Монарда (50 фото) – види, посадка та догляд у відкритому грунті

Монарда (50 фото): види, посадка та догляд у відкритому грунті

Побачивши монарду хоча б один раз, про неї вже важко забути. Вона відразу вражає химерною формою кольорів, пряно-цитрусовим ароматом та насиченим криваво-червоним відтінком. Розповідаємо докладніше про цю садову дивину!

Загальна інформація

Монарда – трав’яниста рослина родом із Північної Америки. Вона може бути однорічною та багаторічною. Монарду культивують у Європі вже кілька століть, і за цей час хвиля інтересу спадала, то знову зростала. А ось попит на її ароматні ефірні олії вражає сталістю.

Через характерний запах багато хто вважає монарду родичкою бергамота. У неї великі гіллясті пагони до 1,5 м із зубчастим довгастим листям. Об’ємні, але невеликі квітки зібрані в пухкі суцвіття.

Монарда буває не тільки червоною, а й жовтою, білою або плямистою. Це прекрасний медонос і прянощі, а ще з неї заварюють чудовий чай. Як бачиш, одні переваги!

Загальна інформація

Види монарди

Селекціонери вивели десятки сортів монарди для різних потреб.Деякі з них відрізняються особливою декоративністю, і саме про них ми поговоримо сьогодні!

Середньорослий вид висотою близько 80 см, але зрідка зустрічаються і довші пагони. Стояче стебло має виражені чотири грані. Суцвіття діаметром 6-7 см радують різноманітністю палітри кольорів.

Лімонна монарда

Духчаста монарда

Один з найбільш гіллястих видів з ефектним зубчастим листям на високих пагонах. Бузкові квітки нагадують пухнасті кульки до 6 см у діаметрі.

Дудчаста монарда

Монарда бергамот

Незважаючи на те, що вона не відноситься до справжнього бергамота, її так прозвали за характерний аромат. Ця монарда відрізняється чудовим імунітетом і здатна відлякувати шкідників.

Монарда бергамот

Двійчаста монарда

Розлий вид до 1,5 м у висоту з сильним та довгим горизонтальним кореневищем. Листя такої монарди бліді, світло-салатові, з рожевими прожилками. Квітки зазвичай пофарбовані у фіолетовий або малиновий.

Двійчаста монарда

Монарда цитродера

Компактний карликовий сорт висотою до 35 см чудово доповнює клумби та квітники. Бутони зібрані у густі суцвіття-султани. Листя цієї монарди використовується як спеція.

Монарда цитродера

Гібридна монарда

Велика та різноманітна група гібридних сортів на всі випадки життя. Забарвлення, форма та розміри суцвіття, інтенсивність цвітіння, відтінки листя – вибирай на свій смак.

Гібридна монарда

Догляд за монардою

Монарда любить догляд, але при цьому має дуже прості потреби. Регулярний полив та підживлення – і ось рослина вже не завдає клопоту навіть новачкам!

Температура та освітлення

Монарда любить тепло та сонце, але може рости в півтіні. Тільки в такому випадку вона гірше розростається і не так інтенсивно цвіте. Ділянка обов’язково має бути захищена від протягів та сильних поривів вітру.

Температура та освітлення

Полив

Монарду потрібно поливати дуже помірно, але систематично. Вона любить вологу, але застій загрожує розвитком грибкових захворювань.У найспекотніші та найсухіші періоди монарду поливають щодня.

Полив

Грунт

Оптимальний варіант – родючий вапняний ґрунт. Але в цьому питанні монарда не надто примхлива, тому росте на важких і навіть на болотистих ґрунтах. За наявності підживлення бідний ґрунт теж підійде.

Грунт

Добрива та підживлення

Монарда любить регулярні та інтенсивні підживлення протягом усього активного періоду. Востаннє її підгодовують одразу перед переходом до стану спокою. Можна використовувати позакореневі підживлення та обприскування.

Добрива та підживлення

Зимівка

Коріння монарди стійкі до морозів, тому їм не потрібне додаткове укриття на зиму. Достатньо зрізати всю наземну частину рослини з настанням холодів, і навесні вона виросте наново.

Зимівка

Посадка та розмноження

Монарду можна висадити насінням одразу у відкритий ґрунт у другій половині весни. Їх необхідно змішати з піском і поступово розподілити по ділянці, а потім закласти на глибину 1-2 см. Спочатку сходи ростуть дуже повільно, і їх необхідно регулярно прополювати. Монарда, висаджена одразу в садок, у перший рік не цвіте.

Можна проростити насіння розсадою в березні. Саджанці переселяють у відкритий ґрунт, коли остаточно пройдуть заморозки. Зберігай відстань між кущиками в 30 см, а якщо висаджуєш їх рядами – то по 60 см між рядами.

Восени дорослу здорову рослину, якій вже є хоча б 2-3 роки, розмножують поділом. На кожній частині крім коріння має бути мінімум 3-4 здорові втечі. Також можна використовувати відростки коренів, укорінюючи їх одразу в грунті.

Посадка та розмноження

Хвороби та шкідники монарди

Найпоширеніші хвороби монарди – іржа та борошниста роса. Для лікування підходять фунгіциди та препарати на основі міді. Але якщо монарда вирощується для кулінарних потреб, то замість хімікатів використовують народні методи – настій часнику чи цибулі. В іншому рослина стійка до шкідників та хвороб.

Хвороби та шкідники монарди

Монарда – фото

Окрім усіх корисних властивостей монарди, на особливу увагу заслуговує і її незвичайна краса. Тільки поглянь на ці фотографії!

Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда - фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото
Монарда – фото