш із сухих дріжджів, висип у відро води один пакетик, 2 ложки цукру і залиш на 2 години.

Підживлення кислим молоком

Таке підживлення нормалізує кислотність ґрунту, який безпосередньо впливає на якість урожаю полуниці. Змішай закваску з водою приблизно 1 до 2 (або з урахуванням рівня кислотності ґрунту). Вливай суміш на невеликій відстані від куща або використовуй метод обприскування.

Підживка полуниці кислим молоком

Чим підгодувати полуницю, щоб збільшити врожай?

Раннявесня підгодівля повинна наситити полуницю всіма поживними речовинами. Але врахуй, що розчини мають бути слабкими, адже через передозування кущ може згоріти, а ягоди будуть кислими або з неприємним гірким присмаком.

До цвітіння

До цвітіння використовуй суміші зі збільшеною кількістю азоту – наприклад, селітру або карбаміду (сечовину). Селітра прискорює появу нового листя, робить ягоди великими і яскравими.Для підживлення полуниці достатньо розвести 1 ст. на 10 літрів води – цього вистачить на 10-20 кущиків.

З тим самим ефектом скористайся розведеним пташиним послідом: 200 г на 10 літрів води. Дай розчину добу відстоятися під кришкою в темному місці і полів їм міжряддя. Стеж, щоб послід не потрапляв прямо на листя та коріння. Не використовуй його частіше разу на сезон, інакше у ґрунті накопичаться небезпечні нітрати.

Під час цвітіння

У цей час найкраще полити грядки навколо кущів коров’яком, не зачіпаючи зелену масу. Щоб приготувати концентрат, розведіть у відрі чверть об’єму коров’яку з водою. Тільки дай відстоятись розчину кілька днів, щоб з нього вийшов аміак. Літра такого концентрату вистачить на 4 літри води, а готове добриво використовують із розрахунку 10 літрів на квадрат.

Чим підгодувати полуницю під час цвітіння

Відео: Полуниця – перше весняне підживлення