Хвороби полуниці – описи з фотографіями та способи лікування

Хвороби полуниці: описи з фото та способи лікування

На шляху між тобою та ароматним урожаєм стиглої полуниці регулярно стають хвороби. Найчастіше це грибкові ураження, які з’являються через неправильний догляд, погану погоду, шкідників або інші рослини. Адже вся плантація може загинути за лічені тижні! Краще зустрічати проблему у всеозброєнні, тому ми вже підготували описи хвороб із фотографіями та з’ясували способи лікування!

1. Антракноз

Небезпечний грибок вражає всю плантацію полуниці та інші культури по сусідству. Для нього дуже сприятливі дощові, але теплі весняні дні. На листі з’являються бурі плями, що тріскаються, на пагонах – виразки, коріння гниють, а плоди покриваються темними плямами і муміфікуються.

Грибок є дуже стійким до препаратів, тому на першому плані профілактика. Витримуй відстань між грядками, вчасно вноси імуномодулюючі підживлення, двічі до появи зав’язей обприскай полуницю Бордоською рідиною або препаратами на основі сірки. Для лікування використовуються фунгіциди, такі як Метаксіл, Антракол або Квадрис.

Антракноз - Хвороби полуниці, опис з фото та лікування

2. Фузаріоз

За півтора місяці хвора рослина поступово в’яне і повністю гине. А за цей час воно вражає інші грядки полуниць, ягідних чагарників та городніх культур.

Важливо обробляти весь посівний матеріал, висаджувати лише здорові саджанці, вчасно вносити калій та вапно. Для лікування хвороби використовуй Фундазол, Бенорад, Нітрофен та подібні препарати.

Фузаріоз - Хвороби полуниці, опис з фото та лікування

3. Різоктоніоз

Це поширений згубний грибок, який переноситься майже всіма можливими способами. Він вражає кореневу систему, через що кущики перестають рости, нижнє листя темніє, а окремі пагони чорніють і відмирають. Для профілактики найголовніше – підтримувати імунітет полуниці.

Обов’язково обробляй коріння перед посадкою, дотримуйся принципів сівозміни, вибирай під полуничні грядки рівні сонячні ділянки. Уникай сусідства з картоплею та не використовуй картопляний компост. До висадки саджанців обробь ділянку Гамаїром, Екстрасолом або подібними препаратами.

Ризоктоніоз - Хвороби полуниці, опис з фото та лікування

4. Біла гнилизна

Грибок зовні нагадує звичайну плісняву, бо ягоди покриваються дрібним білим пухом. Він вражає майже всі ягідні культури, але особливо – полуницю та суницю. Важливо відразу ж вирізати і знищити всі уражені рослини.

Обов’язково обробляй посівний матеріал антисептиками і сади тільки здорові паростки. Дотримуйся відстані між грядками, щоб завжди був приплив свіжого повітря. Для лікування використовуй спеціалізовані хімікати, як Дерозал.

Біла гнилизна - Хвороби полуниці, опис з фото та лікування

5. Фітофтороз

Це захворювання згубно в першу чергу для кореневої системи, і заносять його разом із розсадою. Спочатку в’яне нижнє листя, потім – полуничний кущик починає буріти знизу вгору від самого кореня. Наприкінці темніють і гинуть молоді та слабкі пагони.

Міняй місце посадки полуниці, не висаджуй її на грядки після картоплі та не ущільнюй плантацію. Обробляй саджанці Фундазолом, Фітоспорином, Триходерміном або їх аналогами. Для лікування хвороби потрібні жорсткіші препарати – Рідоміл, Квадріс, Профіт та інші.

Фітофтороз - Хвороби полуниці, опис з фото та лікування

6. Біла плямистість

Визнати захворювання дуже легко за появою характерних білих плям з темною, буро-фіолетовою окантовкою. Трохи згодом на їхніх місцях з’являються тріщини та дірки. Хвороба проявляється ближче до кінця літа або восени і вражає різні садові та декоративні культури.

Для профілактики кілька разів обробай полуницю медовмісними препаратами з тижневим інтервалом до появи зав’язі. Перед цвітінням та після збирання врожаю використовуй Бордоську рідину. Для лікування тобі потрібні спеціалізовані хімікати – Фалькон, Світч та інші.

Біла плямистість - Хвороби полуниці, опис з фото та лікування

7. Сіра гнилизна

Хоча багато грибків і називають одним словом «гнилизна», але їх збудники зовсім різні. Цей, наприклад, віддає перевагу прохолодним, вітряним і дощовим дням. У такий час листя сохне, а ягоди темніють і повністю покриваються сірим пухом-грибницями буквально за пару діб.

Не допускай надмірного загущування посадок – обов’язково має бути відстань для провітрювання. Дотримуйся сівозміни і раз на пару років міняй місце висадки полуниці.Під час дощу вкривай плантацію плівкою, а у разі зараження – негайно оброби Бордоською рідиною, Дерозалом, Топсином М або аналогічними фунгіцидами.

Сіра гнилизна - Хвороби полуниці, опис з фото та лікування