Спірея (80 фото) – опис чагарника, види та догляд

Спірея (80 фото): види, догляд та опис чагарника

Встояти перед ніжним цвітінням спіреї просто неможливо. Декоративні кущі однаково часто зустрічаються у садах чи міських парках. Вони ефектні, невибагливі, добре адаптовані до наших широт і навіть не потребують регулярного поливу!

Загальна інформація

Свою назву спірея отримала за напрочуд гнучкі як для чагарника пагони, адже з давньогрецького це слово буквально перекладається як «вигин». У народі популярний декоративний чагарник назвали таволгою, тому цілком імовірно, ти знаєш його саме під цією назвою.

Спірея поєднала у собі по-справжньому життєво необхідні риси для наших широт. Вона одночасно дуже невибаглива, стійка до сильних морозів і довго цвіте навіть у найспекотніші дні.

Спільна інформація - Спірея

Зустрічаються карликові спіреї, які ледве витягуються до 20 см і добре підходять для рокаріїв. Але є і повноцінні рослі чагарники в 1-1,5, а то й до 2,5 м. Кора таволги має цікаву природну рису – вона може відшаровуватися. Це її природний життєвий цикл, який періодично лякає недосвідчених садівників.

У всіх спірей неглибоке і поверхневе, але дуже розвинене мочкувате коріння. Гілки та листя можуть бути абсолютно різного типу, а ось квіти часто схожі. Вони дрібні, але їх дуже багато, і вони завжди зібрані у великі пишні суцвіття. Відтінки варіюються від білого до насиченого темно-рожевого.

Спільна інформація - Спірея

Види спіреї

Існує близько сотні різновидів спіреї, і всі вони відрізняються зовнішнім виглядом, терміном цвітіння та деякими особливостями життєдіяльності. Сьогодні ми розповімо тобі про найпопулярніші з них!

Спірея Вангутта

Великий 2-метровий чагарник гарний у декоративних ландшафтних композиціях та живоплотах. У нього велика і розлога каскадна крона, що дає широку тінь. Білі квіти розпускаються двічі на сезон – на початку та наприкінці літа.

Спірея Вангутта

Біла спірея

Квіти такої спіреї виглядають дуже ніжно та романтично, а здалеку нагадують великі біло-зелені кулі. Чагарник не надто високий, але добре розростається вшир – до метра. Засібні суцвіття витягуються до цілих 15 см.

Біла спірея

Сіра спірея

Ця спірея розквітає трохи раніше за інших і відтінки її суцвіть варіюються від білого до сірого. Рослий чагарник при найближчому розгляді набуває химерної форми за рахунок вигнутих пагонів.

Сіра спірея

Спірея Грефшейм

Це дуже ефектний декоративний сорт із настільки білосніжними та густими квітами, що в народі його прозвали травневим снігом. Спірея Грефшейм гарна навіть сама, а тим більше – невеликою групою вздовж садових та паркових доріжок.

Спірея Грефшейм

Спірея Дугласа

Великі пірамідальні суцвіття такої спіреї нагадують пухкі рожеві пензлики. Цікава особливість сорту – червоні та злегка опушені пагони, з якими контрастують листя із сріблястим відливом.

Спірея Дугласа

Спірея Бумальда

Компактні кущі до 70-80 см нагадують пишну та пружну кулю. На яскраво-зеленому фоні ще виразніше виділяються червоно-рожеві та злегка строкаті квіти.Є ще компактніші гібриди, які ідеально впишуться в альпійські гірки та квітники.

Спірея Бумальда

Іволистна спірея

Така спірея обожнює вологу і ідеально доповнить водойму, радуючи хуртовими рожевими суцвіттями. Її листя справді нагадує вербові, а ще цей сорт часто використовують у народній медицині, як джерело безцінних мікроелементів.

Івілиста спірея

Дубравколістна спірея

Зовсім ранній травневий сорт підходить для великих групових посадок та озеленення парків. Півтораметровий кущ добре розмножується кореневими живцями і легко переносить формуючу обрізку.

Дубравколиста спірея

Японська спірея

Один із найяскравіших сортів прибув до нас зі Сходу і радує малиновими, майже червоними квітами. Пагони довжиною до півтора метра вінчають химерної форми пишні суцвіття.

Японська спірея

Спірея Тунберга

Це середньорослий гірський сорт, у якого декоративні не лише квіти, а й листя. Восени вони набувають насичений помаранчевий відтінок і самі собою нагадують пишні суцвіття.Але така спірея не морозостійка, тому в північних регіонах може мерзнути.

Спірея Тунберга

Догляд за спіреєю

Спірея напрочуд невибаглива, майже не хворіє і радує пишним цвітінням все літо. Квіти густо колосаються навіть у найспекотніші дні, коли решта рослин сохне і в’яне.

Температура та освітлення

Спірея воліє тепло і яскраве освітлення, але висаджувати її рекомендується в похмурі вересневі дні. З настанням тепла навесні садять лише літні сорти.

Температура та освітлення - Догляд за спіреєю

Полив

Якщо сезон вологий, для спіреї достатньо природних опадів. У надто посушливі місяці рекомендується добре проливати кожен кущ з інтервалом приблизно 2-2,5 тижня. На одну спірею піде півтора відра води, і процедуру зручно поєднувати з підживленням.

Полив - Догляд за спіреєю

Грунт

Спірея віддає перевагу звичайній листовій землі або дернам, в які вносять торф з піском для пухкості.Чагарник не надто вимогливий до складу ґрунту, але чим він насиченіший – тим пишнішим він буде. Обов’язково потрібен хороший дренажний шар із піску або битої цеглини.

Грунт - Догляд за спіреєю

Добрива та підживлення

Спірея не потребує занадто інтенсивного підживлення, але з нею буде ще пишніше і довше цвісти. Добре підходять найпростіші органічні добрива, на кшталт настою коров’яку, з додаванням пакетика суперфосфату. Рекомендуємо замульчувати приствольне коло, щоб чагарник не заростав бур’янами.

Добрива та підживлення - Догляд за спіреєю

Пересадка та розмноження

Не всі види спіреї можна розмножувати насінням, та й це надто довго. У перший рік формується лише одна втеча без гілок і один стрижневий корінь. Більш-менш нормально розгалужиться кущ лише через 3-4 роки, і тоді зможе вперше зацвісти.

Хустарники добре розмножуються живцюванням, і приживання в середньому досягає 70%. Деякі сорти дають 100% укорінення при мінімальній обробці стимуляторами.

В якості альтернативи навесні використовують відведення, які пригинають у заглиблення у землі, прищипують, прикопують та обов’язково утеплюють на зиму.Наступного року відведення вже можна буде відокремити від материнської рослини та пересадити окремо.

При висадженні спіреї в живопліт міжсаджанцями потрібно залишити відстань близько півметра. Для висадки спіреї груповими посадками його можна варіювати до метра. Глибина ями під кореневище теж близько півметра.

Пересадка та розмноження - Догляд за спіреєю

Обрізка

Специфіка обрізки спіреї залежить від конкретного сорту, тому що у них по-різному утворюються суцвіття. У ранніх видів бутони формуються з усіх торішніх пагонів, тому їх не можна щорічно обрізати. У пізніх видів суцвіття розвиваються тільки на нових пагонах того ж року, тому їх потрібно підрізати навесні.

Обрізка - Догляд за спіреєю

Зимівка

Більшість сортів спіреї чудово зимують у середніх широтах та у північних регіонах. У деяких із них навіть квіткові бруньки пошкоджуються лише за температури -50 градусів. Для більш чутливих видів рекомендується зв’язувати верхівки в пучок, щоб менше перемерзали.

Зимівка - Догляд за спіреєю

Боротьба зі шкідниками та хворобами

У спіреї дуже міцний імунітет від природи, тому більшість хвороб так чи інакше провокує неправильний догляд. Через перезволоження виявляються грибкові захворювання, подібні до вертициллеза. Методи боротьби завжди одні й ті самі – якнайшвидше прибрати пошкоджені фрагменти та обробити чагарник інсектицидами.

Зі шкідників спірею люблять павутинні кліщі та попелиці, яких не вдається уникнути абсолютної більшості рослин у саду. Рекомендуємо по можливості користуватися домашніми засобами та вдаватися до хімічних інсектицидів лише у крайньому випадку.

Спірею люблять гусениці, які виїдають її соковите листя, а ще біля неї часто зустрічаються мурашники. На зовнішній стороні листових пластин селиться рожевий мінер. Поверхнева коренева система приваблює садових гризунів та кротів.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Спірея

Спірея – фото

Тобі, напевно, доводилося зіштовхуватися зі спіреєю, хоч і не завжди було зрозуміло, що це вона. Поглянь на фотографії, наскільки різноманітними можуть бути її квітучі кущі!

Спірея - фото
Спірея - фото
Спірея - фото
Спірея – фото
Спірея - фото
Спірея - фото
Спірея - фото
Спірея - фото
Спірея – фото
Спірея - фото
Спірея - фото
Спірея - фото
Спірея - фото
Спірея – фото
Спірея - фото
Спірея - фото
Спірея – фото
Спірея – фото
Спірея - фото
Спірея - фото
Спірея - фото
Спірея – фото
Спірея - фото
Спірея - фото
Спірея - фото
Спірея - фото
Спірея - фото
Спірея - фото
Спірея - фото
Спірея – фото
Спірея – фото

Відео: Спірея – опис сортів