Агава (60 фото) – види, догляд та вирощування в домашніх умовах

Агава (60 фото): види, догляд та вирощування в домашніх умовах

Ефектні розетки вічнозеленої агави приваблюють квітникарів по всьому світу. У теплих країнах її вирощують для озеленення вулиць та парків, але в нашому випадку доведеться задовольнятися кімнатними улюбленцями. Розповідаємо, які бувають види агави і як правильно її доглядати!

Загальна інформація

Агава – пустельна рослина родом із Мексики та деяких інших регіонів Центральної Америки. Вже не одне століття її цінують за ефектний зовнішній вигляд та цілющі властивості. Тим більше, вона добре прижилася й у холодніших країнах.

У природному середовищі агава здатна цвісти – і це справді захоплююче видовище. На шостомжиття розетка викидає величезний квітконос із тисячами дрібних жовтих квіток. Його довжина сягає 12 м! Найчастіше після цього наземна розетка повністю відмирає.

Агаву можна переплутати з кактусом, але насправді це звичайний сукулент. Довге м’ясисте листя в природі виростає до 2 м, а ширина біля основи доходить до 25 см. Звичайно, домашні агави набагато менші, але і вони вражають.

Загальна інформація

Види агави

Існує близько 300 видів агави. Для озеленення у південних регіонах найчастіше використовують американську. Але ми пропонуємо познайомитися ще з парою-трійкою цікавих різновидів!

Американська агава

Кожна розетка складається приблизно з 20-30 великих щільних листків. Вони можуть бути однотонними або зі світлими смужками. Це дуже світлолюбний і стійкий до посухи вид.

Американська агава

Текільна агава

Вона ж – блакитна. Саме із неї роблять знаменитий алкогольний напій у Мексиці. Вона росте в гірських регіонах у спекотному та сухому кліматі. У харчовій промисловості використовують домашню блакитну агаву.

Текільна агава

Стисла агава

Її оригінальні кулясті розетки неможливо сплутати з іншими. Колюче листя сильно загострене, через що воно ще більше нагадує кактус. На відміну від інших агав, ця здатна розгалужуватися.

Стиснена агава

Агава Потаторум

Маленька акуратна агава діаметром близько 25 см. У неї химерне лопатеве листя із зубчастою кромкою і темною колючкою зверху.Ширина листових пластин – близько 10 см.

Агава Потаторум

Агава королеви Вікторії

Популярний декоративний вид, який часто вирощують удома. Довжина листя досягає максимум до 15 см, а загальний діаметр рослини не перевищує 60 см.

Агава королеви Вікторії

Агава Функа

Красивий популярний різновид з довгим блакитним листям, іноді – зі світлими вкрапленнями. Листові пластини начебто покриті восковим нальотом. Це дуже невибаглива рослина, що повільно росте.

Агава Функа

Агава Тумі

Вигадливий і активно розростається вид, який здатний благополучно захоплювати територію не гірше за ґрунтопокривну рослину. Вузьке шкірясте листя з біліми волосками увінчане колючками.

Агава Тумі

Страшна агава

Вся край щільного і темного листя покритий світлими зубцями. Це теж не найбільший вид, так що й у дикій природі довжина листя рідко перевищує 40 см. Зате квітконоси виростають до 4 м.

Страшна агава

Догляд за агавою

У домашніх умовах агава майже не завдає проблем. Особливо добре вона почувається влітку, коли при яскравому сонці їй більше взагалі нічого не потрібно. До речі, врахуй, що строкаті сорти зростають повільніше.

Температура

Агава любить спеку та літнє тепло – до 29 градусів включно. А ось на зиму рекомендується забезпечити для неї стан спокою. Для цього потрібна температура близько 5-10 градусів, але з постійним яскравим освітленням.

Температура

Освітлення

Пустінна агава не відчуває жодного дискомфорту навіть від прямих сонячних променів і зовсім не потребує притінення. Взимку складніше: їй так само потрібно до 16 годин світла, тому можуть знадобитися фітолампи. Якщо освітлення взимку постійно не вистачало, навесні привчай до нього рослину поступово.

Освітлення

Полив

Як і всіх мешканців сухої пустелі, агаву категорично не можна заливати. Це той випадок, де краще пересушити ґрунт, ніж перезволожити його. Тому полив влітку потрібний хоч і регулярний, але дуже помірний. Взимку достатньо разів на тиждень.

Полив

Грунт

Агава взагалі байдужа до складу ґрунту, якщо він буде досить пухким та з хорошим дренажем. Але найбільше їй подобається піщаний ґрунт та готові суміші для сукулентів.

Грунт

Добрива та підживлення

Агава звикла до сухого та бідного ґрунту, так що підгодовувати її не обов’язково. Але якщо хочеться, можеш рідко використовувати влітку мінеральні суміші для сукулентів. Але не частіше ніж раз на 3-4 тижні.

Добрива та підживлення

Пересадка

Молода агава росте досить активно, тому її пересаджують щороку. Дорослим рослинам достатньо рази на 2-3 роки. Окремі швидкорослі сорти можна пересаджувати значно частіше – при необхідності. При пересадці не можна заглиблювати кореневу шийку.

Пересадка

Розмноження та посадка агави

Агаву можна виростити з насіння, але це стосується не всіх сортів, так що спочатку дізнайся про особливості того виду, який хочеш. Висівають насіння наприкінці зими на глибину до 1 см, а потім залишають у теплі від 21 градуса. Вже за тиждень з’являться перші сходи, а ще чорний дещо почне формуватися розетка.

Дорослу агаву зручно розмножувати дітьми, які формуються біля стовбура. Їх потрібно акуратно відокремити, трохи підсушити зріз і одразу розсадити по горщиках. Також можна використовувати кореневищні живці з окремими бруньками, але їх краще вкорінювати у піску, а не субстраті.

Розмноження та посадка агави

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Листя агави жовтіють при нестачі вологи чи освітлення, але якщо пожовкла різко вся розетка – проблема може бути зворотною, у застої води. Саме з ним пов’язані майже всі хвороби рослини – грибок та гнилі різних видів. На ранніх стадіях допоможуть фунгіциди та налагодження режиму.

Зі шкідників агава найчастіше страждає від щитівок та павутинного кліща. Це не дивно з огляду на те, що вони теж люблять сухе повітря. Невелика кількість шкідників можна механічно видалити за допомогою мильного розчину. В інших випадках використовуй спеціальні препарати.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Агава – фото

У рідних широтах агава зростає до величезних розмірів. Але і в кімнатних вазонах вона напрочуд хороша. Тим більше, її види такі різноманітні!

Агава - фото
Агава – фото
Агава - фото
Агава - фото
Агава - фото
Агава - фото
Агава - фото
Агава - фото
Агава - фото
Агава - фото
Агава - фото
Агава - фото
Агава - фото
Агава - фото
Агава - фото
Агава - фото
Агава - фото
Агава - фото
Агава - фото
Агава - фото