Драцена (70 фото) – види, догляд та вирощування

Драцена (70 фото): види та особливості догляду

Домашня «пальма» драцена – популярна кімнатна рослина. Вона дуже ефектна і яскрава, сама її назва походить від слова «дракон». Виростити драцену легко своїми руками, а в побуті вона невибаглива. Види більш чудово виглядають в офісах, холах або приймальнях, а маленькі та акуратні – у квартирах та будинках.

Загальна інформація

Драцена – це великий та різноманітний рід рослин, до якого входить більше сотні видів. Деякі з них чудово вживаються в кімнатах та оранжереях.

Драцени родом з Африки, а також з Мадагаскарських та Маскаренських островів. Деякі сорти виростають у Азії. Ареал проживання дуже великий – є навіть кілька американських видів з Мексики, Бразилії та Куби.

Деревоподібний стовбур – насправді вторинне потовщення стебла. Тут є трохи інший механізм: це наслідок життєдіяльності клітин на периферії. Такі самі риси спостерігаються і в деяких інших представників спаржових.

Загальна інформація - Драцена

Зовнішній вигляд рослини

Візитна картка драцени – не тільки здерев’янілий стовбур, але і її довге, загострене вузьке листя з паралельними жилками, що сходяться до кінчиків. У міру зростання рослини нижнє листя жовтіє і відмирає. Середній цикл їхнього життя – до 2 років.

Ще одна цікава особливість сімейства – коріння. Вони гладкі, прямі, незвичайного оранжевого або темного жовтого кольору.

Домашні драцени цвітуть рідко. Але якщо це трапляється, зможеш помилуватися дрібними зеленими або білими квітами. Але врахуй, що більшість видів досить неприємний запах.

Плоди драцени – це кістянки. Зав’язь формується на пухких квіткових волотях.

Зовнішній вигляд - Драцена
Зовнішній вигляд - Драцена

Види драцени

При виборі драцени додому обміркуй, скільки вільного місця ти можеш виділити. Адже розміри її видів варіюються від десятків сантиметрів до 2 метрів.

Деремська драцена

Це класична і найвідоміша драцена з широким стовбуром і високим довгим вузьким листям, яке росте вгору ще на 40-50 см.

Деремська драцена може бути темно-зеленим або змішаним забарвленням, з облямівкою або без, суцвіття – червоно-білі. Росте вона повільно, зате є різні сорти – наприклад, зі смугами чи штрихами по глянсовій листовій пластині.

Деремська драцена - Види драцени
Деремська драцена - Види драцени

Драцена Годсефа

Це невибагливий сорт, який добре підійде садівникам-новачкам. Тут немає характерного стовбура, а листя набуває овальної форми. Вони проростають на тонких стеблах прямо із землі. Поверхня стебел покрита тонкими плівкоподібними лусочками.

Драцена Годсефа – строката та плямиста. Трапляються сорти зі складними вишуканими візерунками, хвилястими краями листя, незвичайними рожевими або бежевими плямами.

Драцена Годсефа - Види драцени

Драцена відігнута

Це один із найнезвичайніших видів драцени. Довге і вузьке облямоване листя прилягає до стовбура пучками і злегка відгинається на кінцях.

Доросла рослина швидше нагадує декоративний тропічний чагарник, завдяки чому часто використовується у флористичних композиціях.

Драцена відігнута - Види драцени
Драцена відігнута - Види драцени

Драцена Сандера

Ще один незвичайний вигляд, який прозвали китайським бамбуком. У неї порівняно тонке прямостояче стебло з подовженим шкірястим листям.

З цього стебла можна створювати декоративні завитки та спіралі. Але врахуй, що на один виток потрібен щонайменше рік часу. Зате вона може зростати при поганому освітленні і навіть у воді.

Відтінок залежить від сорту: жовтий, зелений, облямований. Драцену Сандера використовують у декоративних композиціях.

Драцена Сандера - Види драцени
Драцена Сандера - Види драцени

Драцена запашна

Вона розростається до справжнього дерева понад 2,5 м заввишки. У неї щільний, міцний стовбур і велике листя шириною до 80 мм. Також вона добре переносить температуру до +10 градусів та помірну затіненість.

Запашна драцена відноситься до рідкісних видів з приємним ароматом при цвітінні. Від неї виходить явно виражений запах свіжоскошеного сіна. Квіти – рожеві, зелені або кремові.

Драцена запашна - Види драцени
Драцена запашна - Види драцени

Драцена Маргінату

Гарний декоративний вигляд найбільше нагадує маленьку кімнатну пальму. Листя зібране невеликими пучками. Іноді їх прикрашають виражені червоно-фіолетові смуги.

А ще драцена Маргіната одна з найстійкіших до тіні, але вона не переносить ушкодження листя. Тому за найменших вад їх потрібно видаляти.

Драцена Маргіната - Види драцени

Догляд за драценою

Драцена досить невибаглива. Вона любить свіже повітря, але не переносить протягів. Їй потрібне постійне і рядне світло, тепло, контрольована вологість і дренований ґрунт.

Температура

У середніх широтах драцени не вирощують у відкритому ґрунті. Вони потребують теплого субтропічного клімату. Тільки окремі сорти, на зразок Хукера, справляються із заморозками до -7 градусів. Постійну тінь добре переносить облямована драцена.

Ідеальна кімнатна температура – ​​літні 20 градусів і навіть вище. Але стеж, щоб узимку вона не опускалася нижче 15 градусів.

Температура - Догляд за драценою

Світло

Вибирай для драцени світлі місця, але не під прямим сонцем. В ідеалі – східне чи західне вікно. Ряболистим сортам потрібно більше світла, ніж темним, інакше вони блякнуть. Якщо сонця не вистачає, використовуй штучне освітлення.

Світло - Догляд за драценою
Світло - Догляд за драценою

Полив

Більшість драцен потребують обприскування, особливо літньої спеки і під час опалювального сезону. Періодично можеш мити квітку під душем. Або хоча б протирай листя, щоб не накопичувався бруд і пил.

Поливай драцену часто, але помірно. З одного боку, ґрунт не повинен пересихати, з іншого – застій води може призвести до загибелі рослини. В ідеалі підтримувати ґрунт злегка вологим. Влітку можна потроху поливати квітку щодня, а ось узимку – рідше.

Полив - Догляд за драценою
Полив - Догляд за драценою

Добрива та підживлення

Вносити поживні добавкинеобхідно в сезон активного зростання. Це від початку весни і до кінця літа. Достатньо раз на два тижні вводити комплексні добрива. Для ряболистих сортів є спеціалізовані суміші.

Також у магазинах продається і спеціальний ґрунт для драцен, краще вибрати саме його. Головне – добрий дренаж.

Добрива та підживлення - Догляд за драценою

Пересадка та розмноження

Невибаглива драцена легко вкорінюється за кілька тижнів. Для цього візьми стебловий або верхівковий держак довжиною 7-10 см. Розмножується вона і методом повітряних відведень.

Використовуйте для вкорінення пісок з торфом. Якщо потрібно, скористайся фітогормонами та підігрівом знизу. Пересаджувати драцену на початку весни, раз на кілька років.

Молодняк у міру потреби можна пересаджувати щороку. Хочеш омолодити драцену? Тоді просто ріж і пересади верхівку.

Пересадка та розмноження - Догляд за драценою
Пересадка та розмноження - Догляд за драценою

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Найпоширеніші шкідники драцени – трипси та щитівки. Іноді заводиться павутинний кліщ. Профілактично обробляй рослину захисними препаратами, а також контролюй стан та зовнішній вигляд листя.

Найчастіше у драцени зустрічаються такі проблеми:

– Листя усеяне коричневими плямами і сохне? Швидше за все, рослині не вистачає вологи. Це і недостатній полив, сухість повітря. Друга причина – протяги та холод;
– Жовте та підсихаюче листя – явний показник сухості. Найчастіше збризкуй їх водою;
– Опіки на листі вказують на надлишок надто агресивного сонця і прямих променів. Якщо ж жовтіють нижнє листя – це природний процес. Саме так відбувається здеревіння стовбура.

Боротьба зі шкідниками та захворюваннями - Драцена

Драцена – фото

Красиві та доглянуті драцени чудово впишуться у будь-який зелений куточок. Поглянь на фотографії, надихайся та створюй власні домашні «джунглі» на радість усім домочадцям!

Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото
Драцена - фото

Відео: Драцена – догляд, полив, поради щодо розмноження