Аспарагус (60 фото) – види, догляд та вирощування

Аспарагус (60 фото): види та особливості догляду
Ти ж напевно знаєш, що аспарагус – це справжня назва звичайної спаржі. Здавалося б, як до неї належать кімнатні квіти? Насправді Спаржеві – це ціла родина, а аспарагус – великий та різноманітний рід, який налічує кілька сотень видів! Розповідаємо докладніше!

Загальна інформація

Рід аспарагусів поширений буквально у всіх кліматичних зонах та на всіх континентах. Хоча найчастіше він зустрічається в Азії, Європі та Африці. У деяких широтах його навіть вирощують на спеціальних плантаціях, але це стосується їстівних сортів.

Аспарагус – багаторічник, але за формою він може бути чагарником, ліаною або трав’янистою рослиною. Замість листя на тонких стеблах розходяться такі ж тонкі та гнучкі пагони. Вони нагадують витягнуті голки та називаються кладодії. За всіма зовнішніми параметрами аспарагус нагадує лілію, але з широким розгалуженим кореневищем.

Квітне аспарагус бліді маленькими квітами, а потім формуються червоні ягоди. Причому квіти одно-і двостатеві навіть у межах одного куща. Але врахуй, що вдома на підвіконні досягти цвітіння майже неможливо.

Спільна інформація - Аспарагус

Види аспарагусу

Сотні видів аспарагусу помітно відрізняються між собою ареалом та зовнішністю. Серед них є їстівні сорти, які вирощують у промислових масштабах. А є декоративні, які прикрашають собою сади, інтер’єри та навіть букети чи квіткові композиції.

Перистий аспарагус

Це тропічний африканський сорт з кучерявими пагонами, які сильно розгалужені. Дрібне листя нагадує перисту луску в довжину всього до півсантиметра. Тонкі кладоди витягуються до півтора сантиметрів і ростуть групами до дванадцяти штук. Зовні окрема втеча за рахунок специфічної форми нагадує листок папороті.

Перистий аспарагус - Види аспарагусу

Кістоподібний аспарагус

Це високий, красивий та яскравий вигляд, який виростає до 2 метрів. Кладоди теж зібрані групами і нагадують ялинові голочки. Пензлі квітів примітні не настільки декоративними властивостями, як ніжним приємним ароматом.

Кістевидний аспарагус - Види аспарагусу

Серповидний аспарагус

Ліановидний сорт формою кладодій злегка нагадує суккулент, особливо під час цвітіння.У природі гнучкі повзучі пагони тягнуться до 15 метрів, у кімнаті – до 4. Великі довгі кладоди (до 8 см) пушать на великій відстані один від одного.

Серповидний аспарагус - Види аспарагусу

Аспарагус Шпренгера

Цей вид ще називають густоквітковим, тому що в природі він розпускається рясним пухким суцвіттям білого або рожевого кольору. Це повзучий чагарник родом із вологих африканських гір. Довгі стебла до півтора метра не тягнуться вгору, а розстилаються по землі.

Аспарагус Шпренгера - Види аспарагусу

Спаржевидний аспарагус

Це рідкісний сорт, у якого кладодії нагадують не голки, а звичайне і досить велике листя яйцевидної форми. Спаржевидний аспарагус вирощують як ампельний, але якщо ти хочеш, щоб він тягнувся вгору, йому потрібна міцна опора. Цікава особливість яскравих оранжево-червоних плодів – характерний цитрусовий запах.

Спаржевидний аспарагус - Види аспарагусу

Лікарський аспарагус

Це найпоширеніший у помірних широтах вид, який ще називають аспарагусом звичайним. Трав’янисті пагони можуть бути і компактними, і високими.– від 30 до 150 см. Стебла гладкі та густо покриті пучками з тонких волокнистих кладодій.

Лікарський аспарагус - Види аспарагусу

Аспарагус Мейєра

Декоративний напівчагарник часто вирощують у садах та на ділянках, бо він пишний, об’ємний та яскравий. Високі пагони витягуються до півметра і по всій довжині вкриті тонкими дрібними кладодіями. Кожен з них поминає чи то кистевидне суцвіття, чи просто пухнасту щітку.

Аспарагус Мейєра - Види аспарагусу

Пірамідальний аспарагус

Ще один красивий декоративний сорт, який тягнеться вгору акуратними чагарниками від половини до півтора метра. Він м’який, насиченого темно-зеленого кольору та нагадує ялівець. Кладоди ростуть густо і в одній площині.

Пірамідальний аспарагус - Види аспарагусу

Догляд за аспарагусом

Аспарагус абсолютно невибагливий до будь-яких умов, тому приживається у відкритому ґрунті та вазонах. Він легко переносить зимові морози і щороку наново відроджується із потеплінням.А все тому, що рослина має дуже потужну кореневу систему, яка запасає достатньо ресурсів.

Температура

Аспарагус не вб’є ні спека, ні морози в помірній кількості, але вони можуть позначитися на його декоративних властивостях. Стеж, щоб улітку температура не піднімалася вище за 25 градусів. Якщо вазон зимує у теплій кімнаті від 15 градусів, у нього може періодично облітати листя – це норма. Головне відразу прибирати всі засохлі пагони, щоб вони не переводили ресурси та не сприяли розвитку хвороб.

Температура - Догляд за аспарагусом

Освітлення

Аспарагус любить яскраве світло та тепло, тому сміливо виноси його на схід та захід у квартирі. Рослина погано переносить прямі промені, але це стосується майже всіх кімнатних кольорів. Ближче до літа винеси вазон на свіже повітря, але починай поступово, з кількох годин на день.

Освітлення - Догляд за аспарагусом

Полив

В активний сезон поливай аспарагус щоразу, коли висихає верхній шар. Найкраще робити це через піддон, і вода не застоюватиметься у земляному комі. У холодну полив скорочується до мінімального: достатньо стежити, щоб ком не повністю пересихав.

Аспарагус любить підвищену вологість, тому його можна обприскувати з пульверизатора. Краще роби це вранці та ввечері, поки що не надто спекотно. Можеш додати в піддон вологе каміння або мох, або використовувати зволожувач повітря.

Полив - Догляд за аспарагусом

Добрива та підживлення

Аспарагус досить активно і буйно розростається, тому потребує регулярного підживлення. У піковий сезон – щотижня, восени – удвічі рідше. Добрива потрібні навіть узимку, просто ще рідше – за місяць. Обов’язково розводь суміші, щоб вони були слабоконцентрованими.

Добрива та підживлення - Догляд за аспарагусом

Пересадка та розмноження

Поки чагарнику не стукне 4-5 років, його доведеться регулярно пересаджувати щовесни. Після цього можна скоротити частоту вдвічі-втричі. Кореневище аспарагусу стрімко розвивається, тому за рік йому стане тісно у своєму горщику.

Висадити новий аспарагус можна із насіння, але цей метод не в ходу серед квітникарів-аматорів – довго і складно. Найпростіше розділити великий кущ на пару частин, коли його пересаджуватимеш. Можеш навіть трохи вкоротити коріння, щоб вони помістилися у вазон.

Живці для розмноження теж заготовляються з весни.Візьми з куща кілька сильних довгих стебел близько 10 см і висадь у пісок. Потім на місяць-півтораїх потрібно помістити у тепло під плівку у світлому сонячному місці. Не забувай поливати та провітрювати розсаду, а температуру підтримуй близько 20-22 градусів. Після цього живці можна розсадити по вазонах і переводити на звичайний повсякденний догляд.

Пересадка та розмноження - Догляд за аспарагусом

Обрізка

Стебла аспарагусу не можна обрізати, тому що вони більше не виростуть. Їхня кількість закладена в кореневій системі ще до початку зростання, і вона не збільшується з часом. Ти нічого не зробиш із цим фактом – така особливість рослини.

Сезонне обрізання проводять при пересадці на початку зими. Зрізай усі занадто старі, мляві та слабкі пагони, пагони без листя та болючі стебла. Тоді рослина направить усі ресурси на зростання молодих, щоб знову розпуститися у всій красі.

Обрізка - Догляд за аспарагусом

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Аспарагуси рідко хворіють, і в 99% випадків це пов’язано з неправильним доглядом. Він скидає листя через надто яскраве світло або сухе повітря. Під агресивними прямими променями у спекотний день можуть з’явитися опіки та жовті краї. З паразитів зустрічається хіба що павутинний кліщ, від якого допоможуть стандартні інсектициди чи народні засоби.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Аспарагус

Аспарагус – фото

Аспарагус у кімнаті або в саду – це насамперед ефектна декоративна рослина. У наших широтах багато хто про нього не знає і, як наслідок – недооцінює. Абсолютно дарма!

Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото
Аспарагус - фото

Відео: Аспарагус – посадка та догляд