Рудбекія (60 фото): сорти, правильний догляд та вирощування

Рудбекія (60 фото): сорти та правильний догляд

Тобі напевно зустрічалися яскраві жовто-жовтогарячі квіти, що нагадують ромашки з темною об’ємною серединкою. Це красуня – рудбекія, яка чудово доповнює клумби і не потребує специфічного догляду. Багаторічні сорти будуть тішити тебе буйним цвітінням та витривалістю до п’яти років. Розповідаємо про рудбекію докладніше!

Загальна інформація

У природі рудбекія найчастіше зустрічається в Північній Америці, але її благополучно вирощують в Африці та Європі. Це трав’яниста рослина з сімейства Астрових, і за свою історію вона зібрала багато кумедних і промовистих прізвиськ. Наприклад, «сонячний капелюх» або «чорноокий Сюзанн».

Цікава та історія походження назви рудбекії. Часто квіти називають на честь ботаніка, який їх виявив, але з рудбекією вийшло зовсім не так. Її назвали на честь інших вчених – Рудбеков, молодший із яких свого часу відкрив людську лімфатичну систему.

Загальна інформація - Рудбекія

Високі опушені стебла рудбекії можуть витягуватися до 2, а в дикій природі і до 3 м.Листя бувають різного розміру, від 5 до 25 см, але зазвичай вони досить великі і розсічені. Знизу пластини ростуть на довгих черешках, але вгору вони все коротшають, поки не зникають зовсім.

Темна серединка – це насправді пружне суцвіття із дрібних трубчастих кольорів. Їх обрамляють язичкові пелюстки жовтих або помаранчевих відтінків. Рудбекія розпускається квітами до 15 см діаметром і дає плоди – насіннєві коробочки.

Загальна інформація - Рудбекія

Сорту рудбекії

Рудбекія може бути однорічною, дворічною або багаторічною. У наших широтах найчастіше зустрічається кілька сортів, про які ми розповімо далі.

Рудбекія волосиста

Найпоширеніший вид у середній смузі зростає приблизно до 1 м. Дуже популярні низькорослі сорти до 35-60 см, наприклад – Гольдструм, Мармелад, Голдфламме або Тото Рустік.

Рудбекія волосиста - Види та сорти

Рудбекія гігантська

Під стати своєю назвою, великий і високий вигляд з восковим листям, покритим сизим нальотом, розростається до значних розмірів. Його часто вирощують під зрізання, тому що квіти довго не в’януть у воді.

Рудбекія гігантська - Види та сорти

Рудбекія блискуча

Многолітник середнього розміру витягується близько 60 см у висоту. Крайові пелюстки набувають насиченого жовто-оранжевого відтінку і ніби блищать.

Рудбекія блискуча - Види та сорти

Рудбекія двокольорова

Особливість виду в тому, що крайові пелюстки пофарбовані у два тони. Є низькорослі сорти по 25 см, а є більш високі – до 70 см у висоту та з суцвіттями до 7 см у діаметрі.

Рудбекія двокольорова - Види та сорти

Рудбекія глянцева

У цього виду одні з найбільших суцвіть – у діаметрі вони можуть розкриватися до 12 см. Серединка теж трохи відрізняється – вона не коричнева, а скоріше зелена.

Рудбекія глянцева - Види та сорти

Рудбекія розсічена

Один із найбільших видів витягується до 2 м і нарощує об’ємне широке кореневище, яке можна розмножувати поділом.Квіти теж пропорційно великі, з краєвими пелюстками, що рясно ростуть. Дуже ефектно виглядають махрові та напівмахрові сорти.

Рудбекія, що охоплює

У такої рудбекії явно відрізняється форма суцвіття, а серединка більш опукла. Овальне листя росте без живців, а пагони витягуються до 80 см.

Рудбекія охоплююча - Види та сорти

Рудбекія чудова

Середньоросла рудбекія найбільше схожа на жовті ромашки зі своїми суцвіттями до 10 см. Дуже цікаво виглядають крайові пелюстки з начебто зубчастим краєм.

Рудбекія прекрасна - Види та сорти

Рудбекія західна

Незвичайний різновид рідко зустрічається в садах, але миттєво привертає увагу. Крайові пелюстки майже не виражені або відсутні зовсім, через що видно лише об’ємну темну серединку.

Рудбекія західна - Види та сорти

Рудбекія трилоба

Один із самих пишноцвітих сортів виростає до 1,5 м, і густо вкритий дрібними жовтими квітами. На жаль, цвіте така рудбекія красиво, але зовсім недовго.

Рудбекія трилоба - Види та сорти

Рудбекія гібридна

Великі гібридні сорти поєднують найкращі риси різних видів рудбекії. Серед них і красиві квіти під зрізання, і сорти з підвищеною морозостійкістю, і справжні гіганти із суцвіттями до 19 см.

Рудбекія гібридна - Види та сорти

Догляд за рудбекією

Рудбекія після посадки майже не потребує специфічного догляду і не завдає садівникові клопоту. Через хорошу схожість і живучість вона відмінно розмножується самосівом, тому рекомендуємо контролювати ситуацію.

Температура та освітлення

Рудбекія – це літня квітка, тому їй потрібно тепло і якнайбільше сонця. Буквально кілька сортів віддають перевагу легкій тіні, і це швидше виняток. Висаджують її теж до літа, коли загроза заморозків минула, інакше вона погано зростатиме і розвиватиметься.

Температура та освітлення - Догляд за рудбекією

Полив

Рудбекія не потребує величезної кількості вологи – їй потрібен помірний збалансований полив. Це жаростійка квітка, якій часто вистачає дощу. Тільки в найпосушливіший сезон варто поливати її додатково, щоб квіти не сохли і не дрібніли.

Полив - Догляд за рудбекією

Грунт

Квітка не дуже вимоглива, тому досить помірно живильного грунту, заздалегідь перекопаного до посадки. Щороку рудбекію обов’язково потрібно мульчувати на 3-5 см, тому що її кореневище розростається вгору і через це відкривається.

Грунт - Догляд за рудбекією

Добрива та підживлення

Для підживлення на початку сезону вегетації використовується розчин комплексних мінеральних добрив для квітучих рослин. Для другого підживлення рекомендуємо брати ту саму суміш, але з інтервалом у 2 тижні.

Добрива та підживлення - Догляд за рудбекією

Пересадка та розмноження

Рудбекію розмножують насінням, і лише деякі багаторічні сорти можна ділити кореневище. Розсада зовсім не обов’язкова, і сіяти квіти можна прямо у відкритий ґрунт. Їх висаджують до кінцячервня грядками з кроком близько 15 см, злегка присипають землею і рясно обприскують.

Розсаду висаджують навесні за тим же принципом і тримають під плівкою, періодично провітрюючи. Сіянці пікірують після другої пари листочків, а коли вони остаточно приживуться – починають гартувати до висадки. Саджанці переселяють до саду, коли остаточно пройдуть нічні заморозки, з кроком близько 30 см.

Пересадка та розмноження - Догляд за рудбекією

Обрізка

Обрізати потрібно лише високі та багаторічні сорти – їм справді вкорочують пагони після цвітіння. Стебла заввишки від 1,5 м рекомендується підв’язувати, щоб їх не зламав сильний вітер. Тільки перед зимівлею багаторічні види зрізають по самий ґрунт і вкривають лапником, сіном або перегноєм.

Обрізка - Догляд за рудбекією

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Рудбекія майже не хворіє, і навіть борошниста роса не становить для неї серйозної загрози. Бурі плями на листі можуть бути симптомом нематоди, і тоді уражені квіти доведеться видалити з ділянки, а решту – обробити. Ще високу квітку люблять комахи, що поїдають листя, так що не забувай про сезонну обробку саду!

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Рудбекія

Рудбекія – фото

Яскрава рудбекія зробить сад барвистим та сонячним навіть у похмурі дні. Подивися, як добре вона виглядає у ландшафтних композиціях!

Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото
Рудбекія - фото