Як і чим підгодувати розсаду помідорів – щоб були товсті

Як правильно і чим підгодувати розсаду помідорів

Помідори – одні з найвибагливіших мешканців дачної ділянки. У той час як огіркам потрібні щедрі підживлення азотом, помідори практично не потребують навіть його. Тому, перш ніж зайнятися пошуком добрив, переконайся, що вони тобі потрібні!

Як зрозуміти, чи потрібне підживлення і чого не вистачає?

Якщо помідори ростуть у бідному ґрунті – все зрозуміло, їм потрібні комплексні добрива. А от якщо грунт хороший і родючий, доведеться розбиратися. Найкраще – орієнтуватися на листя, яке одразу ж відображає стан рослини.

Якщо листя жовтіє, а прожилки зі зворотного боку стають бурими або червоними – потрібно додати азоту. Якщо вони завертаються в трубочки всередину – не вистачає фосфору. Якщо верхнє листя деформується, а нижнє сохне по краях, справа в калії.

Чи потрібне підживлення і чого не вистачає - Чим підгодувати розсаду помідорів

Бліді жовті плями та деформація молодих пластин – показник дефіциту кальцію. Жовтизна при зелених жилках свідчить про нестачу заліза.А якщо листя блякне і відливає синьовий – помідорам точно не вистачає міді.

Головний компонент для зростання розсади помідорів – це азот, але він є агресивним. Важливо не перестаратися з дозою, тому що кореневище згорить, а плоди будуть малоїстівними. Якщо твої помідори ростуть у хорошому ґрунті і виглядають здоровими власними силами – не потрібно їх підгодовувати. Перегодовані томати більше хворіють і мало плодоносять.

Чи потрібне підживлення і чого не вистачає - Чим підгодувати розсаду помідорів

Найкращий час для підживлення помідорів

Помідори удобрюють ще з моменту висадки розсади у горщиках чи ящиках. Проведи перше підживлення до другого-третього справжнього листочка. Наступні дві порції добрив вноси кожні 10 днів, а останню – за тиждень до висадки у відкритий ґрунт.

Перше підживлення на ділянці проводиться через 2-3 тижні після висадки саджанців. У цей час у них починається фаза активного зростання, тому потрібні добрива для соковитих великих плодів.

Найкращий час на підживлення помідорів

Добрива для підживлення розсади помідорів

Якщо в тебе підходящий грунт, помідори не потребують мінеральних добрив.Справа в тому, що вони агресивніші за органічні, тому можуть швидше нашкодити розсаді. Використовуй їх лише якщо з’являються явні ознаки дефіциту!

Органічні

Гній – найпоширеніше, екологічне та безпечне добриво для помідорів. Розведіть його з водою в рівних частинах і дай тиждень настоятися, щоб отримати концентрат. Літра концентрату вистачить на відро води, а літра готового розчину – на один кущ помідорів.

Куриня послід багата на корисні мікроелементи, тому ідеально підходить для розсади навесні. Розведіть його з водою в пропорції 1 до 10, дай настоятися і використовуй по літру на кущ. У жодному разі не перевищуй дозування, щоб не спалити кореневу систему.

Органічні добрива - Чим підгодувати розсаду помідорів

Мінеральні

Мінеральні добрива швидко та ефективно компенсують нестачу мікроелементів у ґрунті. Калійні необхідні розвитку кореневої системи та зміцнення імунітету. Фосфатні – для зростання та стабілізації обмінних процесів. Азотні – для стимуляції росту молодої рослини одразу після висадки.

Сульфат калію використовують із розрахунку 20 г на квадрат, і обов’язково одягай печатки. Сечовину в гранулах для помідорів розсипають по 4-5 г на квадрат ближче до коріння. Аміачну селітру розчиняють у пропорції 10 г на 5 літрів води та підливають строго під корінь.Приблизна витрата зручних комплексних сумішей – 30-40 г на квадрат.

Народні засоби

Крім класичних мінеральних або органічних добрив є різні доступні рецепти. Це зола з дріжджами, які використовуються практично всюди, трав’яні настої, бананові шкірки, яєчна шкаралупа чи кавова гуща!

Підживлення помідорів золою

Зола чудово заповнює нестачу поживних елементів та покращує характеристики ґрунту. На 10 літрів води потрібно півлітра сухої деревної золи. Добре розмішай суміш і вноси її по півлітра під кожен корінь.

Для обприскування розведи 300 г золи на 3 літри води, прокип’ятіть суміш півгодини і дай настоятися ніч. Додай ще води, щоб загальний об’єм був 10 л, і утри трохи господарського мила. Процідити розчин, залий у пульверизатор і обприскувати помідори вранці або ввечері.

Підживка помідорів золою

Підживлення дріжджами

На відро води розведи 100 г свіжих дріжджів та полів кущі помідорів. Щоб зробити розчин із сухих дріжджів, 10 г розведи в тих же 10 літрах води, додай 3 ложки цукру і настоятися 3 години перед використанням.Дріжджі – це швидше стимулятор росту, ніж мінеральне підживлення, тому їх потрібно поєднувати з іншими добривами.

Підживлення помідорів настоєм з кропиви

У листі молодої кропиви міститься азот, калій та залізо – те, що потрібно для розсади помідорів. На дві третини наповни травою відро або бочку, і часткою води. Залиш настоянку на 10-14 днів, щоб вона перебродила, розведи літр на відро чистої води та вноси під кожен кущ по 2-3 літри. Разом з кропивою можна використовувати іншу траву та бур’яни.

Підживка помідорів настоєм з кропиви

Підживлення банановою шкіркою

Банани дуже багаті на калій – один з головних мікроелементів для помідорів. Під час транспортування вони обробляються спеціальними речовинами для дозрівання, які прискорюють зростання розсади. Добре промий шкірку з милом і додай на дно горщиків під час пікірування.

Щоб приготувати банановий настій, 3 шкірки залий 3 літрами води та наполягай 3 дні. Готовий концентрат розведіть чистою теплою водою 1 до 1 і поливай їм розсаду. Це добре добриво для розсади помідорів від півтора місяця.

Підживлення помідорів йодом

Це найдоступніший, найпростіший і найпопулярніший антисептик, який знижує ризик появи гнилі та грибка. З йодом зав’язі утворюються краще, а плоди ростуть швидше. Для поливу додай у цебро води 3 мл йоду, перемішай і вноси по півлітра під кожен кущ.

Підживка помідорів йодом

Підживлення помідорів кавовою гущею

Кава містить усі потрібні помідори корисні елементи, а ще – полегшує ґрунт і робить його більш пухким. За рахунок цього до кореневищ надходить більше кисню. Гущу використовують при посадці, змішуючи місце з ґрунтом у рівних пропорціях.

Підживлення яєчною шкаралупою

Яєчна шкаралупа насичена кальцієм, фосфором, калієм та кремнієм. Візьми шкаралупу 4 сирих яєць, вимий, просуши, залий 3 літрами води і дай настоятися 3 дні. Або подрібни шкаралупу в кавомолці, залий літром окропу і залиш на 6 днів. Але такий концентрат потрібно перед використанням ще раз розвести у 10 літрах води.

Підживка помідорів яєчною шкаралупою

Чим підгодувати розсаду помідорів, щоб були товсті?

Для дозрівання товстеньких та м’ясистих помідорів особливо важливий калій. Чергуй кореневі підживлення з позакореневими, але тоді роби розчин удвічі менш концентрованим. Після утворення плодів обприскуйте їх сульфатом або нітратом калію, або калімагнезією (0,5 ст.л. на 10 літрів води).

Після сходів

Для першого підживлення помідорів використовуй комплексні добрива або змішай сечовину, суперфосфат, сірчанокислий калій (1:8:4 г) із 2 літрами води. З натуральних добрив підійде зола, дріжджі або бананова шкірка.

Після пікірування

У цей час найактивніше розвивається саме коренева система та імунітет томатів. Але спочатку помідорам потрібно адаптуватися на новому місці та у новому грунті. Перші добрива вноси через 2 тижні, і ще через 2 проведи друге підживлення.

Органічний розчин повинен бути слабким, щоб не обпалити ніжний саджанець. Наприклад, концентрат з пташиного посліду додатково розводять 1:12, та якщо з коров’яку – 1:7. Друге підживлення може бути трохи більш концентрованим: 1:10 і 1:5 відповідно. Після добрива відразу полів розсаду, щоб змити залишки добавок і допомогти рідкому підживленню швидше вбратися. При посадці помідорів у відкритий ґрунт – у кожну лунку закладай компост або перегній. Для розвитку використовуй комплексні мінеральні добрива: 1 ст. суперфосфатів та 2 ст.л. сульфату калію на квадрат.

Чим підгодувати розсаду помідорів після пікірування

Відео: Перше підживлення розсади помідорів