Анютини очі (60 фото) – види, догляд та посадка у відкритому ґрунті

Анютині очі (60 фото): види, догляд та посадка у відкритому грунті

Здається, що братки дуже схожі на фіалки, і дійсно їх можна назвати гібридом. Вигадливо пофарбована серединка робить їх яскравими та оригінальними на тлі інших синіх або фіолетових кольорів. Адже бувають інші відтінки. Розповідаємо докладніше!

Загальна інформація

У світі братки частіше знають під назвою віола. І ця садова культура відома вже багато століть, починаючи з часів монастирських садів. Згодом з’явилися гібридні форми, і найпопулярніша з них – віола Віттрока.

У братків невелике темне листя із зубчастим краєм. Квітки досить великі, іноді навіть до 10 см у діаметрі. Вони складаються з чотирьох великих пелюсток, три з яких дивляться нагору. Але це не єдина існуюча форма.

Найчастіше забарвлення верхньої та нижньої пелюстки відрізняється, а по центру формується контрастне вічко. Залежно від умов, братки вирощують як дворічну або багаторічну рослину.

Загальна інформація

Види братків

Навіть у дикій природі існує кілька сотень різновидів братків всіх уявних і неймовірних забарвлень. Адже не дарма вони поширені по всьому світу, від субтропіків до північних регіонів!

Запашні братки

Цей вид відомий своїм ароматом та різноманітністю синіх та фіолетових відтінків. Саме цю віолу широко використовують у косметології та парфумерії.

Запашні братки>

Рогаті братки

Садовий багаторічник, який отримав свою назву через химерне наростання за бутоном. Висота пагонів досягає 25 см, і листя витягнуті. Діаметр кольорів здебільшого – близько 5 см.

Рогаті братки

Однобарвні братки

Всі пелюстки пофарбовані в один однорідний колір. Але допустимі прожилки, дрібні цятки або смужки на нижній пелюстці. Дуже популярні жовті та білі сорти.

Одноколірні братки>

Двоколірні братки

Найпоширеніша серед квітникарів категорія, коли верхні та нижні пелюстки пофарбовані по-різному. Здається, тут зустрічаються взагалі всі кольори.

Двоколірні братки

Плямчасті братки

Плями на бутонах і пелюстках можуть бути відразу кількох кольорів. Є декоративні сорти із гофрованими квітками. Відмінний варіант для тінистої місцевості.

Плям'ясті братки>

Сорорія

Цей різновид ще називають метеликовою віолою, і її химерні біло-бузкові пелюстки справді схожі на крила метелика. Це теж багаторічник з красивим серцеподібним листям.

Сорорія

Догляд анютних очей

Анютині очі очікують золоту середину у всьому – у температурі, поливі та освітленні. Більшість сортів досить комфортно почуваються у наших широтах і не доставляють проблем.

Температура

Ідеальні температурні умови для братків – 12-22 градуси.Вони нормально переживають короткочасні перепади, але погано – затяжні заморозки та посуху.

Температура

Освітлення

При нестачі сонця квіти дрібнішають, а при його надлишку братки можуть взагалі перестати цвісти. Ідеальна тривалість яскравого освітлення – 5-6 годиндень.

Освітлення

Полив

Саджанцям та живцям потрібен постійно вологий субстрат, але при цьому їх не можна заливати, щоб вони не згнили. Дорослі рослини поливають теплою водою у міру висихання ґрунту, причому дуже акуратно та суворо під корінь. Не можна мочити листя та квіти.

Полив

Грунт

Найкраще підходить готовий грунт для фіалок, особливо коли йдеться про розсаду. У саду ж з осені радимо ретельно перекопати ділянку та, при необхідності, внести добрива.

Грунт

Добрива та підживлення

Анютині очі люблять регулярні підживлення кожні 2-3 тижні. Так само підходять готові комплекси для фіалок, а крім них можеш використовувати добрива з фосфором і калієм.

Добрива та підживлення

Обрізка

Старі кущі можна обрізати, і заодно використовувати живці для розмноження. А молоді кущики добре переносять прищипку, якщо хочеш надати їм компактнішу форму.

Обрізка

Зимівка

З настанням холодів обріж кущик, припини полив і підживлення і накрий посадку лапником або листям. Так багаторічні морозостійкі сорти перенесуть зиму. З початком весни одразу прибери укриття, щоб коріння не почало гнити.

Зимівка

Посадка та розмноження

Найпростіший спосіб розмноження братків — банальний самосів. Нове насіння проросте до кінця літа, і до зими якраз пристосується і акліматизується. Нестача цього методу одна – складно отримати чітку форму посадки. Але так само можна висіяти насіння самостійно відразу після їхнього дозрівання.

Щоб домогтися цвітіння якомога раніше, братки висаджують розсадою в лютому. Тоді кущики зацвітуть найближчого літа, але як однорічник. Досить злегка заглибити насіння в пухкий ґрунт, полити та залишити під плівкою. Вже за кілька тижнів сходи можна пікірувати.

Розсаду пересаджують у відкритий ґрунт у травні. Вона якраз встигне прижитися і розцвісти до літа. Не варто обривати квіти в процесі, не після цвітіння. Втім, це стосується будь-яких фіалок.

Ще братки можна розмножувати живцюванням. Потрібні здорові верхівки з 2-3 вузлами, які заглиблюють у землю приблизно на 5 см та залишають у тіні. Через 3 тижні за достатньої вологості вони укоріняться.А якщо ти посадиш їх у травні, до літа вони навіть уперше зацвітуть. За таким же принципом омолоджують старі рослини, що розрослися.

Посадка та розмноження

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Природні види братків хворіють рідко, а от селекційні гібриди схильні до грибка. Найнебезпечніші проблеми – стеблова або коренева гнилизна, які проявляються у вигляді гниючих плям ближче до землі. Терміново видали хворі рослини, просуши грунт та присип товченим вугіллям.

Рідше зустрічається борошниста роса або іржа. У першому випадку з’являється білястий наліт, а в другому – руді горбисті плями. Допоможе видалення пошкоджених частин та обробка фунгіцидами.

Найпоширеніші шкідники братків – тля, павутинні кліщі і слимаки. Через нашестя попелиці пагони поступово деформуються і гинуть, кліщ залишає павутину, а слимаки просто поїдають посадку. Забери шкідників механічно, обприскай рослини мильним розчином, а при необхідності використовуй інсектициди.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Анютині очі – фото

Завдяки своєму химерному забарвленню братки завжди виглядають казково та екзотично. Складно повірити, що насправді вони зовсім прості та невибагливі.Поглянь, які гарні вони в групових посадках!

Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі – фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото
Анютині очі - фото