Хоста (70 фото) – посадка та догляд, вирощування, види

Хоста (70 фото): посадка та догляд, вирощування

Давно думаєш чим цікавим розбавити садову квіткову розсаду? Або просто віддаєш перевагу рослинам з декоративним листям, а не пишним цвітінням? Тоді тобі напевно підійде хоста у всьому її різноманітті та універсальності. А ми розповімо, чим вона примітна, який сорт вибрати і як її доглядати!

Загальна характеристика

Всього два десятки років тому популярне сьогодні хосту знали лише рідкісні садівники та селекціонери. Флористи використовували її для своїх квіткових композицій і на цьому все закінчувалося. Тепер ситуація в корені змінилася, і красивий декоративний листяний багаторічник можна зустріти на багатьох ділянках.

Довгий час незвичайну рослину відносили до лілейників та до спаржових, а згодом ботаніки виділили її в окрему однойменну родину. Друга назва хости – функція, але вона майже не використовується у повсякденному мовленні.

Загальна характеристика - Хоста

У саду хоста чудово поєднується з пишними папоротями, хвойними рослинами, геранню, примулою, астильбою або анемоною.У ландшафтному дизайні вона використовується як красива ґрунтопокривна рослина з соковитим і яскравим листям. Існують навіть сорти-хамелеони, відтінок листя яких змінюється протягом сезону.

Хоста підходить для обрамлення вертикальних клумб, декору садових доріжок і галявин, облаштування альтанок. Найменші сорти навряд чи доростають до 10 см, а найбільші – легко витягуються понад 70 см.

Для квітникарів-аматорів хоста хороша тим, що її численні різновиди легко схрещуються між собою. Отже, кожен бажаючий може спробувати вивести власні унікальні гібриди, які легко приживаються і радують довголіттям.

Загальна характеристика - Хоста

Види хости

Квіткарі та селекціонери налічують кілька тисяч сортів хости, які відрізняються кольором та розміром. По кольоровій гамі можна виділити п’ять великих груп – блакитні, зелені, жовті, варієгати (строкаті зі світлою облямівкою) та медіоварієгати (світлі із зеленою облямівкою). За розміром сорти поділяються на карликові, мініатюрні, маленькі, середні, великі та гігантські.

Хоста білоокаймлена

Це східний японський сорт, головна особливість якого відображена вже у назві. Великі широколанцетні листи яскраво-зеленого кольору обрамлені світлою облямівкою. Серед переваг – невибагливість, стійкість і до сонця, і до тіні, ефектні бузкові квіти на високих прямих квітконосах.

Хоста білоокаймлена - Види хости

Хоста подорожникова

Великий декоративний сорт з великим жилистим листям справді нагадує подорожник. Але в середині літа він покривається високими до 70 см квітконосами з великими ароматними квітами. Незвичайна особливість у тому, що цей вид відноситься до нічних – квіти розкриваються з настанням сутінків.

Хоста подорожникова - Види хости

Хост здутий

Сєверосхідний китайський сорт вважається одним із найдавніших у європейському квітникарстві: його використали ще у 18 столітті. Високий і широкі чагарники увінчані такими ж високими квітконосами до 120 см. Серцеподібне округле листя загострюється до кінця і може бути одно- або двоколірним.

Хости здуті - Види хости

Хост хвилястий

Маленький компактний кущ з тонким довгим листям ледь досягає 25 см. Своєю назвою сорт зобов’язаний хвилястим світлим прожилками, якими покриті ланцетні листові пластини. Це відмінний вибір для витончених декоративних композицій, альпійських гірок та мініатюрних садів.

Хости хвиляста - Види хости

Хоста Форчуна

Хоста Форчуна – це невеликий густий кущ з великим виразним листям серцеподібної форми. Сорт відноситься до квітучих і до кінця літа радує ніжними блідо-ліловими квітами.

Хоста Форчуна - Види хости

Хоста прямолиста

Цікавий далекосхідний сорт примітний тим, що його велике і пружне листя ніби тягнеться вгору до сонця. Це дуже вологолюбний вигляд, який добре почувається на заболоченому ґрунті або прямо біля водойм.

Хоста прямолиста - Види хости

Хоста кучерява

На відміну від прямолистих сортів, у кучерявої хости великі хвилясті листові пластини. Яскраво зелене листя обрамлене такою ж яскравою білою смугою чітко по краю. На високих квітконосах у сезон з’являються виразні фіолетові квіти.

Хоста кучерява - Види хости

Хоста Ауреум Макулата

Незвичайний строкатий гібрид цікавий своїм різнобарвним листям і відноситься до сортів-хамелеонів.Світла по центру пластина покрита кремовими, жовтими та зеленими прожилками з темною облямівкою по краях. До кінця сезону або при нестачі кольору листя просто зеленіє і колір вирівнюється.

Хоста Ауреум Макулата - Види хости

Госта Зібольда

Цю потужну і велику хосту неможливо не впізнати: її відразу видають велике яйцеподібне фактурне листя до 40 см. Зелені пластини наче покриті блакитним або сизим нальотом, і ця особливість легко передається іншим сортам при схрещуванні. Цвіте хоста Зібольда невеликими ніжними блідо-бузковими квітами.

Хоста Зібольда - Види хости

Хоста мала

Один з найкомпактніших і мініатюрних сортів не виростає вище 15 см і відрізняється незвичайним тонким кучерявим листям. Така хоста хороша не тільки в міні-композиціях у саду, а й у горщиках на балконах або в будинках.

Хоста мала - Види хости

Догляд за хостом

Якщо одразу правильно підібрати місце та ґрунт, хоста невимоглива у догляді та утриманні.Їй потрібен легкий вологий і дренований ґрунт, трохи простору та мінімальна увага.

Температура

Хост легко переносить різні температури середніх широт, у тому числі – морозні зими. Але якщо температура дуже низька, краще все-таки додатково вкрити рослину. Маленькі паростки, які ще рано висаджувати в ґрунт, можна сміливо зберігати у темному прохолодному місці за температури вище +5 градусів.

Температура - Догляд за хостом

Освітлення

Вважається, що хоста любить притінені ділянки, але насправді це залежить від конкретного сорту. Чим світліше листя – тим більше сонячного світла знадобиться рослині, а блакитні та зелені види віддають перевагу тіні. У будь-якому випадку важливо уникати прямого сонячного проміння, інакше можуть з’явитися опіки.

Освітлення - Догляд за хостом

Полив

Рослина любить вологу та регулярний систематичний полив, але при цьому важливо не перезволожити ґрунт. Рекомендована частота в активний сезон – 2-3 рази на тиждень, але орієнтуйся на погоду та стан ґрунту.

Полив - Догляд за хостім

Добрива та підживлення

Хоста потребує підживлення та добрива тричі за сезон: активну фазу росту, під час цвітіння і відразу після нього. Використовуй комплекснісклади, що містять фосфор, калій та азот. Добре зарекомендували себе органічні добрива, які рекомендується вносити восени.

Добрива та підживлення - Догляд за хостім

Обрізка

Хоста не потребує обов’язкового складного обрізання або формування, але молоді стрілки і старе листя краще видаляти, щоб кущ виглядав акуратніше. Це не поширюється тільки на сорти, які рясно та активно цвітуть. В іншому достатньо періодично прополювати кущі, видаляти бур’яни і стежити, щоб хоста не розросталися надто густо.

Обрізка - Догляд за хостом

Посадка та розмноження хости

Хосту можна пророщувати з насіння, це дуже довгий і трудомісткий процес, хоча її схожість досить висока. При посадці обов’язково використовуй стимулятор росту та попередньо витримай насіння в холоді. Для дезінфекції використовуй слабкий розчин марганцівки, яким можна обробляти горщики.

Пам’ятай, що хоста завжди росте і розвивається повільно, а в процесі може втрачати характерні риси сорту. Тому якщо тобі потрібен чіткий і певний результат, то краще вибирай інші способи розмноження.

На одному місці хоста чудово почувається десятиліттями, але за цей час вона сильно розростається.Тому кожні 3-4 роки рекомендується розсаджувати чагарник, а заразом – розмножувати його діленням. Діли кущі наприкінці весни або наприкінці літа, а живці можеш відразу висаджувати в ґрунт, але спочатку їх потрібно обов’язково притінити.

Посадка та розмноження хости

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Хоста – невибагливий багаторічник, стійкий до хвороб та паразитів. У неї не так багато типових проблем, і найяскравіша з них – філостіктоз із бурими та жовтими плямами на листових пластинах. При появі перших ознак будь-яких грибкових захворювань усі уражені ділянки потрібно прибрати та спалити, а сама рослина – обробити фунгіцидами.

Головний ворог хости – слимаки, які харчуються листям і роблять у ньому великі дірки. Але їх можна відлякати, якщо заздалегідь замульчувати ґрунт навколо куща камінням, керамзитом, щебенем, битою цеглою або черепашками. Для боротьби з іншими паразитами, на кшталт гусениць та попелиці, достатньо регулярної профілактичної обробки інсектицидами.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Хоста

Хоста – фото

Декоративне листя хости ідеально доповнить садову розсаду або ландшафтні композиції.Як наочне підтвердження цих слів пропонуємо тобі цілу добірку фотографій!

Хоста - фото
Хоста - фото
Хоста - фото
Хоста - фото
Хоста - фото
Хоста - фото
Хоста - фото
Хоста - фото
Хоста - фото

Хоста - фото
Хоста - фото
Хоста - фото
Хоста - фото
Хоста - фото
Хоста - фото
Хоста - фото
Hosta - Фото
Hosta - photo
Hosta - photo
Hosta - photo
Hosta - photo
Hosta - фото
Hosta - photo
Hosta - photo

Відео: Як поділити і пересадити хосту восени