Яблуня Медуниця – опис сорту, догляд та посадка, відгуки

Яблуня Медуниця: опис сорту, догляд та посадка

Навіть досвідчені садівники з багаторічним стажем сходяться на тому, що Медуниця – беззастережно в топі солодких ранніх яблунь. Опис плодів ховається у їхній назві – вони дійсно привертають увагу вираженим медовим присмаком та ароматом. Такі яблука приємно їсти прямо з дерева! А поки що ми розповімо тобі про особливості посадки та догляду за сортом!

Опис та характеристики сорту

Медуниця – літній вітчизняний сорт, який селекціонер Ісаєв вивів ще у п’ятдесятих роках. Він поєднав у собі найкращі риси російських та канадських сортів, обзавівся відмінним імунітетом та стійкістю до морозів. Хоча робота зайняла близько двадцяти років, результат беззастережно коштував кожного.

Плоди середні, близько 120-150 г, ідеальної округлої форми. Зрідка зустрічаються конічні яблука – але це норма, а чи не патологія. Шкірка жовто-зеленого відтінку густо вкрита червоними та оранжевими смужками, за рахунок чого яблука часто здаються повністю червоними.

Опис та характеристики сорту - Яблуня Медуниця

Насправді назвою Медуниця зобов’язана не вираженому аромату, хоча це здається очевидним. Сорт назвали на честь однойменної квітки, яка розпускається навесні раніше за інших. Медуниця – солодка порода з мінімальною кислотністю та щільною, соковитою м’якоттю.

Високоросла яблуня у звичайному вигляді зростає до 7 метрів. Від природи її крона пірамідальна, так що завдяки формуванню та правильному щепленню легко отримати колоноподібну яблуню. Округле, але трохи витягнуте листя пофарбоване у світлий зелений, іноді – з жовтизною.

Через 5-6 років дерево дає стабільний та сильний урожай, який збирають уже у середині серпня. Після 15 років доведеться допомагати з формуванням зав’язей, але так воно зможе плодоносити понад 50 років. Слідом за популярністю сорти вивели Медуницю зимову, яка плодоносить до середини осені, а врожай зберігається до весни.

Опис та характеристики сорту - Яблуня Медуниця

Догляд за яблунею Медуницею

Серед сортів, що підходять для новачків, Медуниця посідає особливе місце. За всіх високих характеристик плодів вона зовсім невибаглива і потребує хіба що регулярної санітарної обрізки.

Освітлення

Медуниця любить сонце, і саме на ньому яблука краще рум’янитися, ростуть більші й солодші.Досвідчені садівники навіть рекомендують зрізати здорові гілки, якщо вони затіняють плоди.

Освітлення - Догляд за яблунею Медуницею

Полив

Додатковий регулярний полив потрібен у перший рік життя, коли важливо не допускати пересихання верхнього шару. У майбутньому молоде дерево поливають раз на тиждень.

Полив - Догляд за яблунею Медуницею

Грунт

Медуниця досить терпляча до короткочасного перезволоження, тому може зростати навіть на ділянках з високими ґрунтовими водами. Якщо використовувати підщепу та виводити карликові дерева, цей ефект посилиться.

Грунт - Догляд за яблунею Медуницею

Підживлення

Навесні потрібно більше азоту, який стимулює набір зеленої маси та розвиток дерева в цілому. Восени потрібно зміцнити деревину та підготувати Медуницю до зими, тому вноси калій та фосфор.

Підживка - Догляд за яблунею Медуницею

Розмноження та запилення

Найкраще розмножувати Медуницю молодими сильними живцями з використанням укорінників. Що стосується запилення – це самопліднийсорт, але врожай буде кращим, якщо висадити поблизу різні яблуні. У них має співпадати період цвітіння – це приблизно кінець травня.

Розмноження та запилення - Догляд за яблунею Медуницею

Обрізка

Медуниця добре розростається вшир, густо покривається листям, але не схильна до швидкого втечі, тому обрізка буде специфічною. Її потрібно проводити навесні та восени, а влітку – фоново прибирати слабкі та затіняючі гілки. Після 2 років формуй розріджені яруси з кроком близько 35 см.

Обрізка - Догляд за яблунею Медуницею

Збирання врожаю

Плоди Медуниці не вдасться зібрати за один раз, тому що вони зріють нерівномірно, зате вони не обсипаються з гілок до збору. Потрібно дочекатися, доки вони повністю визріють – і після цього яблука зберігають до 4 місяців. Май на увазі, що за 2 тижні вони злегка поміняють смак.

Збір врожаю - Догляд за яблунею Медуницею

Зимівка

Медуниця виведена спеціально для російських реалій, тому це дуже зимостійкий сорт.Яблуні можна сміливо висаджувати навіть у північних регіонах та профілактично вкривати на зиму лише перші кілька років. Вони не бояться різких весняних заморозків і успішно культивуються навіть у Сибіру.

Зимівка - Догляд за яблунею Медуницею

Посадка яблуні Медуниці

Висаджувати Медуницю рекомендується до кінця березня, коли на вулиці вже досить тепло. Саджанці мають бути молодими, але із закритими нирками. Спочатку вони потребують рясного поливу, щоб коріння не пересихало, поки не закінчиться адаптація.

Якщо висаджуєш Медуницю восени, обов’язково треба підсапувати молоде дерево, а взимку – вкрити його снігом або агротканиною. Влітку можна висаджувати контейнерні саджанці, але заздалегідь підготуй грунт, внеси добрива, позбався бур’янів, гусениць та попелиці.

Рекомендована відстань між саджанцями – від 3 м, хоча карликові та колоноподібні дерева можна трохи ущільнити. Але пам’ятай, що чим тісніше посадка, тим більше добрив вона вимагає. В іншому процес посадки Медуниці аналогічний будь-яким іншим класичним сортам.

Посадка яблуні Медуниці

Хвороби та шкідники Медуниці

Медуниця – одна з найстійкіших до парші порід, саме це вічний бич плодових дерев.А річ у тому, що у роки роботи над сортом проблема стояла особливо гостро. Отже, стійкість до інфекції спочатку була однією з головних характеристик, яку хотіли отримати біологи.

Але зваж, що з кожним сезоном з’являються нові штами, тому не відмовляйся від профілактичної обробки. Найкраще підходять універсальні препарати на основі міді, які заодно запобігнуть нашестю шкідників.

Хвороби та шкідники - Догляд за яблунею Медуницею