Гіацинт (65 фото) – види, догляд та вирощування

Гіацинт (65 фото): види та особливості догляду

Гіацинт – найневибагливіший і найуніверсальніший король квіткових клумб. Він розпускається з першим потеплінням та радує барвистими ароматними квітами. Гіацинти бувають всіх кольорів веселки: від білого до темно-фіолетового, а з відходом впорається навіть садівник-початківець. Розповідаємо докладніше!

Загальна інформація

Кожен суцвіття гіацинту нагадує самостійний пишний кущ або букет. Незважаючи на екзотичне походження, виростити його можна практично у будь-яких широтах. Він прибув до нас із Африки, Малої Азії та Середземномор’я, але легко адаптується до холодних російських регіонів.

Навіть якщо ти тільки починаєш цікавитися квітами, тобі, напевно, траплялися гіацинти навесні. Їх часто дарують у вазонах замість букетів до весняних свят. Багато хто помилково вважає, що після закінчення цвітіння рослина вмирає, але насправді при нехитрому догляді вона проживе кілька років.

Гіацинти трав’янисті та досить невисокі, з округлим коренем-цибулею. Від м’ясистого стебла розходяться щільне об’ємне листя, яке прикриває основу втечі. Пензлі-суцвіття складаються з дрібних дзвіночків по 5 пелюсток на кожен. Причому вони не обов’язково однотонні – є ефектні строкаті сорти.

Загальна інформація - Гіацинт

Види гіацинтів

Гіацинти активно використовують флористи, декоратори, ландшафтні дизайнери та садівники по всьому світу. Не дивно, що, крім диких сортів, вже вивели десятки декоративних. Наразі з’ясуємо, які з них найпопулярніші!

Мишачий гіацинт

Довгий час мишачий гіацинт відносили взагалі до іншого виду – до лілейних. Він водиться в степах, луках і на лісових узліссях, відрізняється незвичайною бочкоподібною формою квітів в об’ємних кистях на голій стрілці. На основі дикого мишачого гіацинту вивели понад 50 декоративних домашніх сортів.

Мишачий гіацинт - Види гіацинтів

Голландський гіацинт

Швидше, це навіть не сорт, а ціла серія окультурених підвидів – лише близько 400 варіацій та кольорів. Квіти можуть бути звичайними, багатоквітковими або махровими, але вони завжди зібрані в об’ємні пухкі суцвіття. Цибулини такого гіацинту досить небезпечні, бо містять токсичну для людини щавлеву кислоту. Натомість колхіцин із листя та стебел широко використовують у медицині та косметології.

Голландський гіацинт - Види гіацинтів

Білуватий східний гіацинт

Цей сорт ще прозвали галтонією або франко-римським гіацинтом. Його особливості – це високий зріст і відразу кілька квітконосів на одному кущі. Вони короткі і слабкі, але дуже ніжні і витончені за рахунок дзвінчастих квітів, що звисають. У південних країнах цибулина білуватого гіацинту переносить зимівлю без викопування.

Білуватий східний гіацинт - Види гіацинтів

Закаспійський гіацинт

Це рідкісний дикий сорт, який важко знайти у природі, але його дуже цінують селекціонери під час схрещування. Виростає він у районі Копетдага у гірській місцевості на висоті до 2000 метрів у укритті дерев арчі. Жорстке м’ясисте листя захищає рідкісні кисті-суцвіття з 4-10 синіх дзвіночків.

Закаспійський гіацинт - Види гіацинтів

Гіацинт Литвинова

Цей дикорослий сорт отримав свою назву на ім’я російського флориста, який вперше його описав. Він низькорослий, з широким сизуватим листям і 2-3 квітконосами з розрізаними загнутими пелюстками без запаху. Гіацинт або гіацинтелла Литвинова у природі зростає у Туреччині, Лівії, Сирії, Ірані та Лівані.У деяких регіонах він занесений до Червоної книги.

Гіацинт Литвинова - Види гіацинтів

Водний гіацинт

Для будинку водний гіацинт не годиться – але це справжня дивина бразильських моряків. А все тому, що квіти з великим пружним листям швидко розростаються і покривають річки непрохідним синьо-фіолетовим килимом. На плаву рослина утримується за рахунок незвичайної структури живця з пористим потовщенням.

Водний гіацинт - Види гіацинтів

Догляд за гіацинтом

Гіацинти настільки невибагливі, що чудово почуваються буквально скрізь: і у дворі, і на підвіконні. Хіба що у квартирі доведеться відтворити умови, схожі на природні!

Температура

Хоча гіацинт дуже ранній, він не терпить сильних холодів, протягів та температурних перепадів. Його ідеальний режим – близько +20 градусів, максимум – з короткими та незначними весняними похолоданнями. Влітку рекомендуємо виносити кімнатний вазон на відкритий балкон – корисно.

Температура - Догляд за гіацинтом

Освітлення

Гіацинт дуже потребує сонця, і чим більше – тим краще. Вибирай добре освітлену ділянку або південні вікна, щоб квітка могла грітися під променями весь день.Інакше доведеться заздалегідь закупитись спеціальними фітолампами. Часом перевертай домашній вазон, щоб рослина не деформувалася, поки тягнеться до сонця.

Освітлення - Догляд за гіацинтом

Полив

Гіацинт дуже чутливий до надмірної вологи, тому поливати його доведеться часто, але дуже обережно. Якщо вода потрапить на листя або стебло, квітка з великою ймовірністю згниє. По можливості використовуй занурювальний полив та мінімізуй кількість лійок та шлангів. Обприскувати гіацинт не можна взагалі незалежно від температури навколо.

Полив - Догляд за гіацинтом

Добрива та підживлення

Гіацинти люблять підживлення та підживлення універсальними добривами. Особливо домашні вазони, яким постійно не вистачає корисних компонентів. Добавки можуть бути і сухими, і у вигляді рідин, але тоді спочатку потрібно добре полити квітку.

Добрива та підживлення - Догляд за гіацинтом

Вибір цибулини для посадки

Щоб гіацинт зростав сильним та здоровим, потрібно правильно вибрати цибулини для посадки.Кожна з них має бути щільною, гладкою та пружною, а лусочки на ній – цілими та акуратними. Середній діаметр приблизно 5 см, але це не основний критерій вибору.

Вибір цибулини для посадки - Догляд за гіацинтом

Пересадка та розмноження

У природі гіацинти запилюють комахи, але вдома доведеться зайнятися розмноженням самостійно. Найкраще для цього підходять здорові лусочки або так звані діти – маленькі цибулинки. За один сезон із квітки можна зібрати до п’яти таких діток, але для цього основне кореневища треба надрізати, регулярно обробляти фунгіцидами та стежити за температурним режимом.

Пересадка та розмноження - Догляд за гіацинтом

Обрізка після цвітіння

Коли гіацинт влітку відцвіте і зав’яне, зріж листя з квітконосом та викопай цибулину. Не потрібно залишати їх на зиму в землі – надто важливим є правильний температурний режим. Переконайтеся, що цибулина ціла, оброби її антисептиком і зберігай до висадки, знижуючи температуру від 30 до 18 градусів.

Обрізка після цвітіння - Догляд за гіацинтом

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Якщо гіацинт не цвіте,швидше за все йому не вистачає сонця чи збився температурний режим. Квітка не любить ні сильних холодів, ні сильної спеки. Якщо він гниє чи опадають бутони – у тебе проблеми з поливом та добривами. Основна причина того, що листя рано жовтіє – брак вологи та протяги, а в’яне гіацинт через нестачу сонячного кольору.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Гіацинт

Гіацинт – фото

Гіацинт не завдає клопоту, але це не головна причина його популярності. Насамперед, це дуже яскрава, красива та ефектна рослина. Переконайся на власні очі!

Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт- фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото
Гіацинт - фото

Відео: Гіацинт – догляд у домашніх умовах