Робимо вироби з непридатного матеріалу своїми руками поетапно – легка інструкція з фото та описом

Основні методи роботи з викидними матеріалом. Вироби з непридатного матеріалу – розпис та декорування пляшок. Вироби з різних матеріалів для флористики.

Непридатні матеріали – невичерпне джерело натхнення і творчих ідей для тих, хто мислить нестандартно, сміливо експериментує і здатний побачити щось привабливе в найбуденніших речах. Ця область рукоділля відіграє важливу роль у навчанні дітей конструювання, асоціативному мисленню. Вона прищеплює працьовитість, посидючість і акуратність ненав’язливо, перетворюючи заняття в захоплюючу гру.

Але і дорослим є, де розвернутися: виготовивши вироби з непридатного матеріалу своїми руками, можна оформити сад, дачна ділянка, балкон або клумбу біля будинку, зробити оригінальний предмет інтер’єрного декору або ексклюзивний сувенір, який можна подарувати.

Для роботи підійде все, що здатне порушити фантазію: старе пластмасове відерце, дірявий емальований тазик, жерстяні банки, пластикові пляшки, використана упаковка квіткових композицій і т. д.

З допомогою аплікації на плоскій, жорсткій основі (приклеювати з допомогою універсальних, силіконових або термічних клеїв) виходять дивовижні вироби, не тільки прикрашають будинок, але і приносять користь його господарям: годинник, ключниці, полиці, підставки і т. п.

В якості деталей композиції використовуються будь-які предмети, здатні підкреслити своєрідність інтер’єру: гайки, шестерні, гнуті цвяхи, зламані «блискавки» і замочки від них; кольорові деталі лего, гудзики, що вийшла з ужитку біжутерія; CD-диски і вінілові платівки, і багато іншого – виготовлення виробів з непридатного матеріалу дозволить повною мірою реалізувати свій творчий потенціал!

Основні методи роботи з викидними матеріалом

Як і сам непридатний матеріал, форми і методи роботи з ним вкрай різноманітні. Плоска і об’ємна аплікація, розпис, намотування та обв’язування, моделювання і конструювання і т. п.

Використання клейових технік вимагає знання особливостей взаємодії матеріалу основи і клею: достатньо сильний клей, щоб утримати важкі деталі, достатньо міцна основа, щоб витримати вагу, не деформуватися і не руйнуватися від впливу клею. Знання характеристик фарб і лаків дозволить вибрати найкращий варіант для розпису.

Знайомство з особливостями тканин, ниток, мотузок та стрічок допоможуть зробити саморобку не тільки красивою, але і акуратною. Розвинуте конструктивне мислення – основа моделювання – допоможе створити конструкцію будь-якої складності.

Правильно обрана техніка виробів з непридатних матеріалів – запорука успішної творчості, результат якого порадує і дорослих, і дітей.

Розпис та декорування пляшок

Розписана пляшка може перетворитися у вазу, графин або глечик – в залежності від її розміру і форми. Перед початком роботи її потрібно чисто вимити і продезинфікувати, зовнішню поверхню знежирити і загрунтувати. Найкраще в якості основного тону підходять білий, чорний і синій кольори.

На заґрунтовану поверхню нанести контур малюнка. Якщо основний тон темний, то спочатку всі елементи потрібно «залити» білим, щоб згодом кольору малюнка були чистими, без сіруватих відтінків. Після висихання заливки можна приступати до роботи в кольорі.

Розписану вазу, графин або глечик можна додатково оформити блискітками, намистинами та іншими дрібними декоративними елементами.

Для розпису по склу добре підходять гуаш, темпера або акрил. Розписний пляшку потрібно покрити шаром лаку, щоб зафіксувати барвистий шар.

Вироби з матеріалів для флористики

Сіточки, прозорі і блискучі пакетики, прикрашені орнаментом, пакувальні стрічки та бантики хороші не тільки для оформлення святкових букетів. З їх допомогою можна зробити, наприклад, красивих лялечок в казкових вбраннях, що особливо порадує дівчаток.

Використавши в якості основи пляшечку з-під йогурту, зробіть панночку в бальному вбранні. Для зачіски підійде вата або синтепон, підкручені і подклеенный у вигляді старовинного перуки.

Личко розфарбуйте гелевими ручками. Плаття з пишними воланами і рукавами, комірець та манжети зробіть з ажурною упаковки для квітів.

Композиція «Дюймовочка»

Ця композиція буде дуже мило виглядати на дачній ділянці. В ній – два типи фігур, оформлених матеріалами для упаковки. Дюймовочка – маленька лялечка, переодягнена у ажурна сукня з пакувального матеріалу, закріпленого на її тільце блискучим скотчем.

Її можна щільно закріпити в серцевині квітки, зробленого з прозорої кришки упаковки для торта або 5-літрової пластикової пляшки, а навколо неї, на гілках дерев або кущів, розвісити фігурки ельфів, які будуть кружляти і захитався в повітрі.

Основою для фігурок ельфів є дротяний каркас, ущільнений малярським або звичайним скотчем. Костюми і крильця ельфів так само зроблені з ажурних упаковок, сполучених степлером і скотчем.

Волосся ельфів зроблені з тонкої пакувальної стрічки, завитий з допомогою ножиць. Фігурки підвішуються на гілки з допомогою міцної нитки або волосіні, одним кінцем закріплений на поясі лялечок.

Вироби з пінопластових контейнерів для яєць

Якщо розрізати такий контейнер на чашки, то стане помітно, як вони схожі на дзвіночки або інші подібні квіточки. Вони немов створені для того, щоб використовувати їх для виробів, що дивують як простотою, так і стабільно радує результатом.

Пролісок

Один з напрошуються варіантів тематичної весняної вироби з непридатних матеріалів для дитячого саду – підсніжник на пагорбі. Для неї знадобиться:

 • Контейнер з-під дитячого сирка (коричневий)
 • Біла пінопластова чашечка
 • Зубочистка
 • Пластилін

В денці контейнера з-під сиру, в серединці, проколюють отвір, в яке буде вставлена зубочистка – стебло проліска. Перевернутий догори дном контейнер фрагментарно обмазується білим пластиліном, що імітує сніг, що тане.

Зубочистка обмазується зеленим пластиліном. На неї наколюється біла пінопластова чашечка, яка фіксується зсередини і зовні маленькими шматочками зеленого пластиліну. З нього так само потрібно виліпити пару листочків і закріпити їх на стеблі. Потім «пролісок» прикріплюється до «пагорбу».

Таку саморобку можна зробити як на заняттях у дитячому садку, так і вдома. З нею впорається навіть дитина 3-4 років. Робота не втомить його, а результат порадує.

Конвалії і первоцвіти

Ці квіти краще робити під контролем батьків навіть дітям старше, оскільки для їх виготовлення потрібно використання дроту: треба постаратися забезпечити творчий процес, не дати дитині травмуватися.

Особливістю цих квітів є послідовне кріплення декількох чашок на стеблі. Як стебла для первоцвіту можна використовувати довгу шпагу паличку для суші або трубочку для напоїв. Вигнутий стебло конвалії вимагає більш пластичного матеріалу, наприклад, товстого дроту.

Листя можна вистригти як з кришки пенопластового контейнера, так і з пластикової пляшки. Листя і стебла пофарбовані зеленою фарбою. Після її висихання листя нанизуються на стебло з допомогою невеликих прорізів, зроблених в них. Потім на стеблі закріплюються відрізки дроту, на які будуть нанизані білі чашечки квітів.

Композицію з 3-5 конвалій або первоцвітів можна поставити в саморобну вазочку або оформити весняний куточок на підвіконні або полиці.

Квітуча ліана

Ця композиція подарує по-справжньому весняний настрій навіть серед зими. Для її виготовлення потрібно паличка – основа, прядивний або джутовий джгут, пластикові пляшки і пінопластові чашечки:

 1. Паличка-основа фарбується зеленим кольором
 2. Джутовий джгут нарізається на приблизно рівні відрізки, довжина яких залежить від передбачуваного розміру ліани. Щоб отримати стебло ліани довжиною 50 см, потрібно взяти відрізок довжиною близько метра.
 3. З пластикових пляшок выстригаются листочки різного розміру довільної форми з розрахунку 15-20 штук на 50-сантиметровий стебло (на основі довжиною 25-30 см можна розмістити 5 ниток-стебел), розфарбовуються зеленим кольором різних відтінків. На основу так само нанизується декілька листочків, розташованих між нитками і по краях.
 4. В листочках проколюються отвору для нанизування.
 5. З пінопластових контейнерів выстригаются чашечки-квіточки з розрахунку 5-7 штук на 50-сантиметровий стебло.
 6. В кожній чашці, в денці, проколюється по 2 отвори для нанизування.
 7. Спочатку листочки нанизуються на основу. Потім по черзі на неї кріпляться нитки-стебла.
 8. Кожен нанизані на нитку листочок фіксується вузликом.
 9. Квіти і листя на нитках чергуються в довільному порядку.

Такий ліаною можна прикрасити карниз чи поличку. Ця саморобка досить трудомістка. Поодинці дитина з нею не впоратися. Зате вона може стати приводом для спільного сімейного творчості.

Вироби з решіток для яєць

Фактурний матеріал незвичайної форми може асоціюватися з пелюстками квітів, хутром тварин, пір’ям птахів, лускою і багатьма іншими явищами живої природи. З його допомогою можна створювати живописні картини, квіткові панно, оформляти вази, олівців або скриньки.

Якщо ви зупините свій вибір саме на ньому, то зможете зробити красиві вироби з непридатного матеріалу своїми руками.

Ваза «Шишка»

В якості основи використовується скляна або пластикова грушовидна форма (пляшечка з-під соку, банку тощо). У цьому випадку у вазу можна буде ставити живі квіти. Якщо зробити таку форму з пап’є-маше, то вона підійде для оформлення сухих букетів.

Для роботи буде потрібно 1-2 решітки, ножиці, клей, фарби і лак.

 1. Решітка нарізається на лусочки (з кожної чашки виходить дві).
 2. Скляна або пластикова поверхня знежирюється і грунтується або обклеюється 1 шаром м’якого паперу (для кращого зчеплення елементів). Основа пап’є-маше теж потребує грунтовці.
 3. Лусочки розфарбовуються у бажаний колір: коричневий, білий, срібний, золотий.
 4. Лусочки наклеюються внахлест, рядами. Кожний ряд потребує підсушування.
 5. Готовий виріб, за бажанням, можна залачить.

Така дрібничка може стати гарним новорічним подарунком або, виставлена на конкурс, бути високо оціненої журі. Для маленької дитини вона може виявитися сложноватой, а ось школяр впорається з нею легко.

Органайзер «Совушка»

Зараз цей персонаж користується популярністю у дітей, підлітків та молоді. А значить, така саморобка, піднесена в дар, порадує одержувача. Спосіб її виготовлення схожий на виготовлення вази «Шишка».

Для роботи використовується аналогічна за формою і матеріалом основа, підготовка якої проходить в тому ж порядку. До дна основи приклеюється підставка-гурток трохи більшого розміру, ніж дно. Решітка так само нарізається на лусочки-пір’ячко. Має вийти три види:

 • Великі, що представляють собою половинку чашечки
 • Середні, розмір яких не перевищує чверті склянки
 • Дрібні

Отримані обрізки потрібно покришити в дрібну стружку – вони будуть імітувати пух. Крім того, з пухкого картону потрібно вистригти схожу на цифру «8» лицьову частину і овальну голову. Поєднавши їх, на голові треба намітити і вирізати канцелярським ножем очні отвори і злегка розпушити внутрішню крайку:

 1. Склеїти між собою лицьову частину і голову
 2. Приклеїти цю деталь на основі
 3. Намітити з боків область складених крил
 4. Розфарбувати пір’ячко коричневим кольором різних відтінків (дрібні – самі світлі, великі – темні)
 5. Обклеїти дрібними лусочками верхню частину органайзера рядами, трохи внахлест, від краю до крил
 6. Обклеїти середніми лусочками нижню частину органайзера від підставки до дрібних «пір’їнок», огинаючи область крил
 7. Обклеїти крила великими лусочками внапуск, рухаючись від кінчиків крила до плеча
 8. Завдати по периметру лицьової частини та голови шар клею і посипати його дрібною стружкою, що імітує пух
 9. Розфарбувати лицьову частину, промальовувати оченята
 10. Приклеїти дзьоб, виконаний з лусочки середнього розміру
 11. Приклеїти спереду на підставку 2 великі лусочки-лапки і розфарбувати їх

Готовий виріб можна покрити лаком, тоді воно набуде грайливий блиск.

Квіткове панно

Для оформлення такого панно можна використовувати як готової, так і саморобну рамку. В якості матеріалу основи використовується гофрований картон.

Поле основи затягується лляною тканиною, краї якої приклеюються з виворітного боку основи.

Решітка нарізається на лусочки-пелюстки, які фарбуються червоним кольором. Потім пелюстки внапуск приклеюються один до одного так, щоб вийшов пишний квітка.

Кілька лусочок фарбується зеленим кольором – це листочки. Їх краще приклеювати опуклою стороною вгору. Готові квіти і листя покриваються лаком.

Саморобна рамка обклеюється лусочками в хаотичному порядку. Після висихання рамка покривається морилкою, декорується золотим або срібним акрилом, покривається лаком.

Основа, обклеєна льоном, приклеюється до рамки зверху.

На ній фіксуються квіти, бутони і листя. Їх можна розташувати дугоподібно, по діагоналі або оформити у вигляді букета. Доповнити панно можна витонченої ґратами шпажок або іншими, відповідними композиції декоративними елементами (метелик, атласна стрічка, прозорі намистинки, що імітують росу, тощо).

Таке ефектне панно займе гідне місце серед виробів з непридатного матеріалу для виставки прикладного творчості.

Вироби з пластикових пляшок

Це дуже благодатний матеріал, жваво відгукується на найсміливіші фантазії майстра. З ним із задоволенням працюють і діти, і дорослі. Види виробів з нього настільки різноманітні, що його можна вважати своєрідним лего в царстві непридатних матеріалів.

Квіти

Як не дивно, пластикові квіти виглядають дуже жваво. Для їх виготовлення використовується як горлова, так і донна частина пляшки. Їх види відрізняються кількістю, розміром, формою, кольором і ступенем отогнутости пелюсток.

Кришка може виконувати як функцію чашечки, так і функцію серцевини. Як стебла можуть використовуватися шпажки, палички для суші або дріт.

Квіти можна доповнювати чашечками пінопластових контейнерів для яєць, оформивши ними середину квітки.

Ці вироби – прекрасне доповнення для казкових композицій, які можна розмістити на присадибній ділянці або в палісаднику біля будинку.

Гриби

Ця проста виріб припаде до душі дітям. Для її виготовлення потрібно пластиковий стаканчик – ніжка гриба, і 2 дна пластикових пляшок. Одне – капелюшок гриба, інше – травичка біля його основи.

Капелюшок гриба забарвлюється коричневим кольором і приклеюється до дна склянки. «Травичка» фарбується зеленим кольором, нарізається бахромою або куточками, окремі травинки можна відігнути назовні. Край склянки промащується клеєм і фіксується в чаші підстави-травички.

Саморобку можна доповнити пластиковим або сухим листочком, посадити на капелюшок штучну метелика або жучка, зробленого з кришки пляшки.

Тваринки

Їх фігурки можна сконструювати різними способами, що відрізняються складністю та кількістю деталей. Найпростіші представляють собою з’єднання двох горлових частин пластикової пляшки.

Одна з них – тулуб, на якому проступають черевце, лапки, хвостик, а інша – голова. На ній выстригаются вушка, і прорізається отвір для з’єднання з тулубом, промальовується носик, очі, вусики і інші елементи.

Більш складні конструкції припускають наявність деталей-лап і хвостів, які кріпляться до тулуба за допомогою кріпильних елементів, що вставляються в прорізи в корпусі іграшки.

Якщо фігурки призначені для розміщення на свіжому повітрі, вставні деталі краще приклеїти, а для розфарбовування використовувати водостійку фарбу для зовнішніх робіт.

Герої мультфільмів

Робота над такими виробами доставить дітям масу задоволення! Адже так цікаво зробити своїми руками Вінні-Пуха, Сову або Ослика Іа! Те, що деякі з цих фігур мають досить складну конструкцію, стимулює розвиток терпіння і посидючості.

Адже якщо ведмежати Вінні можна зробити з однієї 5-літрової пластикової пляшки, то Іа потребує значно більшої кількості деталей.

Вінні-Пух

Від дна пляшки відступити 5 – 8 см і відстригти цю частину. Вистригти на ній невеликі вушка – вийде голова – і зробити проріз для кріплення її з тулубом. Насадити голову на горло пляшки. Намітити контурами мордочку, очі, вушка, лапки. Розфарбувати Вінні-Пуха.

Таким же способом можна зробити і П’ятачка.

Тигра

Цей персонаж має більш складну конструкцію:

Тулуб з прорізами для кріплення лап – 1,5-літрова пляшка, голова – донна частина пляшки, 2 денця 1,5-літрових пляшок – коліна задніх лап, передні лапи і ступні выстригаются з обрізків відповідного розміру. Всі вставляються деталі мають невеликі відрізки, які вставляються в прорізі.

Зібравши фігуру, потрібно зробити ескіз – тільки так можна не порушити цілісність зображення. Потім деталі слід роз’єднати і пофарбувати, а після зібрати конструкцію знову.

Аналогічним способом можна зробити Кенгу і Крихітку Ру, природно, дотримуючись зовнішні і пропорційні особливості.

Ослик Іа-Іа

Це найскладніша виріб. Для її виготовлення знадобиться:

 • 5-літрова пляшка – тулуб
 • 2-літрова пляшка – голова
 • Горлова частина 1,5-літрової пляшки, обрізана по діагоналі – шия
 • 4 маленьких пляшечки – ніжки
 • З обрізків можна вирізати чубок, хвіст, бантик

У нижній частині тулуба, по кутах, робляться прорізи для кріплення ніг, в які будуть вставлятися маленькі пляшки. Вгорі, спереду – прорізи для кріплення шиї.

Щоб зробити голову, у 2-літрової пляшки зрізається горло, выстригаются вуха, прорізається отвір для кріплення з шиєю.

Бантик, вистрижений з обрізків, має отвір, розмір якого відповідає шийки великий пляшки-тулуба, до якої він кріпиться, і фіксується кришкою (це вузлик бантика). Ослиний хвіст вставляється у отвір в кришці.

Після розпису усіх деталей виріб можна зібрати та доповнити нею казкову композицію.

Казкові персонажі

Ці іграшки можуть служити не тільки для прикраси дачі та саду. З їх допомогою можна розіграти справжній ляльковий спектакль. Для цього до них можна прикріпити палички-тростини або водити їх руками – головне, щоб всім учасникам подобалася ця гра!

Знаючи основні види конструкцій іграшок з пластикових пляшок, зрозуміти будову цих ляльок нескладно. Для цього достатньо уважно розглянути зображення: особа, шапка, хустина – це донні частини пляшок, до них приклеюється кришка-ніс, у діда вуса і борода; руки вистрижені з обрізків і вставлені в прорізи в корпусі. Можна придумати і свій варіант їх оформлення та розпису.

Вибрати кращу конструкцію для подарунка, декору або іграшки допоможуть фото виробів з непридатного матеріалу. Вони розбудять фантазію, підкажуть нові ідеї і, можливо, дозволять придумати щось оригінальне і незвичайне.

Фото виробів з непридатного матеріалу