Драцена: догляд у домашніх умовах, розмноження та пересадка

Драцена: догляд у домашніх умовах, розмноження та пересадка

Рано чи пізно в будинку кожного квітника з’являється чарівна драцена. Вона гарна, в міру екзотична і зовсім невибаглива. Щоб драцена ще краще росла і радувала здоровим зеленим листям, розповідаємо, як правильно її доглядати в домашніх умовах!

Грунт

Можеш взяти готовий грунт для декоративно-листяних рослин або для пальм і розпушити його піском або вермикулітом. Підійдуть кокосові чіпси або мох сфагнум, але вони трохи підвищують кислотність. Або самостійно змішай дернову землю, перегній та пісок у рівних пропорціях. Опціонально додай ще одну частину торфу та листової землі.

Грунт - Драцена догляд у домашніх умовах

Як підібрати вазон

Найкраще для драцени підходять вазони, що розширюються догори. Діаметр залежить від висоти деревця – приблизно 15 див на кожні 40 див рослини. Тобто стандартний вазон діаметром 22-25 см підійде для драцени заввишки 60 см.

Освітлення

Драцена любить світло, тому чудово почувається біля вікон, що виходять на південь або на захід. Але не став її впритул до скла, бо можуть залишитися опіки на листі. Ряболисті види потребують більшої кількості освітлення, тому що інакше втрачають колір.

Освітлення - Драцена догляд у домашніх умовах

Температура

Драцена – теплолюбна рослина, тому найкраще вона почувається влітку. Ідеальні умови для зростання – 18-25 градусів, а взимку стеж, щоб температура не опускалася нижче 12-14 градусів.

Як поливати драцену

Драцена любить полив, але не можна заливати вазон постійно. Дивись, щоб ґрунт просихав хоча б на 2-3 см, і періодично рихли верхній шар. Обов’язково потрібен хороший дренаж, щоб вода не застоювалася у ґрунті.

Для поливу потрібна відстояна вода кімнатою температури. Влітку це можна робити через день, або навіть щодня, заодно контролюючи вологість повітря. Взимку можна скоротити частоту, але якщо вазон не стоїть біля опалювальних приладів. Інакше поливати та обприскувати драцену потрібно ще частіше.

Полив - Драцена догляд у домашніх умовах

Обприскування

Драцена дуже любить обприскування, тому сміливо можеш робити їх щодня. Використовуй лише відстояну воду кімнатної температури, і в холодну пору року скоротить частоту. Проводь процедуру тільки вранці або ввечері, щоб вологе листя не залишалося під сонцем – будуть опіки.

Підживлення та добрива для драцени

З середини весни до середини осені підживлюй драцену раз на два тижні препаратами для декоративно-листяних рослин. Найзручніше використовувати рідкі підживлення, які додають у воду для поливу. Або сухі палички, які потрібно заглибити в землю по кілька штук – залежно від діаметра вазону.

Підживлення та добрива - Драцена догляд у домашніх умовах

Обрізка

Драцену не потрібно обрізати просто так, достатньо періодично прибирати сухі або пошкоджені листочки. Її обрізають, коли вона виростає до межі і втрачає декоративні властивості. У такому разі зріж верхівку і вкорени її наново. Для обрізки використовуй дуже гострий простерилізований ніж та обов’язково оброби зріз товченим вугіллям.

Як пересадити драцену

Драцену пересаджують у міру розростання – раз на 1-3 роки у вазон побільше з товстим дренажним шаром (від 2-3 см).Якщо ґрунт ще не потрібно оновлювати, просто акуратно перевали рослину і досипання нової землі з боків. Таку процедуру можна проводити будь-якої пори року.

При пересадці акуратно розрівняй коріння, трохи утрамбуй ґрунт, добре полів і на пару днів прибери вазон у тепле затіненемісце. Драцена не дуже добре реагує на пересадку, тому спочатку може неважливо виглядати, але потім приживеться. За 2 тижні додай добрива.

Пересадка - Драцена догляд у домашніх умовах

Розмноження драцени

Найпростіше використовувати для розмноження верхівковий держак – його можна відразу висадити в легкий субстрат або спочатку поставити у воду для укорінення. Тільки проредь листя знизу, щоб рослині вистачило сил на формування кореневища. Насіння в побуті майже не використовують – дуже довго, складно і не завжди ефективно.

Цікавий спосіб розмноження драцени – відрізками стебла. Потрібно нарізати молоду та здорову втечу на відрізки довжиною 3-5 см, щоб на кожному було хоча б дві нирки. З одного боку на корі роблять надріз і заглиблюють цим кінцем у ґрунт.

Накрий саджанці плівкою або пляшкою і прибери в тепле місце, періодично поливаючи. Через 1-1,5 місяці з’являться перші пагони – їх необхідно регулярно обприскувати. Коли саджанці повністю зміцніють, розсади їх у вазонах.

Ще можна вкорінювати повітряні відведення. Зроби Т-подібний надріз, трохи відступаючи від верхівки, і вклади в нього вологий торф. Зафіксуй зверху плівкою і приблизно через місяць на цьому місці з’являться молоді коріння. Обріж відведення трохи нижче і посади в новий вазон.

Розмноження - Драцена догляд у домашніх умовах

Хвороби

Найчастіше драцену вражає гнилизна, і це пов’язано з порушенням температурно-вологісного режиму. Не заливай квітку і стеж, щоб ґрунт просихав. Якщо коріння гниє – можна спробувати акуратно зрізати найушкодженіші частини та пересадити драцену в новий сухий ґрунт.

Плями та наліт на листі – симптом грибкових захворювань. Вони можуть бути різними, але лікуються однаково – комплексними фунгіцидами. Обприскай листя спреєм, а ґрунт пролий розчином. Для профілактики найзручніше раз на 3 місяці заглиблювати в землю протигрибкові палички з добривами.

Шкідники

Домашня драцена майже не схильна до атак шкідників, але іноді навіть на ній можуть оселитися павутинні кліщі, трипси, попелиця або борошнистий черевець. Періодично розглядай рослину та листові пластини, щоб на них не було непроханих гостей. Змий паразитів теплою мильною водою та оброби драцену комплексним інсектицидом для домашніх квітів. Зазвичай потрібні дві обробки з інтервалом в 1-2 тижні.

Шкідники - Драцена догляд у домашніх умовах