Лаватера (50 фото) – сорти, посадка та догляд у відкритому грунті

Лаватера (50 фото): сорти, посадка та догляд у відкритому грунті

Буйно квітуча лаватера не дарма належить до мальвових. Її яскраві бутони миттєво відволікають увагу на себе. За дивовижну красу лаватер ще називають «дикою трояндою». Крім того, ти можеш знати її під назвою хатьма. І сьогодні ми розповімо про неї детальніше!

Загальна інформація

Ефектна та яскрава лаватера в природі поширена у Східній Азії та теплому Середземномор’ї. Вона зустрічається навіть у Австралії, а культивують її вже понад 400 років. Щоправда, настільки популярною вона стала лише за останні кілька десятиліть.

Залежно від сорту лаватера може бути дуже мініатюрною або виростає до 1,5 м. У кущиків потужна коренева система, яка дозволяє швидко формувати густу та пишну крону. Навіть просто гілки лаватери виглядають дуже переконливо.

Квіти великі, одиночні або зібрані у невеликі групи. Вони можуть досягати 10 см у діаметрі, і найчастіше зустрічаються у рожевому кольорі. Також поширені жовті та білі лаватери. Цвітіння триває з початку літа до середини осені залежно від регіону. А бутони, що розкрилися, хороші навіть у зрізанні ще мінімум тиждень.

Загальна інформація

Види лаватери

Існує всього кілька десятків видів лаватери, і ще менше з них вирощують у наших садах. Зате селекціонери вивели масу сортів найрізноманітніших кольорів!

Тримісячна лаватера

Це високий однорічник з красивим зубчастим або лопатевим листям і великими одиночними кольорами. Чим ближче до верхівки кущика, тим коротше квітконоси. В основному це білі та малинові сорти.

Тримісячна лаватера

Критська лаватера

Незважаючи на південне походження, у середніх широтах цього виду теж цілком непогано живеться. Стебла і красиве зубчасте листя густо опушене. Квіти порівняно невеликі, близько 4 см у діаметрі, зате вони зібрані у суцвіття.

Критська лаватера

Деревоподібна лаватера

У процесі зростання її високі прямі стебла все більше схожі на стовбур дерева. Значного розміру листя іноді досягає 20 см, а пурпурові або червоні квіти нагадують гібіскус.

Деревоподібна лаватера

Тюрінгенська лаватера

Міцний гіллястий кущ виростає до рекордних 2 м.Він густо покритий сіруватим опушеним листям і великими рожевими квітами на довгих квітконосах. Є дуже ніжні бузкові та фіолетові сорти.

Тюрінгена лаватера

Приморська лаватера

Теплолюбний вид для південних регіонів із не надто морозними зимами. Дуже ефектно виглядають декоративні пелюстки, пофарбовані відразу в два відтінки бузкового або фіолетового.

Приморська лаватера

Догляд за лаватерою

Кустики лаватери напрочуд невибагливі і вважаються рослиною для лінивих садівників. Вони чудово почуваються в більшості регіонів Росії, від Півдня до Півночі.

Температура

Лаватера любить прохолоду, але у помірних межах. Вона може почати цвісти за +15 градусів, тому це одна з найкращих рослин для регіонів з помірним кліматом.

Температура

Освітлення

Лаватера віддає перевагу сонячним ділянкам, тому що там вона буде яскравішою і ряснішою за цвітіння. Але й легка тінь від крон дерев та чагарників їй не зашкодить серйозно.

Освітлення

Полив

Лаватера відноситься до посухостійкихрослинам, але все-таки вона віддає перевагу регулярному стабільному поливу. Пишна крона і таке ж пишне цвітіння потребують достатньо ресурсів. В середньому, на один дорослий кущ іде близько 25 л води раз на тиждень.

Полив

Грунт

Лаватера добре росте майже на будь-якому ґрунті, якщо вона буде досить пухкою. Також краще уникати близькості ґрунтових вод та надмірної насиченості ґрунту органікою.

Грунт

Добрива та підживлення

Як усі інтенсивно квітучі рослини, лаватера чуйно реагує на підживлення. Але тут важливо дотримуватися сезонності. Під час нарощування листяної маси потрібен азот, а ось у період формування бутонів – калій та натрій.

Добрива та підживлення

Зимівка

Однорічні сорти можна просто зрізати після цвітіння, а землю перекопати. Але пам’ятай, що лаватера легко розмножується самосівом, тому не дивуйся, якщо наступного року побачиш її знову. Багаторічники можна залишати зимувати у ґрунті. Але тоді пригніть пагони до землі і накрийте їх листям або іншим укривним матеріалом.

Зимівка

Посадка та розмноження

Лаватеру можна висаджувати насінням відразу в ґрунт ближче до початку травня. Для цього удобрюй грунт, зроби борозенки, пролий їх теплою водою і тільки потім висади насіння. Зверху злегка присип їх торфом, накрий плівкою, і побачиш перші саджанці приблизно через тиждень. А коли вони виростуть до 4-5 см, можеш знімати тепличку та проредити. Оптимальна відстань між рослинами – близько 20 см.

Але якщо ти хочеш досягти раннього цвітіння, висаджуй лаватеру розсадою ще у березні. Злегка заглиби насіння в ґрунт і залиши в теплі та на сонці під склом або плівкою. Періодично обертай контейнери різними сторонами до сонця. Десь у травні, коли заморозки вже точно закінчаться, можна пересадити лаватеру в ґрунт.

Посадка та розмноження

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Лаватера практично не хворіє, але іноді листя вражає іржа. Її легко впізнати за іржавими або помаранчевими утворами зі зворотного боку. Уражені частини потрібно видалити, спалити, а рослину обробити фунгіцидами із вмістом міді.

Шкідники також не дуже часто вибирають лаватеру. Правда вона може зазнавати навали попелиці. Але тут є дві добрі новини: з попелицею легко справляються народні та хімічні засоби, а крім того, проблему можна запобігти за допомогою обробки відваром запашних трав, цибулі чи перцю.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Лаватера – фото

Пишна лаватера гідно прикрашає будь-який сад та ділянку. Це чудовий варіант, якщо ти хочеш навести красу, але в тебе не дуже багато часу. Дивись, як гарно!

Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера - фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото
Лаватера – фото