Жоржини (70 фото) – види, догляд та вирощування

Жоржини (70 фото): види та особливості догляду

Жоржини огорнуті таємничими легендами та загадковими історіями. За наданням, поява пишної красивої квітки ознаменувало нову епоху. Адже вважається, що перша жоржина виросла на місці вогнища, що догорає, останнього під час льодовикового періоду. Романтично, чи не так?

Загальна інформація

Обидві свої назви жоржини отримали на честь видатних ботаніків – Георгі (жоржини) та Далі (латинське Dahlia). У природі пишні трав’янисті багаторічники зростають у мексиканських горах. Це національна квітка Мексики та справжній артефакт ацтеків.

Ацтеки використовували жоржини у ритуалах та церемоніях, готували з них різні страви і навіть лікували епілепсію. Лікувальні властивості коріння рослини приписували і в Європі. А все тому, що вони містять великий відсоток фруктози, що позитивно впливає на рівень інсуліну.

Спільна інформація - Жоржини

За легендою жоржина була розкішна ексклюзивна квітка, яку ховали від сторонніх очей і берегли, як цінний скарб у королівському саду. Але одного разу його викрав відважний садівник, щоб подарувати своїй коханій – і так жоржини потрапили в люди.

Пізніше у господарстві жоржини використовували замість картоплі та робили з них трубки для тютюну. Але декоративний вигляд не зміг конкурувати з більш доступними та врожайними культурами. Натомість його оцінили садівники та селекціонери Мадридського ботанічного саду, звідки він і розійшовся по світу.

Спільна інформація - Жоржини

Види жоржин

Садові жоржини дуже різноманітні і за кількістю відтінків легко обійдуть більшість побратимів. Можна садити весь сад різними сортами і жодного разу не повторитися. Причому відрізняється не лише палітра, а й зовнішній вигляд кольорів: від крихітних компактних кущиків до високих 2-метрових красунь.

Жоржини кулясті

Це найвідоміший і найвідоміший сорт з об’ємними округлими суцвіттями. Цікаво виглядають великі пружні пелюстки, зібрані в конусоподібні трубочки. На відміну від помпонних жоржин, ці квіти досить пухкі та м’які.

Жоржини кулясті - Види жоржин

Жоржини піоноподібні

Якщо ти шукаєш щільні, пишні та об’ємні суцвіття – тобі потрібні піоноподібні жоржини. Квітка зібрана з широких овальних пелюсток у кілька рядів, причому кожен ряд – трохи дрібніший за попередній.А найменші та короткі скручені у трубочки та формують середину.

Жоржини піоноподібні - Види жоржин

Жоржини помпонні

Назва помпонних жоржин говорить сама за себе: суцвіття справді схожі на маленькі помпони. На відміну від сортів з широкими плоскими пелюстками, вони скручені в трубочки. Ціла квітка набагато менша за розміром, але дуже щільна і пружна.

Жоржини помпонні - Види жоржин

Жоржини комірцеві

Яскрава та ефектна категорія радує погляд гармонійним дуетом простоти та виразності. В одному суцвітті поєднуються пелюстки різних форм і розмірів: великі та плоскі по окантовці, довгі та тонкі другим шаром та маленькі трубочки в середині.

Жоржини комірцеві - Види жоржин

Жоржини анемоновидні

Анемон – маленька трав’яниста квітка з великими широкими пелюстками, а анемоновидний жоржин нагадує саме його. Ці сорти нагадують своїх найближчих родичів – комірцеві жоржини.В оточенні широких плоских пелюсток згруповані тонкі маленькі трубочки.

Жоржини анемоновидні - Види жоржин

Жоржини голчасті

Незвичайний вигляд примітний пелюстками, які ти навряд чи знайдеш серед інших садових квітів. Вони щільно скручені в тонкі вузькі голочки, які дали назву різновиду. Причому довжина, форма та щільність пелюсток залежить від конкретного сорту, а їх дуже багато.

Жоржини голчасті - Види жоржин

Жоржини німфейні

Це один з найнезвичайніших і специфічних різновидів, який відрізнятиметься зовні. Суцвіття німфейних жоржин майже плоскі, хоча серединка здається дуже об’ємною та фактурною. Цікаво відстежувати колірні контрасти та переходи між шарами пелюсток.

Жоржини німфейні - Види жоржин

Догляд за жоржинами

Жоржини максимально невибагливі, незважаючи на їхнє пишне цвітіння. Вони легко переносять різні температури та освітлення, приживаються на будь-якій ділянці і не надто вразливі. Від дотримання правил догляду залежить здебільшого лише термін цвітіння, але з його краса.

Температура

Жоржини теплолюбні, тому їм потрібна температура вище 20 градусів. Їх висаджують, коли вже потепліло, і обов’язково викопують пізно восени на зимівлю. Не можна залишати бульби зимувати в ґрунті навіть під листям та плівкою – вони перемерзнуть і більше не проростуть.

Температура - Догляд за жоржинами

Освітлення

Жоржинам потрібне світло, але їм достатньо 6-8 годин, так що ти легко знайдеш місце в саду. На сонці квіти краще витягуються нагору, тому стебло рідше ламається. У півтіні жоржини теж почуваються непогано, але цвісти вони будуть не так довго і пишно.

Освітлення - Догляд за жоржинами

Полив

Вологість – чи не єдина вимога, до якої варто поставитися справді серйозно. Вибирай помірний та контрольований полив на 25-30 см углиб, бо інакше бульби можуть загнити. Обов’язково продумай дренажний шар із гравію, гальки, керамзиту або подрібненої цегли. Мульчуй і розпушуй грунт після сильних і затяжних дощів, щоб вода не застоювалася.

Полив - Догляд за жоржинами

Грунт

Жоржини абсолютно байдужі до землі, на якій ростуть, тому що в природних широтах у них аж ніяк не поживний грунт. Так само красиві квіти можна виростити і на родючому чорноземі, і на піщаному грунті. Підійде суглинок, звичайна садова земля для квітів та готові магазинні суміші.

Грунт - Догляд за жоржинами

Добрива та підживлення

Перші добрива вноси, коли висаджуєш бульби, прямо в ту саму ямку. Підійдуть органічні добрива або компост 2-річної давності, що добре перележав. У майбутньому добрива зручно буде вводити у рідкому вигляді під час проток. Для нарощування листя додай азот, а для пишного цвітіння – суперфосфат.

Добрива та підживлення - Догляд за жоржинами

Підв’язування

Хоча стебла жоржин здаються щільними і товстими, вони досить тендітні. Їх може зламати необережний рух або навіть сильний порив вітру, тому їм обов’язково потрібна підпірка. Перші кілочки встановлюють ще за посадки бульб, інакше потім високий ризик пошкодити корінь.

Підв'язка - Догляд за жоржинами

Пересадка та розмноження

Жоржини вирощуютьз бульб, які садять навесні чи на початку літа. Важливо, щоб на вулиці вже не було заморозків, а ґрунт добре прогрівся на глибину. Якщо ти хочеш висадити квіти раніше, то обов’язково вкривай проростки від холодів.

При посадці обов’язково стеж, щоб точки зростання знаходилися над рівнем землі, інакше вони гнитимуть. А можеш заздалегідь проростити квіти у тирсі під поліетиленовою плівкою з невеликою щілиною для вентиляції. При пророщуванні постійно зволожуй бульби, щоб вони прокинулися і дали паростки.

Пересадка та розмноження - Догляд за жоржинами

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Найпоширеніша хвороба жоржин – це сіра гнилизна, яка з’являється через неправильне поливання або надлишок азоту. Ти помітиш бурі плями, криві квітконоси та сірий наліт на сухих бутонах. Тут важливо діяти максимально швидко та видалити усі пошкоджені фрагменти.

Є інші грибкові захворювання – біла гнилизна і фузаріоз. Вони схожі симптоми і одні й самі інструменти боротьби. Але на першому місці стоїть профілактика: відбір посадкового матеріалу, видалення хворих рослин, вибракування, обробка фунгіцидами.

Особливо ретельно потрібно оберігати молоді пагони жоржин, тому що вони більш уразливі до шкідників. Комахи псують листя та бутони, через що м’які тканини не здатні розкритися повністю.Потім всі пошкодження будуть видні на дозрілих суцвіттях, так що відразу використовуй інсектициди.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Жоржини

Жоржини – фото

Трохи турботи і догляду, і жоржини віддячать тебе розкішним букетом суцвіття в саду! Тільки подивися, які вони гарні та привабливі!

Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото
Жоржини - фото