Альпійська гірка своїми руками: 110 фото кращих ідей для створення красивого альпінарію на ділянці

Покрокова інструкція, як легко і швидко організувати альпійську гірку своїми руками на дачній ділянці. Багато реальних фото з описом всіх кольорів і схем.

Оживити дворовий простір заміського ділянки можна різними способами, але, мабуть, самим популярним і природним прикрасою ландшафту стане вибір на користь альпійської гірки на дачі. Альпінарій виглядає як височина, що складається з мальовничих каменів і різноманітних рослин.

Не слід думати, що, накидавши гірку валунів і посадивши пару-трійку квітів, ви отримаєте те, що хочеться: процес створення альпінарію передбачає застосування правил. Яких? Давайте розбиратися по порядку.

Види альпійських гірок

Визначити відповідний тип альпінарію можна, проаналізувавши особливості ландшафту вашої ділянки.

 • Косогор – варіант, який підходить для ділянок з височиною (насип, гірка). У цьому випадку підстава пагорба викладається невеликими каменями, а ухил формується з допомогою валунів більшого розміру, зазори між якими заповнюють почвопокровними багаторічниками.
 • Долина – оформляється на горизонтальній площині покритими мохом камінням, наполовину вросли в грунт. Яскраві квіти підсилять відчуття перебування в передгір’ї.
 • Тераса – на невеликому ухилі влаштовуються кам’яні сходи, з обох сторін підтримувані валунами.
 • Скеля – аскетичний, але не позбавлений привабливості варіант, при якому схил оформляють великими каменями, використовуючи при цьому мінімальну кількість рослин.
 • Ущелина – відмінний вихід для ділянки, на якому є западина. Відмінним доповненням може стати струмок.

Якщо на ділянці є водоймище, то його можна використовувати при створенні гірки з ставком, але майте на увазі, що догляд за такою конструкцією буде вимагати певних зусиль.

Які рослини підходять

Рослини для альпійської гірки ретельно підбираються: необхідно враховувати їх поєднання, період цвітіння, особливості росту, кліматичні умови регіону. Наприклад, для того, щоб альпінарій довго радував око, підбирайте рослини з почерговим цвітінням.

Деякі багаторічники мають агресією по відношенню до іншим кольорам – це теж слід враховувати при посадці.

Хвойні

В якості фону на альпійській гірці використовують ялівець, тую, кипарисовик, тсугу канадську, жереп.

Чагарники

Невеликі чагарники пожвавлюють пейзаж. Найчастіше висаджують барбарис, ірги, иберис, верес, кизильник горизонтальний і, звичайно ж, самшит.

Трави

Цікавим рішенням при оформленні стане посадка на підставі гірки трав: їх можна використовувати як в рецептах народної медицини, так і при приготуванні страв. Для цих цілей садять: живучку повзучу, вівсяницю, ясколку повстяну.

Квіти

З багаторічних популярними є: бадан сердцелистный, живучка повзуча, дзвіночок карпатський, флокс шилоподібний, обрієта культурна, чорнобривці. Низькорослі цибулинні теж відмінно виглядають на альпійській гірці: тюльпани, нарциси, крокуси, ліатріс.

Дуже ефектно виглядають на альпійській гірці сукуленти: молодило, очиток.

Додаткові рослини

Як відомо, природа не терпить порожнечі: з цією метою порожні простору між каменями заповнюють двусемянником, дзвіночком, мшанкою шиловидной, эринусом.

Рослини висаджують, дотримуючись порядок:

 • високі – ззаду, низькі – попереду;
 • великі – поодинці, дрібні – групою.

Камені для альпінарію

Для створення альпійської гірки використовують різні гірські породи:

 • осадові: доломіт, вапняк, піщаник, черепашник;
 • магматичні: граніт, діабаз, базальт, габро.

Для додання природної природи композиції підійдуть валуни різних розмірів і форм. Розміщувати їх слід за принципом: у горизонтальній площині центральне місце займає найбільший, менші – по колу, у вертикальній: великі закладаються в основу, дрібні – по ярусах.

Головна порада: не застосовуйте симетрію при оформленні. В інтернет можна знайти багато прикладів фото альпійської гірки.

Етапи створення альпійської гірки

На етапі планування слід дотримуватися певних канонів створення альпінарію:

 1. природність композиції: гармонійне поєднання всіх елементів;
 2. ярусність;
 3. відсутність «голих» ділянок грунту;
 4. рослини не повинні утворювати суцільний «килим»: камені теж частина альпінарію;
 5. гірка – це частина садового ансамблю дачної ділянки.

Переходимо до опису покрокової інструкції для початківців.

Вибір місця

Перед тим, як зробити альпійську гірку, потрібно визначитися з її місцем розташування. Воно повинно бути сонячним, з природним рельєфом, без яскравих квітників і госпбудівель.

Непогано, якщо поряд буде знаходитися водний джерело. Неподалік розміщують зону відпочинку або альтанку для того, щоб була можливість милуватися «творінням рук людських».

Схема

Потім приступають до створення ескізу альпійської гірки: продумують кількість, розмір і розташування каменів з урахуванням рельєфу, визначають форму композиції, порядок висадки рослин.

Розмітка

Наступним етапом стане перенесення схеми на обраний ділянку: це можна зробити за допомогою кілочків і мотузки. По розмітці риється котлован: якщо грунт піщаний, то глибиною 30 см, якщо грунт жирна, то глибше. Дно утрамбовують, укладають на нього металеву сітку і геотекстильне полотно.

Дренаж

Дренаж необхідний для кращої повітропроникності грунту. Його укладають у два шари: нижній з щебеню або крупної гальки, верхній, що складається з дрібних фракцій: пісок, річкова галька. Пролити шари водою. Залишити для природного осідання.

Укладання каменів

Спочатку викладають перший ярус каменів, занурюючи їх у грунт на третину. Простір між валунами заповнюють грунтом для висадки рослин. Потім укладають наступний ярус згідно зі схемою. Валуни повинні міцно розміщуватися: для цього підсипають грунт, підкладають опорні камені.

Посадка рослин

В якості грунту для рослин використовують викопаний з котловану і очищений від бур’янів грунт. Додають до нього керамзит або пісок і закладають у зазори між каменями. Грунт рясно поливають і приступають до посадки рослин.

Робимо мініатюрний альпінарій

Для тих, хто не готовий до масштабних робіт, пропонуємо спробувати свої сили в створенні міні-альпінарію. Для його створення потрібно основа з дренажними отворами: підійде стара раковина, металева ванна, вазон чи навіть дірявий таз. На дно посудини укладають дренажний шар: він необхідний для відтоку води.

Приготуємо грунт: рівні частини торфу, піску і очищеної грунту перемішати і укласти в основу. Гарненько полити. Невеликі камені укладаємо в «творчому безладі», формуючи яруси, не забуваємо при цьому про зазори між ними.

Висаджуємо рослини: підійдуть будь-карликові породи, відмінно виглядатимуть соковиті сукуленти. Міні-садок на зиму досить перенести в приміщення.

Догляд за альпінарієм

Як і будь-який квітник альпінарій потребує догляду:

 • регулярний полив і підживлення;
 • огляд на предмет бур’янів і шкідників;
 • перевірка стійкості каміння;
 • укриття рослин на зимівлю в осінній період;
 • навесні гірку очищають, мульчують, підсипають землю, зміцнюють яруси.

Створення альпінарію своїми руками вимагає певних знань в садово-городньому і ландшафтному справі і починати процес потрібно з розрахунків і вимірювань, але якщо ваші руки не для нудьги», а жага творчості велика, то ніщо не посміє встати між вами та вашим бажанням.

Фото альпійських гірок своїми руками