Шеффлера (50 фото) – види, посадка та догляд у домашніх умовах

Шеффлера (50 фото): види, посадка та догляд у домашніх умовах

Красиві декоративно-листяні рослини перетворюють будь-який інтер’єр. Вони наповнюють будинок свіжістю, легкістю та гарним настроєм. Сьогодні пропонуємо поговорити про шеффлера – популярного і невибагливого зеленого деревця!

Загальна інформація

Витончені форми шеффлери зачаровують багатьох квітникарів. Вона дуже витончена та елегантна у своїй простоті, а при правильному догляді роками радує бездоганним зовнішнім виглядом.

Види шеффлери в природі дуже відрізняються між собою: тут і високі дерева, і компактні чагарники, і гігантські ліани до 20 м. Але в домашніх умовах навіть найвищі з них рідко дотягують до 2 м.

Шеффлер живе на островах, в регіонах з тропічним кліматом, в Австралії та Південній Америці. Загальна риса – ефектне лопатеве листя, яке схоже на парасольки на довгих черешках. Кожна така парасолька налічує від 5 до 15 сегментів.

Деревоподібні шеффлери ростуть від одного товстого ствола з гнучкими гілками. Поступово нижня частина оголюється, і рослина від частини нагадує пальму. Деякі види здатні цвісти, але досягти цього можна лише в оранжереях.

Загальна інформація

Види шеффлери

Рід шеффлер великий і різноманітний – понад 600 представників. Але в домашніх умовах має сенс докладніше розглянути лише деякі з них!

Зорянолиста шеффлера

Найпопулярніший вид, який раніше виділяли в окремий рід – Брассайя. Це ефектна рослина з прямим широким стволом і великим глянсовим листям по 10-15 лопатей у кожному.

Зорянолиста шеффлера

Пальчата шеффлера

Компактний різновид з порівняно невеликим листям по 8-10 загострених «пальців» у кожному. Є дуже ефектні темні та ряболисті сорти.

Пальчаста шеффлера

Витончена шеффлера

Дуже красивий та екзотичний вигляд, також відомий під назвою дизиготека. Це масивне велике дерево з розсіченим смарагдовим листям розміром до 35 см.

Витончена шеффлера

Восьмилисткова шеффлера

Її ще називають восьминожою, бо її листові пластини справді нагадують восьминога. Крім того, вони відрізняються незвичайним оливковим відтінком.

Восьмилисткова шеффлера

Деревна шеффлера

Друга назва цього різновиду – гептаплеурум. Незважаючи на назву, ця шеффлера швидше нагадує ліану, ніж дерево у звичному для нас сенсі. Рекомендується садити кілька живців в один вазон із опорою.

Деревна шеффлера

Шеффлера Вейтча

Цей вид легко впізнати хвилястим краєм листя. А ще за зміною кольору, бо молоді деревця спочатку відливають червоним, а вже потім зеленіють.

Шеффлера Вейтча

Догляд за шеффлером

Шеффлера дуже чуйно реагує на температурні перепади, надмірну або недостатню вологість та нестачу сонця. З одного боку, правила догляду за нею досить прості, але з іншого – їх потрібно суворо дотримуватись.

Температура

Шеффлер погано переносить температури нижче +15 і вище +23 градусів. Тому, незалежно від пори року, бажано потрапляти до цього діапазону. Крім того є окремі нюанси для різних сортів. Наприклад, ряболисті чахнуть, як тільки температура опуститься нижче +18.

Температура

Освітлення

Шеффлерапри своєму екзотичному походженні все одно не переносить пряме сонячне проміння. У той же час їй потрібне яскраве та тривале денне світло, в ідеалі – розсіяне. Коли природного освітлення не вистачає, обов’язково знадобляться лампи, інакше квітка в’яне.

Освітлення

Полив

Літній полив обов’язково має бути дуже рясним, але без застою води. Підходить тільки тепла та відстояна вода у міру висихання верхнього шару ґрунту. Строкаті сорти зазвичай вимагають менше вологи. Будь-якої пори року шеффлеру рекомендується обприскувати або поставити поруч зволожувач.

Полив

Грунт

Можеш сміливо використовувати готові універсальні суміші або суміші для листяних рослин. Можна змішати листову землю з торфом та піском або навіть використовувати гідропоніку. До цього аспекту життя шеффлера не надто вимоглива.

Грунт

Добрива та підживлення

Щоб шеффлер краще і активніше зростав, можна підгодовувати її в теплу пору року мінеральними сумішами для листяних. Але не частіше ніж раз на 4 тижні, причому в мінімальному дозуванні. Радимо зменшити її у кілька разів щодо рекомендацій виробника.

Добрива та підживлення

Обрізка

Шеффлера не потребує обов’язкового обрізання, але його можна проводити для покращення декоративних характеристик рослини. Це роблять на початку весни, доки не почалося активне зростання. І, звичайно, потрібно вчасно вирізати хворі та пошкоджені пагони.

Обрізка

Пересадка

Молоді рослини пересаджують щорічно для зміни вазону, дорослі – рідше і за необхідності. Найкраще робити це навесні чи восени. Не варто брати надто великий горщик – достатньо на пару сантиметрів більше.

Пересадка

Посадка та розмноження шеффлерів

Оптимальний спосіб розмноження шеффлери – живцювання. Причому можна вкорінювати як пагони, і листя. Їх висаджують відразу в субстрат із сфагнумом під пакет із щоденними провітрюваннями. Укорінення триває кілька місяців. Живці краще вирізати з середини пагонів довжиною близько 15 см.

Старі високі рослини можна розмножити відведеннями на початку весни. Зроби маленький надріз на стовбурі, оточи його вологим сфагнумом, накрий плівкою і дочекайся появи корінців.Коли на верхівці сформується своя коренева система, її можна зрізати та відсадити.

Насіннєве розмноження тривале та неефективне, але технічно це можливо. Насіння висаджують на початку весни під теплицю в універсальний ґрунт, і пророщують при 20-25 градусах із щоденними провітрюваннями протягом декількох місяців.

Посадка та розмноження шеффлери

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Найчастіше шеффлер страждає від того, що в приміщенні занадто жарко або занадто холодно. У відповідь на цю рослину починає скидати листя. До того ж наводить і надлишок вологи. А надто тьмяні листові пластини вказують на нестачу світла.

Коричневі плями та гнильні осередки вказують на розвиток грибка. Найчастіше це трапляється взимку при дуже частих поливах. Потрібно акуратно пересадити квітку, обрізати пошкоджені ділянки, обробити фунгіцидами та скоригувати режим.

Іноді на пагонах і листі шеффлери з’являється павутинний кліщ, якого легко впізнати тонким павутинням. Використовуй спеціальні кімнатні інсектициди та повтори обробку двічі із зазначеним в інструкції інтервалом.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Шеффлера – фото

Шеффлера чарівна у своїй простоті та лаконічності.Звичайно, у квартирі вона не виростає до таких вражаючих масштабів, як у своїх рідних широтах, але це не робить її менш ефектною!

Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото
Шеффлера - фото