Півонії (70 фото) – види, догляд та вирощування

Півонії (70 фото): види та особливості догляду

Краса півонії не залишає байдужими навіть досвідчених квітникарів із багаторічним стажем. Високі чагарники з великими квітами гарні вздовж тремтіння, парканів і просто в ландшафтних композиціях. У кожного сорту свій неповторний аромат та своя структура ніжних махрових суцвіть. Розповідаємо докладніше!

Загальна інформація

Півонія – незвичайний трав’янистий багаторічник, верхня декоративна частина якого відмирає на зиму, а навесні прокидається знову. У нього одне з найпотужніших і найрозвиненіших кореневищ серед усіх садових квітів. Бульбоподібні запасні коріння накопичують поживні речовини, які видобувають дрібні та тонкі всмоктуючі коріння. А придаткові відростки допомагають квітці розростатися та самооновлюватися з кожним роком.

Півонії здатні рости на одному місці по 10-15 років, і при цьому не завдають клопоту. Діаметр кольорів коливається від 15 до 30 см, так що їх класифікують на дрібно-, середньо- та великоквіткові. Цвітіння триває з початку весни та до літа – в середньому до 20 днів, залежно від сорту.

Загальна інформація - Півонії

Види півонії

Все величезне різноманіття сортів півонії можна розділити на три великі категорії. Трав’янисті види компактні, густі, з потужним кореневищем та різноманітними квітами. Деревоподібні дерев’яні з роками і не відмирають на зиму. Селекційні гібриди поєднують властивості обох категорій.

Корончаті півонії

У корончатих півонії пелюстки розташовані в три виразні яруси, які і формують корону. Верхні – найделікатніші, середні – тонші і вже інші, а нижні формують виразну підкладку. Відтінок середнього ярусу пелюсток може відрізнятись.

Корончаті півонії - Види півонів

Махрові півонії

Махрові півонії великі, ефектні, зі сферичними об’ємними кольорами. Серед них багато бомбоподібних, кулястих і напівкулястих сортів. Зверніть увагу на ніжні кремові Пінк Камео та витончені бузкові Мсьє Жуль Елі.

Махрові півонії - Види півонів

Напівмахрові півонії

Квіти напівмахрових півонів утворені приблизно сімома рядами пелюсток, між якими ховаються тичинки. Серед них є дуже гарні ранні сорти, наприклад, рожевий Енн Беррі Казенс.Примітним є розкішний білий Міс Америка з величезними квітками до 25 см.

Напівмахрові півонії - Види півонів

Немахрові півонії

Це великі квіти з пелюстками в один або два ряди. Посередині видніються великі тичинки, що приваблюють бджіл та інших корисних комах. Серед немахрових півонів трапляються підвиди з нетиповим гофрованим листям.

Немахрові півонії - Види півонів

Розвідні півонії

Як очевидно з назви, їхні квіти нагадують великі троянди. Широкі великі пелюстки зростають у кілька шарів, але вони всі одного розміру. У категорії є кілька сортів із острівцем тичинок посередині – їх ще називають напіврозовидними.

Розвідні півонії - Види півонії

Японські півонії

У цих сортів трохи видозмінені тичинки, які формують пружний помпон. Кількість шарів пелюсток повністю залежить від сорту, але їх не дуже багато. Бездоганно виглядає бордовий, майже чорнильний півонії Хот Чоколат або білий високий Каррара.

Японські півонії - Види півонії

Анемоноподібні півонії

Ці сорти поєднують у собі особливості японських та махрових півонів. Широкіі округлі нижні пелюстки ніби обрамляють більш делікатні та мініатюрні верхні, що формують кулю. Цікаво виглядають двоколірні півонії Рапсодія з рожевими та жовтими квітами та великий кремовий Сноу Маунтін.

Анемоноподібні півонії - Види півонії

Догляд півонії

Може здатися, що півонії з їхньою вишуканою красою дуже примхливі. Але насправді це не так, адже невибагливіших садових жителів ще потрібно пошукати.

Температура

Півонії чудово почуваються в помірних широтах і не потребують жодного утеплення. При температурі 0-10 градусів починає активно рости коріння – це так званий «холодний старт» при посадці. Взимку верхня частина трав’янистих сортів відмирає, а ось деревоподібні справляються й так.

Температура - Догляд за півонією

Освітлення

Півонії люблять сонце, тому їм достатньо лише невеликого затінення на пару годин у найспекотніші дні. Вони погано переносять вітри та зимові протяги. Кущ може рости на одному місці більше десяти років, тому ретельно підбирай місцезнаходження.

Освітлення - Догляд за півонією

Полив

Взимку поливати півонії не потрібно, так що вибудовуй графік починаючи з ранньої весни, коли ґрунт відтає. У цей час додай трохи марганцівки для пробудження та дезінфекції кореневої системи. Півоніям потрібен нечастий, але рясний полив, так що для спекотного літа це близько 30 літрів під кущ раз на 10 днів.

Полив - Догляд за півонією

Грунт

Півонії не переносять занадто болотистий і вологий ґрунт, так само як і високий рівень ґрунтових вод. Це провокує гниття та грибкові захворювання, які можуть знищити навіть багаторічний чагарник. Використовуйте спеціальну садову землю і не забувай мульчувати її компостом або скошеною травою.

Грунт - Догляд за півонією

Добрива та підживлення

У частині добрив півонії теж невибагливі, але досить «ненажерливі» і поглинають масу азоту та калію. Перше підживлення обов’язково потрібне ранньою весною, щоб стимулювати пробудження. Друга – спеціальними комплексами для квітів під час закладання бутонів. Третє підживлення закладається до закінчення літа, щоб закласти ресурси для осіннього зростання коріння.

Добрива та підживлення - Догляд за півонією

Пересадка та розмноження

Рекомендуємо садити півонії ближче до осені, адже у них починається фаза активного зростання кореневища. А холодна волога погода стимулює інтенсивне вкорінення. У результаті ближче до зими півонія вже буде повністю готова до холодів і порадує тебе наступного року.

Розмножувати півонії насінням не надто зручно, адже до першого цвітіння піде понад 5 років. Не кожному садівникові вистачить стільки терпіння, щоб чекати! До того ж, більшість видів при такому розмноженні не зберігають свої сортові ознаки.

Пересадка та розмноження - Догляд за півоніями

Найчастіше кущі півонії розмножують поділом під час пересадки. Один кореневище можна розділити на 2-3 частини по 2-5 бруньок на одну ділянку. Зваж на те, що корінь старих потужних кущиків буде складно розібрати – можливо, навіть знадобиться брухт.

Корневі живці зрізають прямо біля землі гострим ножем і відразу садять у живильний грунт. Стеблові живці заготовляють на початку літа і висаджують у субстрат у невеликий парник. Знімай плівку місяця через три, коли коріння зміцниться.

Пересадка та розмноження - Догляд за півоніями

Підготовка до зими

Ближче до холодів обріжоднорічні півонії прямо до рівня землі, а висушене бадилля використовуй узимку для утеплення. Тільки листя обов’язково має бути здоровим, інакше краще взяти компост або торф. Утеплювати треба лише молоді кущі, адже багаторічні справляються й так.

Підготовка до зими - Догляд за півонією

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Півонії страждають від сірої гнилі, борошнистої роси та інших грибкових захворювань. Вони пов’язані з надлишком вологи у ґрунті, з неправильним доглядом, перебором азоту чи нестачею місця. Хвороба проявляється у сірому нальоті на листі, стеблах та бутонах. Уражені фрагменти потрібно якнайшвидше видалити, спалити, а всі місця обробити фунгіцидами.

З кінця весни для півонії особливо небезпечна бронзовка, яка поїдає листя, стебла та пелюстки. Коріння рослин можуть уражати нематоди, що ховаються у здутих стеблових вузлах. Попелиця і трипси нещадно випивають із квітів усі соки, а мурахи обгризають пелюстки. Не забувай про профілактику інсектицидами та регулярний огляд розсади!

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Півонія

Півоні – фото

Красу і ефектну зовнішність півонів не зможуть заперечити навіть найсуворіші критики. Тільки поглянь на цю вибірку фотографій!

Півоні - фото
Півоні - фото
Півоні - фото
Півоні - фото
Півоні - фото
Півоні - фото
Півоні - фото
Півоні - фото
Півонії - фото
Півоні - фото
Півоні - фото
Півоні - фото
Півоні - фото
Півоні - фото
Півоні - фото
Півонії - фото
Півоні - фото
Півонії - фото
Півонії - фото
Півоні - фото
Півоні - фото
Півоні - фото
Півоні - фото
Півоні - фото
Півоні - фото
Півоні - фото

Відео: Півонії – посадка та правильний догляд