Глоксинія (65 фото) – догляд у домашніх умовах, види та їх вирощування

Глоксинія (65 фото): види та догляд у домашніх умовах

Кімнатна глоксинія нагадує суміш фіалки з дзвіночком. Це дуже красива квітка, яка стане справжньою окрасою твого підвіконня. Особливо гарні сорти з бархатистими та махровими квітами! Зараз розповімо, чим вони відрізняються і як їх доглядати!

Загальна інформація

Глоксінія відноситься до великої родини геснерієвих, до якої входять хризотеміс, колерія, геснерія та стрептокарпус. Це ефектний тропічний багаторічник, який потрапив до нас із Центральної та Південної Америки. Найчастіше у природному середовищі він зустрічається у бразильських та перуанських лісах, у горах Мексики та в Андах.

Свою незвичайну назву глоксинія отримала на честь медика та ботаніка з Ельзасу – Бенжаміна Глоксіну. Друга назва – синнінгія, і це ще одне найважливіше ім’я в історії квітництва. Вільгельм Сіннінг – садівник університету Бостона, який вивів безліч нових сортів і видів квітучих рослин, включаючи домашню гібридну глоксинію.

Загальна інформація - Глоксінія

Види глоксинії

Видів глоксинії порівняно мало – близько 25 штук у природних умовах. Але ця квітка – давній гість квартир та будинків, тому селекціонери вивели різні та яскраві та барвисті підвиди. Ось тільки вони працюють в основному з двома основними сортами.

Прекрасна глоксинія

Сорт примітний великими яскравими кольорами-дзвіночками фіолетового, рожевого та пурпурового кольорів. Рідше зустрічаються білі та блакитні пелюстки, а також підвиди з махровими пелюстками. На широких овальних пластинах листя проглядається виразний рельєфний візерунок із жилок та коротка густа галявина.

Прекрасна глоксинія - Види глоксинії

Крихітна глоксинія

Назва виду відображає всю його суть – крихітний чагарник досягає всього 2-3 см у висоту. У нього дуже маленьке бархатисте листя до 1 см, а на кожному квітконосі розпускається одна мініатюрна квітка. Знизу пелюстки білий, але вгору поступово змінюють колір на насичено фіолетовий.

Крихітна глоксинія - Види глоксинії

Королівська глоксинія

Її особливість – прямостоячі стебла і пагони, за рахунок чого квітка формує охайний маленький кущик до 10 см у висоту. Квіти досягають 7 см у діаметрі, а квітконоси королівської глоксинії довші, ніж у більшості інших сортів. На темному опушеному листі проступає сріблястий візерунок із прожилок.

Королівська глоксинія - Види глоксинії

Красива глоксинія

Цей сорт дуже схожий на королівську глоксинію, але різноманітніший. У нього більше варіацій забарвлень і форм пелюсток, а листя трохи світліше, з вираженим рельєфом.

Красива глоксинія - Види глоксинії

Крапчаста глоксинія

Точна назва крапчастої глоксинії – Gloxinia perennis або багаторічна глоксинія. Особливо цікаве її листя, яке набуває червонуватий відтінок зі зворотного боку. Великі м’ясисті пагони досягають 70 см, і на них зібрані кілька квітів.

Крапчаста глоксинія - Види глоксинії

Догляд за глоксинією

При всій своїй декоративності доглядати глоксинію не дуже складно. Трохи більше уваги знадобиться під час цвітіння, а ось у стані спокою вона не завдасть багато клопоту.

Температура

У сезон цвітіння глоксинія чудово почувається при звичайній кімнатній температурі. Але взимку їй обов’язково потрібна прохолода близько 10 градусів, щоб квітка пішла.у стані спокою і набрався сили перед новою фазою зростання. Якщо листя опускається вниз, глоксинії занадто холодно, а якщо надмірно тягнуться вгору – жарко.

Температура - Догляд за глоксинією

Освітлення

Глоксинії потрібне яскраве світло і більше вільного місця навколо, причому мінімальна довжина світлового дня для її зростання – 12 годин. Так що якщо живеш на північній стороні, заздалегідь подбайте про фітоламп. Обов’язково уникай протягів та агресивних прямих сонячних променів.

Освітлення - Догляд за глоксинією

Полив

Для поливу глоксинії потрібна добре відстояна та в ідеалі фільтрована вода кімнатної температури. Поливай вазон, коли верхній шар підсихає, щоб коріння не почало гнити. Скорочуй частоту ближче до закінчення періоду цвітіння, щоб плавно перевести рослину на стадію спокою.

Хоча глоксинія любить вологу, обприскувати і мити її не можна, інакше листя та квіти почнуть псуватися. Тому просто використовуй зволожувач повітря або постав на підвіконні біля вазонів миску з водою. З тієї ж причини досвідчені садівники рекомендують використовувати нижній полив під час цвітіння.

Полив - Догляд за глоксинією

Грунт

Подібність із фіалками та бігоніями проявляється і у виборі ґрунту. Сміливо використовуй для глоксині спеціалізовані суміші саме для них. Або додай у листяну землю вдвічі менше перегнійної та піску.

Грунт - Догляд за глоксинією

Добрива та підживлення

Після того, як глоксинія відцвіте, додай у ґрунт трохи домішок для зростання. Після появи бутонів потрібні звичайні добрива для цвітіння, як у фіалок. Якщо глоксинії вистачає поживних речовин, вона навіть може цвісти двічі, просто вдруге – мізерніше.

В активній фазі підгодовує квітка раз на 10-14 днів аж до середини серпня. Обов’язково потрібні суміші з бором, інакше бутони дрібнішають, а листя стає ніби пошарпаним, з розрізаним краєм.

Добрива та підживлення - Догляд за глоксинією

Догляд після цвітіння

Коли глоксинія відцвіте, зріж стебло та верхнє листя, залишивши лише нижній шар. Скоротіть полив і підживлення, поки пластини не пожовтіють і не відсохнуть самі.У їхніх пазухах з’являться нові зачатки, з яких потрібно залишити лише пару найсильніших, а все інше обрізати до прядів заввишки 1-1,5 см.

Догляд після цвітіння - Догляд за глоксинією

Пересадка та розмноження

Найпростіший і найефективніший спосіб розмноження глоксинії – це живці з листя. Причому тобі знадобиться не найбільший і найкрасивіший лист, а навпаки – маленький та непомітний. Велику пластину доведеться розділити на частини паралельно поперечним жилам та обрізати черешок до 1,5-2 см.

Листя не потрібно ставити у воду – одразу вкореняй їх у вологому субстраті в окремих вазонах. Поверх споруди невелику теплицю або накрий квіти поліетиленовим пакетом. Нічого не чіпаючи мінімум 4 тижні – саджанці не потрібно окремо поливати чи провітрювати. Після цього поступово переводи їх у нормальний режим та прибирай укриття.

Пересаджують глоксинію щорічно при виведенні кущика зі стану спокою наприкінці зими. Роблять це методом перевалки разом із земляною грудкою, щоб не пошкодити кореневу систему. Новий вазон повинен бути трохи більшим за старий, щоб оновити дренаж і верхній шар субстрату.

Пересадка та розмноження - Догляд за глоксинією

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Глоксінія найчастіше страждає від цикламенових та павутинних кліщів. Це дрібні шкідники, яких складно розглянути – у великій кількості вони нагадують швидшеналіт чи шар пилу. Листя починає деформуватися і загортатися, а бутони в’януть. Для боротьби з паразитами використовуй розчин інсектицидів для квітучих рослин.

Ще одна проблема – трипси, яких можна виявити по появі світлих точок на листі. В цьому випадку, крім обробки, потрібно замінити весь верхній шар грунту, тому що саме там шкідник відкладає личинки.

Якщо на листі з’являється коричнева гнилизна, пошкоджені ділянки потрібно негайно видалити та обробити фунгіцидами. Складніше з гниттям кореня – найчастіше його вдається виявити, коли починає псуватися стебло. У такому разі врятувати квітку вже практично неможливо. Тому обов’язково слідкуй за поливом, не переливай глоксинію і не використовуй занадто холодну воду.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Глоксінія

Глоксінія – фото

Глоксінія – дуже барвиста квітка, здатна перетворити та оживити будь-яку кімнату. Тільки поглянь на цю фотопідбірку!

Глоксінія - фото
Глоксінія - фото
Глоксинія - фото
Глоксінія - фото
Глоксінія - фото
Глоксінія - фото
Глоксінія - фото
Глоксінія - фото
Глоксінія - фото
Глоксінія - фото
Глоксинія - фото
Глоксінія - фото
Глоксінія - фото
Глоксінія - фото
Глоксінія - фото
Глоксінія - фото
Глоксінія - фото
Глоксінія - фото
Глоксінія - фото

Глоксінія - фото
Глоксінія - фото
Глоксінія - фото
Глоксінія - фото
Глоксінія - фото

Відео: Як виростити глоксинію з насіння?