Яснотка (60 фото) – види, посадка та правильний догляд

Яснотка (60 фото): види, посадка та правильний догляд

Непримітна в дикій природі, глуха стала витонченою прикрасою сучасних ділянок. Її люблять за невибагливість, інтенсивний зріст, красиве бархатисте листя і ніжне тривале цвітіння. Сьогодні ми хочемо розповісти докладніше про особливості вирощування та утримання яснотки!

Загальна інформація

Яснотка – трав’янистий багаторічник та головний представник однойменного сімейства. У природі вона росте по всій Східній Європі і найчастіше біля рік. Зовні кущики нагадують звичайне бур’ян, але селекціонерам вдалося вивести гарні декоративні краєвиди.

Втечі глухої кропиви можуть бути стоячими або лежачими, але вони завжди інтенсивно гілкуються. Листя із зубчастою кромкою ефектно виглядає протягом усього теплого сезону. Бутони найчастіше пофарбовані в білий або відтінки рожевого.

Яснотка відноситься до лікарських рослин, з якого готують цілющі настої та примочки. Низькорослі сорти використовують як ґрунтопокровні, а високі багаторічники – на клумбах і в ландшафтних композиціях.

Загальна інформація

Види яснотки

У природі існує близько 25 різновидів глухої кропиви, але не всі з них підходять для вирощування в саду. Розберемося з основними варіантами!

Біла яснотка

Втечі та листя середньорослого багаторічника бархатисті та шорсткі. Листочки із зубчастою кромкою ростуть на коротких черешках, а в червні рослина зацвітає білими бутонами. Цей вид ще називають глухою кропивою.

Біла яснотка

Жовта яснотка

Друга її назва – зеленчукова. У неї опушені пагони, що стеляться, і витягнуте овальне листя з чітко помітними прожилками. На початку травня вона зацвітає красивими жовтими квітками.

Жовта яснотка

Пурпурна яснотка

Свою назву вона отримала за красиві фіолетові бутони і листя, що відливали бордовим. Це компактний вигляд, в середньому до 25 см заввишки, і цвіте червона кропива з кінця весни.

Пурпурна яснотка

Яснотка орвала

Компактний декоративний сорт примітний тривалим цвітінням – близько 2 місяців. У цей час кущі густо покриваються рожевими бутонами ніжного незвичайного відтінку.

Яснотка орвала

Плямиста яснотка

Вона ж – крапчаста, і вона ж – одна з найдекоративніших у своєму роді. Це високорослий вигляд із зеленим листям та сріблястими прожилками, які відтіняють рожеві квітки.

Плямиста яснотка

Догляд за чіткістю

Догляд за ясноткою нічим не примітний. Специфічні вимоги можуть бути лише у рідкісних сортових екземплярів, і це швидше виняток, ніж поширена практика.

Температура та освітлення

Яснотка не боїться прохолоди та морозів. Вона добре росте при розсіяному освітленні, у півтіні і навіть у тіні. Але окремі сорти можуть бути більш світлолюбні. У будь-якому випадку краще уникати ділянок з прямим сонцем у піковий годинник, щоб уникнути опіків листя.

Температура та освітлення

Полив

Яснотка любить вологу, тому поливають її рясно та систематично. Тільки не надмірно, щоб коріння не почало гнити. Рослина нормально переносить короткі посухи, але якщо цей період затягнеться – листя починає скручуватися, а пагони оголюватися.

Зрошення

Грунт

Грунт для ягняти має бути пухким, помірно вологим і помірно поживним. занадто родючийґрунт тут швидше піде в мінус, ніж у плюс. Але не для самої ясності, а для інших рослин, які вона витіснить через надмірне зростання.

Грунт

Добрива та підживлення

З добривами не варто зловживати з тієї ж причини, через яку краще уникати дуже родючого ґрунту. Весною використовуй рідкі або гранульовані добрива, але не часто і в малих концентраціях.

Добрива та підживлення

Обрізка

Яснотку потрібно регулярно обрізати та проріджувати, бо інакше вона може захопити всю ділянку і просто вижити інші квіти. Забирай усі зайві пагони протягом сезону. Це допоможе значно продовжити цвітіння.

Обрізка

Пересадка

Старі багаторічні кущі рекомендується пересаджувати кожні 5 років. У процесі його можна розділити чи омолодити. Яснотка легко переносить пересадки та швидко приживається на новому місці.

Пересадка

Зимівка

Для зимівлі багаторічної глухої кропиви не потрібна жодна спеціальна підготовка.До кінця літа закінчуй з добривами, з осені почні поступово вистригати кущ і паралельно скоротити частоту поливів.

Абсолютна більшість видів глухої кропиви легко переносить зиму і не потребує додаткового укриття. У деяких видів відмирає наземна частина, деякі залишаються зеленими.

Зимівка

Посадка та розмноження

Насіння глухої кропиви висівають ранньою весною прямо у відкритий грунт, рівномірно розподіляючи по поверхні. У міру появи та розростання сходів їх потрібно буде проріджувати. Цвітіння за такого розмноження настає через 2 роки.

Влітку яснотку можна розмножити відведеннями. Низькі здорові пагони пригинають до землі і злегка прикопують, а вже наступної весни їх можна повністю відокремити та пересадити. А ось живцями добре розмножуються лише окремі види – наприклад, крапчаста глуха. Живці вкорінюють відразу в пухкому ґрунті або торфі.

Раніше навесні дорослий і великий кущ можна розмножити поділом. У такому разі вдасться досягти цвітіння вже на рік, а заразом – зберегти властивості материнської рослини для цінних сортів. У процесі не виникає жодних труднощів, тому що приживається глуха добре і швидко.

Посадка та розмноження

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Яснотка чутлива до кореневої гнилі, тому важливо дотримуватися режиму поливу і не допускати перезволоження грунту. Якщо рослина вже захворіла, її потрібно якнайшвидше викопати та прибрати, а землю та сусідні посадки обробити фунгіцидами.

Найпоширеніші шкідники яснотки – павутинний кліщ, щитівка та борошнистий червець. Рідше на листі селиться білокрилка. Якщо комах ще мало, вистачить мильного розчину, але в інших випадках скористайся хімічними препаратами.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Яснотка – фото

Цікаво, як гарно використовувати яснотку у своєму саду? Тоді лови велику вибірку фотографій для натхнення!

Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка – фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка - фото
Яснотка – фото
Яснотка - фото