Дельфініум (70 фото): сорти, правильний догляд та вирощування

Дельфініум (70 фото): сорти та правильний догляд

Синьо-фіолетові «океани» дельфініуму заповнюють поля, сади та ландшафтні композиції. Квітникари не могли пройти повз великі і яскраві суцвіття, і ось вони вже прикрашають тисячі ділянок по всьому світу. Розповідаємо, як вирощувати дельфініум, які умови йому потрібні та з якими проблемами ти можеш зіткнутися!

Загальна інформація

За легендою талановитий грецький скульптор так сумував за загиблою коханою, що створив її скульптуру і оживив. Боги не пробачили йому витівки та звернули до дельфіна. Дівчина, що ожила, сумувала на морському узбережжі, але дельфін зміг її відшукати і приніс квітку в подарунок.

Дельфініум – це Лютикова квітка, і в роді налічується понад 400 видів. В одному Китаї їх понад 150, а ще є Азія, Африка, Північні регіони. Серед них більше багаторічників, але трапляються й однорічні сорти.

Спільна інформація - Дельфініум

Головна особливість дельфініуму – великі пірамідальні суцвіття, густо вкриті дрібними квітами. Найчастіше зустрічаються сині сорти, але ще є білі та бузкові. Всі мають верхній шпорець, який може зрости вище 5 см.

Дельфініум розквітає влітку, а в теплі на півдні – навесні та ще раз восени. Стійка рослина легко переносить заморозки, а холодну пору року витримує температури до -40 градусів. Куди більшу загрозу становлять відлиги, які буквально заливають кореневище.

Спільна інформація - Дельфініум

Сорту дельфініуму

Є десятки, а то й сотні сортів дельфініумів заввишки від 40 до 200 см. Але їхня унікальна структура пишних суцвіть залишається незмінною, за що їх і полюбили садівники!

Дельфініум польовий

Великі 2-метрові стебла вкриті густими суцвіттями блакитних, синіх та білих відтінків. Серед них є двоколірні та махрові сорти, а ще – рідкісні рожеві та бузкові дельфініуми.

Дельфініум польовий - Види та сорти

Дельфініум високий

Дикий і не такий декоративний різновид, який часто зустрічається в Сибіру та Монголії. Трав’яниста квітка чудово почувається навіть у горах і завдяки унікальним характеристикам часто використовується в селекції.

Дельфініум високий - Види та сорти

Дельфініум Аякса

Декоративний гібрид вийшов у результаті селекції, завдяки чому є дуже багато різних сортів та відтінків. Сюди відносяться карликові дельфініуми до 30 см, густомахрові квіти та інші цікаві різновиди.

Дельфініум Аякса - Види та сорти

Дельфініум новозеландський

Гібридний садовий сорт стійкий до хвороб, особливо на тлі більшості більш чутливих видів. Суцвіття вкриті великими махровими або напівмахровими квітами діаметром до 9 см.

Дельфініум новозеландський - Види та сорти

Дельфініум великоквітковий

Лугова квітка добре почувається на кам’янистих схилах, але рідко виростає вище 50 см. У неї дуже яскраві сині квіти, зібрані в незвичайні рідкі волоті.

Дельфініум крупноквітковий - Види та сорти

Дельфініум Бруно

Багаторічний вид середнього розміру, до 50 см, популярний в озелененні кам’яних садів.Засібні суцвіття порівняно невеликі – всього до 10 квіток.

Дельфініум Бруно - Види та сорти

Дельфініум тихоокеанський

Ще один популярний гібридний вигляд, який цінують за його красу, незвичайні забарвлення та можливість розмноження насінням із збереженням усіх сортових особливостей. Але такий дельфініум досить болісний і недовговічний.

Дельфініум тихоокеанський - Види та сорти

Дельфініум червоний

Справжня мексиканська дивина майже не зустрічається в наших широтах, але неодмінно заслуговує на увагу. Довгі суцвіття до 60 см покриті великими червоними квітами по 20-30 штук.

Дельфініум червоний - Види та сорти

Дельфініум шотландський

Головна особливість шотландських гібридів – дуже об’ємні махрові квіти. Серед них багато ніжних рожевих та фіолетових відтінків, які ідеально доповнять ландшафт.

Дельфініум шотландський - Види та сорти

Догляд за дельфініумом

Дельфініум складно виростити, але після цього майже не вимагає турботи.Головне – вибрати досить суху ділянку і не вирощувати квіти в одному місці понад 6 років. У деяких випадках рекомендований період скорочується до 4 років – потрібно вивчити особливості вибраного типу.

Температура та освітлення

Дельфініум любить сонце і добре почувається лише на відкритих сонячних ділянках. Але високі стебла з великими і ніжними суцвіттями потребують захисту від сильних поривів вітру. В той же час, у спекотні літні дні пелюстки можуть блякнути, так що без кількох годин тіні після обіду не обійтися.

Температура та освітлення - Догляд за дельфініумом

Полив

Поливати дельфініум потрібно дуже обережно, тому що має неглибоку кореневу систему. У посушливі дні достатньо 2 цебер під кожну квітку раз на тиждень. Якщо постійно заливати рослину, вона почне пріти і гнити. З тієї ж причини не можна садити дельфініум на ділянках, де постійно накопичується дощова або тала вода.

Полив - Догляд за дельфініумом

Грунт

Дельфініум віддає перевагу суглинним або супіщаним грунтам. Перед посадкою обов’язково внеси перегній та добре полів ґрунт. За рахунок того, що кореневища поверхневе, його обов’язково потрібно мульчувати торфом чи перегноєм.

Грунт - Догляд за дельфініумом

Добрива та підживлення

Раніше навесні дельфініум потрібно підгодувати мінеральним комплексом, щоб він зміцнів. Підійде суха суміш, перекопана з ґрунтом на 5 см. Якщо цього сезону не планується цвітіння, можна виключити азот і використовувати калій-фосфати.

Друге підживлення проводиться після формування бутонів, тому що рясно квітучій рослині потрібно багато ресурсів. Важливо розпушувати грунт і дотримуватися режиму поливу, щоб добрива поступово досягали кореневої системи.

Добрива та підживлення - Догляд за дельфініумом

Пересадка та розмноження

Вирощувати дельфініум із насіння дешевше, але довше та складніше. Посівний матеріал потрібно використовувати якомога швидше, інакше при зберіганні в теплі втрачається схожість. Висаджують квіти в кінці зими в пухкий та вологоємний субстрат, попередньо прогрітий на водяній бані.

Рівномірно розподіли насіння по контейнеру, злегка присип ґрунтом на пару міліметрів, обприскай і сховай під чорну плівку. Можна винести розсаду на балкон або навіть поставити в холодильник спочатку. Низькі температури вище -5 градусів лише стимулюють схожість.

Після кількох листочків вибери здорові паростки, розсади їх окремо та прибери у тепло. До травня поступово привукуй розсаду до вітру ісонця. У грунт дельфініум висаджують прямо із земляною грудкою – зазвичай він у цей час вже легко дістається з горщика. Яма потрібна більша – приблизно 40х50 см з кроком до 70 см.

Пересадка та розмноження - Догляд за дельфініумом

Обрізка

Щоб дельфініуми розпустилися повторно, після першого цвітіння потрібно акуратно обрізати квітконоси. Заодно обрізка – це найкраща профілактика вірусів, від яких часто страждає квітка. У процесі залишають близько 30 см над ґрунтом, але молоді квіти краще не чіпати до наступного року.

Молоді пагони проріджують після пересадки, коли вони трохи підростуть. На кущі має бути до 5 стебел, щоб вони не хворіли та густіше цвіли. Високі дельфініуми обов’язково підв’язують, тому що їхні стебла порожні та досить крихкі.

Обрізка - Догляд за дельфініумом

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Як та інші чутливі до вологи та вогкості рослини, дельфініум часто страждає від борошнистої роси та інших грибків. Трапляються чорна і кільцева плямистість, з якими потрібно радикально боротися фунгіцидами. Важливо визначити хворобу на ранніх стадіях, інакше квітці не допомогти.

Через те, що пагони ростуть близько, щітки щільні, а повітря погано циркулює, дельфініум страждає від вірусів. Це острова жовтяниця та кілька видів мозаїки, які зазвичай переносять шкідники. Зустрічається бактеріальне в’янення і фузаріоз, хоча їм схильні юні та ослаблені рослини.

Дельфініуму сильно шкодять личинки, і навіть існує дельфініумова муха, яка облаштовує кладки прямо в бутонах. Листя об’їдає гусениці зі слимаками, а кореневу систему псують нематоди. Не забувай і про такі стандартні садові проблеми, як кліщі або попелиця!

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Дельфініум

Дельфініум – фото

Перед красою клумби з дельфініумом неможливо встояти. Тільки подивися, як ефектно вони виглядають у ландшафтному дизайні!

Дельфініум – фото
Дельфініум – фото
Дельфініум - фото
Дельфініум - фото
Дельфініум – фото
Дельфініум - фото
Дельфініум – фото
Дельфініум – фото
Дельфініум – фото
Дельфініум - фото
Дельфініум – фото
Дельфініум - фото
Дельфініум - фото
Дельфініум - фото
Дельфініум - фото
Дельфініум – фото
Дельфініум – фото
Дельфініум - фото
Дельфініум – фото
Дельфініум – фото
Дельфініум - фото
Дельфініум - фото
Дельфініум - фото
Дельфініум - фото
Дельфініум - фото
Дельфініум – фото
Дельфініум - фото
Дельфініум - фото