Борошнистий червець на кімнатних рослинах – як боротися, найкращі засоби та способи

Мучнистий червець: як боротися, найкращі засоби та способи

На кімнатних квітах з’явився білястий наліт, схожий на віск чи борошно? Швидше за все це борошнистий червець. Але не поспішай панікувати чи засмучуватися. З ним не так вже й складно боротися, тим більше, ми вже знайшли найкращі способи та засоби. А заразом розповімо про профілактику рослин!

Мучнистий червець: що це і як виглядає

Мучнистий червець – це комаха-шкідник, який селиться на рослинах і висмоктує з них соки. Через це уповільнюється зростання та розвиток квітки. Причому червець може оселитися у будь-яких вазонах, від кактусів до азалій чи орхідей.

Зовні це спритний дрібний жучок, покритий білим нальотом. Найчастіше вони збираються групами у молодих пагонів, бутонів або на звороті листя. Деякі види можуть уражати навіть кореневу систему рослини.

Дрібні личинки активно пересуваються стеблами, поки не знайдуть, куди присмоктатися. Дорослі комахи досягають кількох міліметрів у розмірі і активно розмножуються. Найчастіше червець приходить із сусідніх уражених рослин, наприклад – у квітковому магазині. Але іноді личинки можуть навіть приносити вітром.

На щастя, борошнистого червця в основному легко помітити та впізнати. Білий наліт яскраво проступає на зеленому тлі.Тому рекомендуємо періодично уважно оглядати усі вазони. Наступні стадії ураження – липкі цукристі виділення та сажистий грибок.

Мучнистий червець: що це і як виглядає

Профілактика рослин від борошнистого червця

Профілактика борошнистого червця гранично проста. Нові вазони потрібно обов’язково витримати на карантині окремо від решти кімнатних квітів хоча б кілька тижнів. Бажано в цей час обробити їх протигрибковими препаратами та інсектицидами.

Обов’язково слід стежити за чистотою та порядком у вазонах, вчасно видаляти сухе листя та пагони. А ще – мити і обприскувати ті квіти, які цього потребують. Зрештою, у квіткових магазинах продаються спеціальні добрива у спреях разом із захисними добавками.

Профілактика рослин від борошнистого червця

Як позбутися: народні засоби

На ранніх стадіях позбавитися черв’яків досить просто. Потрібно ретельно очистити рослину ватним диском, паличкою або м’якою щіткою. Підійде спирт та спиртові настойки або мильна вода. Далі розповімо, що робити в кожному конкретному випадку!

Орхідеї дуже делікатні, так що їм потрібні дбайливі методи.Забери уражений вазон подалі від інших і ретельно протріть всю наземну частину рослини слабким мильним розчином. Використовуй м’яку губку та пензлик у важкодоступних місцях. Потім обприскай орхідею настоєм тютюну (80 г на літр води) тричі з інтервалом на тиждень.

Мучнистий червець на орхідеях

Мучнистий червець на кактусах

На кактусах черв’яки найчастіше селяться біля коріння або на молодій маківці. Те саме стосується і сукулентів. Вірні симптоми паразитів – уповільнений ріст, безпричинне відмирання молодого листя та бурі розлучення у місцях укусів.

У разі невибагливих кактусів достатньо гарячої води близько 45-50 градусів. Потрібно обережно промити рослину під струменем разом із корінням та зчистити всіх паразитів щіточкою. Якщо шкідників зовсім мало, спочатку спробуй обробити місця їх локалізації часниковим розчином. Розімні 25 г часнику, залий літром окропу і залиш на ніч.

Мучнистий червець на кактусах

Мучнистий червець на фіалках

Помітити борошнистого червця на фіалках буває проблематично, тому що тут вони теж ховаються біля коріння. При малому ураженні можна спробувати апельсиновий настій: залити сухі кірки окропом і настояти кілька днів. Повторюй обприскування 3-4 рази з інтервалом у 2-3 дні.

У більш запущеному випадку рекомендуємо не експериментувати з народнимиметодами і одночасно використовувати один із професійних препаратів. Якщо і це не допомагає, доведеться дістати фіалку з горщика, ретельно очистити коріння та обробити всю нижню частину. А потім пересадити у свіжий продезінфікований субстрат.

Мучнистий червець на фіалках

Мучнистий червець на фікусі

Спершу зніми всіх видимих ​​шкідників ватним диском або паличкою у слабкому мильному розчині. Найпошкодженіші частини рослини краще взагалі видалити. Щоб виявити черв’яків, які встигли сховатися, залиш вазон у теплому вологому місці – і скоро вони вилізуть на поверхню.

Для обробки фікуса підходить спеціальне зелене калійне мило. На літр води потрібно близько 15 г стружки і обробку повторюють тричі. Якщо червеців не надто багато, протріть пошкоджені місця ватним диском у настої календули.

Мучнистий червець на фікусі

Мучнистий червець на драцені

Якщо особин лише кілька, зніми їх з листя та обробай слабким спиртовим розчином. Для видалення зручно використовувати ватну паличку або зубочистку. Крім того, тут теж підійде настойка календули, якої достатньо протерти пошкоджені місця.

На драцені добре працює обприскування спиртово-мильним розчином – 10 мл рідкого мила та 10 мл спирту на літр води.До речі, якщо є спиртовмісний лосьйон для шкіри – можна спробувати його. Нарешті, листя обробляють оливковою олією – 2 ложки на літр води.

Мучнистий червець на драцені

Хімічні препарати від борошнистого червця

Найпростіше скористатися спеціальними засобами. Зазвичай у них комплексна дія, тому вони допоможуть і від інших непроханих гостей. Крім того, сучасні склади містять різні корисні компоненти для кімнатних рослин, тому стереотипи про страшну хімію давно не мають нічого спільного з реальністю.

Фітоверм

Це дуже популярний, ефективний та малотоксичний препарат, який ідеально підходить для кімнатних рослин. За рахунок свого біологічного походження він практично не становить загрози для людини та вихованців. Для використання потрібно розвести концентрат водою та обприскати рослину. Зазвичай процедуру потрібно повторити до 4 разів, але обов’язково слідуй інструкції.

Фітоверм

Актора

Це комплексний інсектицид, який також використовують для обприскування. Його можна розводити для поливу проти кореневих шкідників. Для більшої надійності рекомендуємо поєднати обидва методи та повторити процедуру 2-3 рази.

Актора

Біотлін

Це контактно-кишковий інсектицид, який спочатку розроблений для садових рослин. Але він показує відмінну ефективність і проти борошнистого червця. Активна речовина у складі досить небезпечна, тому ретельно дотримуйся дозування та запобіжних заходів.

Біотлін

Конфідор

Цей препарат абсолютно нешкідливий для кімнатних рослин, зате шкідники гинуть вже за кілька годин. Він зустрічається у вигляді гранул та рідкого концентрату. Потрібно розвести його у відстояній воді та обприскати рослину разом із ґрунтом. Слабкіший розчин можна використовувати і для поливу.

Конфідор

Актеллік

Це сильний концентрований препарат, який найчастіше зустрічається у ампулах. Він має низку протипоказань, і працювати з ним можна лише на відкритому повітрі, так що доведеться винести вазони на незасклений балкон чи вулицю. Але Актеллік дуже ефективний у випадках сильних та занедбаних поразок.

Актеллік