Аліссум (70 фото): види, догляд та вирощування

Аліссум (70 фото): види та правильний догляд

Тобі на шляху, напевно, часто зустрічався аліссум, хоча ти можеш навіть не знати його назви. Він настільки популярний серед квітникарів, що важче знайти сад, в якому він не росте. Зараз розповімо, в чому секрет такого успіху і як доглядати дивовижну квітку!

Загальна інформація

Аліссум – красива трав’яниста рослина з пишним та бурхливим цвітінням. У розмовній промові його часто називають “кам’яником” за звичку селитися в горах та на скелях. У природному середовищі він росте в помірних та субтропічних широтах.

Маленькі трав’янисті кущі алісуму виростають максимум до півметра. Але вони дуже розгалужені та густі, тому здаються об’ємними та створюють розкішний пишний килим. М’ясисте листя густо вкрите сріблястими волосками, яке надає їм сизого відтінку.

У алісумів об’ємні кистевидні суцвіття, які й приваблюють садівників. У природі частіше зустрічаються жовті, білі або рожеві відтінки у всьому їхньому різноманітті. Серединка квітки нагадує крихітне яскраве вічко, а медовий аромат приваблює бджіл.

Спільна інформація - Аліссум

Види алісумів

У наших широтах особливо популярні три види – гіллястий скельний, компактний морський та витончений гірський алісум. Крім них налічуються десятки сортів різних кольорів, любовно виведені селекціонерами.

Аліссум Біг Джем

Це крупноквітковий сорт, який практично вдвічі більший за звичайні види. Найчастіше зустрічаються бузкові, лавандові та пурпурові кущики. Аліссум Біг Джем однаково добре переносить посуху та морози, а цвісти може навіть під час коротких заморозків.

Аліссум Біг Джем - Види алісумів

Аліссум «Рожевий килимок»

Це невисокі густовитисті кущі до 12 см з дрібними рожево-бузковими суцвіттями. Листя здається сизим, але насправді це просто дрібна галявина. Рожевий килимок – гарний вибір для балконів, терас, оформлення квіткових ящиків та кашпо.

Аліссум

Аліссум Палетта

Аліссум Палетта – дуже маленький та компактний, всіх відтінків рожевого та малинового. Зустрічаються навіть бурі та коричневі кисті, так що можна виростити справжній строкатий килим.Цей сорт чудово уживається з будь-якими іншими рослинами в саду.

Аліссум Палетта - Види алісумів

Аліссум «Золотий розсип»

Особливість Золотого розсипу – об’ємні та красиві сферичні кущики. Пагони з вузьким зеленим листям майже стелиться по землі і ідеально прикрашають альпійські гірки або кам’янисті ділянки. Назва сорту вказує на яскраве та насичене жовте забарвлення суцвіть.

Аліссум

Аліссум скельний

Це пружні листяні розетки та пухнасті кистевидні суцвіття. Цей вид розкриває бутони протягом півтора місяця навесні, а до кінця літа знову готовий до повторного цвітіння. Більшість сортів примітні всіма відтінками жовтого, лимонного та золотистого.

Аліссум скельний - Види алісумів

Аліссум морський

Це густі кущики з безлічі тонких гілочок та пагонів. У його листя незвичайний сріблястий відтінок, а білі або лавандові кисті зачаровують медовим запахом. Селекціонери вивели рожеві, фіолетові та червоні сорти.Аліссум морський чудово виглядає у вазонах та підвісних композиціях.

Аліссум морський - Види алісумів

Аліссум гірський

Його ще називають Гмеліною, і його особливість – підвищена стійкість до морозів. Густа галявина листя надає їм сіруватий відтінок. Висота кущиків сягає 20 см, а яскраві жовті квіти розпускаються в другій половині весни.

Аліссум гірський - Види алісумів

Догляд за алісумом

Невибагливість алісуму – один із головних секретів його популярності. До цього додається тонкий аромат, пишне цвітіння, різноманітність сортів та відтінків. Невисокі алісуми ідеально виглядають на клумбах, у міксбордах та садових композиціях.

Температура та освітлення

Алісуму потрібне сонячне, світле та обов’язково добре провітрюване місце – і більше він не завдасть клопоту. Йому підходить температура 10-15 градусів, але й вище – добре. Невибагливі рослини не бояться заморозків до -10 – -15 градусів.

Температура та освітлення - Догляд за алісумом

Полив

Аліссум погано переносить нестачу вологи – і це чи не єдина його вимога. Обов’язково стеж за станом ґрунту протягом усього сезону цвітіння.Є простий прийом, який допоможе зрозуміти, чи потрібен полив прямо зараз: копнути землю на 3 см вглиб і помацати.

Полив - Догляд за алісумом

Грунт

Алісуми проростають практично на будь-якому ґрунті, адже вони пристосовані навіть до життя на скелях. Луші підходить нейтральний або слабокислий грунт, але він повинен бути добре дренованим. Головне – уникай заболоченої та надто вологої місцевості. Після поливу ґрунт обов’язково потрібно розпушувати та прополювати, щоб вода не застоювалася.

Грунт - Догляд за алісумом

Добрива та підживлення

Аліссум підгодовують азотними або комплексними добривами під корінь рано-вранці. Але конкретні добавки підбирай суворо під сорти. Однорічні алісуми удобрюють чотири рази на сезон, а багаторічні – двічі на рік.

Добрива та підживлення - Догляд за алісумом

Пересадка та розмноження

Аліссум однаково добре розмножується насінням та живцями, а ось розділити корінь не вийде. Щоб насіння проросло, достатньо посадити його у відповідний ґрунт – і природа зробить свою справу.Корисно періодично омолоджувати розсаду, тому що молоді кущики цвітуть набагато пишніше та довше, ніж трирічні.

Пересадка та розмноження - Догляд за алісумом

Обрізка

Щоб аліссум був красивим і буйно цвів, його обов’язково треба обрізати. Навесні зріж всі засохлі, підмерзлі і стебла, що відмирають, з квітконосами. Друга обрізка – наприкінці літа, коли алісум вицвіте, щоб стимулювати повторне цвітіння. У цей час потрібно укоротити всі стебла на 5-10 см.

Обрізка - Догляд за алісумом

Зимівка

Алісум нормально переносить зими в середніх широтах, але гине при морозах від -15 градусів. Щоб квітка краще зимувала, в кінці осені засип розсаду сухим листям, а взимку вкрий кучугурою. Якщо у твоєму регіоні холодно, вибирай сорти із підвищеною морозостійкістю.

Зимівка - Догляд за алісумом

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Якщо ґрунт у алісуму постійно буде сирим та вологим, починаються процеси гниття. Фітофтороз або бура гнилизна практично безповоротно вражає його коріння.Потрібно якнайшвидше видалити всі пошкоджені ділянки та обприскати розсаду фунгіцидами.

Ще одна поширенахвороба алісуму – справжня або помилкова борошниста роса. Від неї добре допомагає бордоська рідина чи спеціальні лікувальні препарати. А ось позбавитися вірусної мозаїки неможливо, тому хворі рослини доведеться видалити.

Головний та найнебезпечніший шкідник алісуму – хрестоцвіта блішка, яку дуже складно вивести. Повноцінну обробку оцтом у кілька заходів переживуть лише найсильніші кущики. Гусениці, моль та капустянки теж псують квіти, але з ними легше впоратися.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Аліссум

Аліссум – фото

Красиві та декоративні алісуми стануть справжньою окрасою твого саду. Тільки поглянь на фотографії, які вони гарні та ефектні!

Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото
Аліссум - фото

Відео: Як посіяти аліссум?