Кампсис (60 фото) – види, посадка та догляд у відкритому грунті

Кампсис (60 фото): види, посадка та догляд у відкритому грунті

Химерні бутони кампсиса нагадують подовжені вирви або дзвіночки. Вони ростуть пишними групами, і за рахунок своєї особливої ​​будови дуже легко відрізнити від інших садових квітів. А про інші особливості рослини ми розповімо далі!

Загальна інформація

У природі кампсис або текома росте в основному в Північній Америці, причому може витягувати свої пагони до 15 м. По суті, це декоративна квітуча ліана, але окремі різновиди можна формувати, як штамбові дерева.

Кампсис – велика та висока рослина з потужною кореневою системою. Гнучкі пагони з віком дерев’яні і покриваються повітряним корінням. У листя химерна пильчаста кромка, а квітки – червоні чи оранжеві. Зацвітає кампсис у червні і продовжує цвісти до заморозків.

Загальна інформація

Види кампсису

У кампсиса існує лише два основних види, і ще одна велика категорія, виведена селекціонерами. У садах найчастіше трапляється саме остання.

Використовуваний кампсис

Сильне та потужне кореневища у поєднанні з міцними пагонами до 9 м у довжину дозволяє йому рости буквально на будь-яких поверхнях. Цей вид відрізняється різноманітністю сортів, забарвлень і періодів цвітіння. Трубчасті бутони розпускаються до 6 см.

Укорінений кампсис

Крупноквітковий кампсис

Його високі декоративні квіти зібрані в яскраві оранжеві суцвіття. Це гнучка ліана без повітряного коріння, тому вона чіпляється за опору лише молодими пагонами. Батьківщина великоквіткового кампсису – Китай.

Великоквітковий кампсис

Гібридний кампсис

Та найрізноманітніша група селекційних гібридів, які почали виводити штучно ще півтора століття тому. У ньому поєднуються найкращі властивості природних видів – довгі гнучкі лози та великі красиві квіти.

Гібридний кампсис

Догляд за кампсисом

Головна проблема кампсісу не в тому, як його виростити, а в тому – як не дати йому захопити весь сад.Це агресивна ліана, тому особливу увагу приділили обрізанню та формуванню!

Температура

Кампсис чудово почувається влітку в середній смузі. Крім того, він переносить короткострокові заморозки навіть до -20 градусів. Прямих сонячних променів та спеки він теж не боїться. При зимівлі у приміщенні ліані потрібен період спокою за 5-10 градусів.

Температура

Освітлення

Кампсис обов’язково потребує хорошого освітлення і для зростання, і для цвітіння. Причому воно має бути рівномірним, так що слідкуй не лише за кількістю світла, а й за густотою ліани. І своєчасно її проріджуй.

Освітлення

Полив

Кампсис погано переносить і пересушування, і перезволоження, тому в поливі особливо важливий режим. Краще поливати рослину часто, але небагато, і не забувай після цього акуратно розпушувати землю. Корисним буде мульчування ґрунту або висадження навколо маленьких чагарників зі схожими вимогами.

Полив

Грунт

Кампсис здатний рости практично на будь-якому ґрунті з усіх можливих. Але все-таки для рівномірного росту та пишного цвітіння потрібен пухкий родючий ґрунт, бажано – нейтральний або слабокислий.

Грунт

Добрива та підживлення

При всій пишноті та швидкості зростання кампсису, він не потребує постійних підживлень. Хіба що в бідний ґрунт можнаперіодично вносити азот для листяної маси та фосфор для продовження цвітіння. Радимо використовувати рідкі добрива для поливу та обприскування.

Добрива та підживлення

Обрізка

Як і всім ліанам, кампсісу потрібна формуюча і санітарна обрізка. Причому для стрижки підходить будь-який час – він чудово відновлюється. Але радикальні обрізки краще відкласти на початок весни, до розкриття нирок, та на осінь після цвітіння.

Щороку рекомендується залишати тільки найсильніші пагони, що здеревіли, тому що кампсис стрімко нарощує молоді гілки з нуля. Найдовші гілки вкорочують до 3-4 бруньок. Також варто вирізати найстаріші, найболючіші та зростаючі не в той бік пагони.

Обрізка

Зимівка

Кампсис – порівняно зимостійкий багаторічник, але йому потрібне укриття. Молоді рослини повністю знімають із опори, пригинають до землі та накривають лапником та нетканим матеріалом. З дорослими екземплярами складніше, тому що зняти з шпалери гілки, що одеревіли, майже неможливо. У цьому випадку потрібно обернути їх спеціальним агроволокном, накрити кущ плівкою та утеплити коріння.

Зимівка

Посадка та розмноження

Кампсис досить легко проростає із насіння, але це занадто довго, і цвісти він почне мінімум через 6 років. Тому найчастіше використовуються живці. На початку літа нарізають зелені пагони приблизно по 30 см, а на початку весни – торішні одревеснілі.

Зріж з живців все листя, крім 2-3, а решта укоротить наполовину. Укореняй ліану в пухкому родючому грунті в тіні під кутом 45 градусів. Найчастіше рослина досить швидко та легко приживається.

Доросла потужна ліана активно формує кореневу поросль за сприятливих умов. У такому разі можна відокремити такий відросток з частиною кореня і відразу пересадити на постійне місце. Ділять кампсис на початку весни або наприкінці осені.

Також у теплу пору року для розмноження використовують відведення. Здорове стебло, яке росте ближче до землі, повністю пригинають до ґрунту і фіксують. Злегка прикопай його і протягом усього літа зволожуй і рихлий ґрунт навколо, і вже навесні він укорениться остаточно.

Посадка та розмноження

Хвороби та шкідники кампсісу

У кампсісу не так багато хвороб та проблем. Від дуже частого поливу можуть почати гнити коріння. На ранніх стадіях достатньо викопати рослину, обрізати пошкоджені ділянки, знезаразити, підсушити та пересадити, а потім налагодити режим. Але якщо коренева система пошкоджена дуже сильно, рослина краще знищити.

У суху спекотну погоду на листі кампсису селиться попелиця. Цього можна уникнути завдяки профілактичним обприскуванням настоям запашних трав або тютюну. Якщо ж шкідників уже багато – обробь посадку інсектицидами.

Хвороби та шкідники кампсису

Кампсис – фото

Кампсис – справжня зірка вертикального озеленення та химерних декоративних композицій. І ця фотогалерея – найкращий тому доказ!

Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис – фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото
Кампсис - фото