Плетиста троянда (60 фото) – види, вирощування, догляд та посадка

Плетиста троянда (60 фото): види, вирощування, догляд та посадка

Ну хто не знає про ефектні плетисті троянди? Так-так, це ті самі, якими оформляють арки, альтанки та інші декоративні композиції. У них є кілька особливостей та відмінностей від звичайних чагарників. Розповідаємо докладніше!

Загальна інформація

Плетисті троянди відносяться до роду шипшин, і ця найпопулярніша рослина для вертикального озеленення буквально всього поспіль. Гірлянди, колони, стіни, піраміди – їх справді люблять ландшафтні дизайнери у всьому світі.

Квітнуть плетисті троянди з кінця весни та до осені. Дати їм загальний опис дуже складно через різноманітність видів. Середня довжина плетистих пагонів варіюється від 2,5 до 5 м.

Квітки можуть бути простими або махровими, різних кольорів і навіть із різним ароматом. Серед троянд плетистих – просто величезна кількість гібридів. Століття роботи селекціонерів не пропали даремно.

Загальна інформація

Види плетистих троянд

У плетистих троянд немає загальноприйнятої у всьому світі класифікації.Але в той же час можна виділити кілька основних груп і категорій, залежно від специфіки росту і цвітіння!

Це так звані справжні плетисті троянди або Rambler. Вони мають довгі гнучкі пагони, які витягуються до 5 м. Вони рівномірно покриті тонкими вигнутими шипами та дрібними квітками майже без запаху.

В'ячі троянди

Лазячі троянди

Climber – це гібриди кучерявих троянд з іншими декоративними видами. Так вдалося отримати довгі та сильні пагони з великими квітками та рясним цвітінням.

Лазучі троянди

Троянди Кордеса

Це порівняно нова група, в яку виділили гібридні сорти з 2,5-метровими пагонами та великими різнокольоровими квітками. Вони зимостійкі, невибагливі та з відмінним імунітетом.

Троянди Кордеса

Нічкові мутації

У каталогах цю категорію зазвичай маркують тегом Climbing. Сюди відносяться троянди, що походять від флорибунди чи грандіфлори на основі мутацій ниркових. Вони швидко та інтенсивно розростаються і пізніше цвітуть великими квітками до 11 см.

Почкові мутації

Догляд за плетистими трояндами

Троянди досить примхливі, тому доведеться витратити час на те, щоб налагодити оптимальний режим догляду. Тим більше, що особливості сильно залежать від конкретного сорту. Єдине – радимо вибирати види з добрим імунітетом!

Температура та освітлення

Температурні умови середніх широт цілком підходять для плетистих троянд без зайвих складнощів. А ось зі світлом доведеться напружитись. Потрібна ділянка, добре освітлена у першій половині дня для висихання роси. А ось з полудня знадобиться захист від прямих сонячних променів, які викликають опіки на делікатних пелюстках.

Температура та освітлення

Полив

Плетисті троянди не можна часто заливати. Краще рідкісний, але багатий полив: до 2 цебер води під кущ раз на 1-1,5 тижня. Не можна висаджувати троянди на ділянках із близьким заляганням ґрунтових вод.

Полив

Грунт

Ідеальний ґрунт для плетистих троянд – родючі суглинки. Якщо грунт занадто піщаний, обов’язково додай глину під час перекопування. Але й надто глинистий ґрунт краще розпушити піском.

Грунт

Добрива та підживлення

У перший рік життя потрібне лише одне калійне підживлення наприкінці літа для пишного цвітіння. А отдорослі кущі можна підгодовувати комплексними сумішами та органікою до 5 разів за сезон, рівномірно розподіливши інтервали. З 3 років можна користуватися лише органікою. Найкраще не вносити добрива під час активного цвітіння.

Добрива та підживлення

Обрізка

Навесні після зняття укриття одразу ж обріж усі перемерзле та пошкоджене листя. Для стимуляції зростання укоротить тонкі і слабкі пагони. Крім того, можна зрізати частину старих вето для формування куща. Потім акуратно розклади всі гілки і дочекайся, поки вони не підуть у активне зростання. І лише після цього поступово підв’язуй до опори.

Літнє обрізання потрібне лише для контролю за цвітінням, так що це просто регулююча процедура в міру потреби. Одноразово і повторно квітучі сорти мають різні особливості. А ось третя і вже важливіша обрізка потрібна восени – для підготовки до зими.

Обрізка

Підв’язування та опори

Плетисті троянди обов’язково потребують опори та підв’язки. Вони дуже чіпкі, тому підійде все від спеціальних сіток до стіни будинку або старого дерева. Для підв’язки втеч рекомендуємо використовувати звичайний міцний шпагат.

Підв'язка та опори

Зимівка

Плетисті троянди потрібно обов’язково вкрити на зиму, як тільки температура опуститься нижче -5 градусів. Наприкінці літа скорочуй полив і перейди на позакореневі підживлення. У середині жовтня зніми батог з опор і обріж, залежно від специфіки цвітіння твого сорту.

Акуратно пригни гілки до землі за допомогою мотузок та спеціальних дуг. Гнучкі пагони можна укласти по спіралі. Можна використовувати лапник, лисячі або спеціальні покривні матеріали, але обов’язково повністю сухі.

Зимівка

Пересадка

Дорослі плетисті троянди краще не пересаджувати без необхідності. Якщо це знадобилося для порятунку кущика, пересадку здійснюють у вересні або максимум на початку жовтня.

Потрібно вдвічі вкоротити довгі пагони, акуратно обкопати корінь навколо і дбайливо витягти рослину. Обріж усі пошкоджені кінці кореневища і одразу ж пересади кущ у нову лунку, а потім засип, утрамбуй та активно полів.

Пересадка

Посадка та розмноження

Плетисті троянди висаджують із середини квітня до кінця травня або вже восени, наприкінці вересня. Найзручніше висаджувати саджанці. Спочатку занури їх на день у воду, потім зріж все листя з незрілими і пошкодженими пагонами.Підріж кореневу та наземну частини так, щоб залишалося приблизно по 30 см.

Оброби всі зрізи точеним вугіллям, а при роботі з щепленими саджанцями видали всі майже до місця щепи. Продезінфікуй троянди в мідному купоросі та висади в лунки 50х50 см з інтервалом в 1 м. Верхній шар ґрунту змішай з органічними добривами та частково засип на дно лунки, а частково – розподіли зверху.

При посадці акуратно розправляй все коріння, щоб вони не загиналися. Присип яму грунтосумішчю, ущільнення і полів. Коли ґрунт трохи осяде після поливу, досип ще суміші землі з гноєм. При посадці щеплених саджанців місце щеплення має бути під землею на глибині 10 см. Після цього троянду підгортають на 20 см.

Навесні техніка посадки залишається тією ж, але наземну частину потрібно вкоротити до 15-20 см. Крім того, навесні плетисті троянди накривають плівкою, і щодня провітрюють кілька хвилин. Плівку знімають, коли остаточно пройде ризик нічних заморозків.

Посадка та розмноження

Шкідники та хвороби плетистої троянди

Найпоширеніша хвороба плетистої троянди – борошниста роса, яка проявляється у вигляді білого нальоту за вологої погоди. Рослини поступово псуються і чахнуть. Потрібно якнайшвидше видалити уражені ділянки та обробити все фунгіцидом.

Ще одна грибкова хвороба – чорна плямистість, яка з’являється у теплі вологі дні або при дефіциті калію. А ось іржа проявляється оранжевими плямами та пагорбами.Оброби троянди бордоською рідиною та через час підживи.

З комах плетисті троянди найбільше облюбувалипавутинні кліщі. На другому місці – розанна попелиця, яка зимує прямо на рослині та розмножується буквально на очах. Рідше зустрічаються метелики-листовійки, пінниці та дрібні розані щитівки. Принципи боротьби одні й ті самі: не загущай посадку, регулярно розглядай листя і за перших виявлених шкідників використовуй комплексні інсектициди.

Шкідники та хвороби плетистої троянди

Плетисті троянди – фото

Розкішні квітучі стіни, в які розростаються плетисті троянди, беззастережно стоять всього того часу, який було витрачено на вирощування!

Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди – фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото
Плетисті троянди - фото