Психологія стосунків між чоловіком і жінкою

Психологія сприйняття світу жінкою та чоловіком абсолютно різна. Однак і ті, й інші хочуть будувати гармонійні, щасливі відносини. На думку психологів, відносини між чоловіком і жінкою мають психологічну, фізичну і інстинктивну складові.

 

Для чого важливо знати основи психологічних відносин

Цю важливу тему, як правило, чоловіки і жінки вивчають тоді, коли відносини не складаються і виникає необхідність утримати свою половинку.

Психологію відносин між чоловіком і жінкою потрібно вивчати і знати при укладенні шлюбу і створення сім’ї, щоб правильно підтримувати взаємини і жити повноцінним щасливим життям.

Слід пам’ятати, що існує чоловічий і жіночий погляд на складні проблеми відносин між статями

Особливості психології чоловіка і жінки і як ми мислимо

Для розуміння чоловічої психології важливо зрозуміти, що ще з давнини чоловік добував їжу, полював, був воїном. З тих пір, звичайно, багато що змінилося. Сьогодні жінка успішно створює матеріальні блага, а чоловік може піклуватися про сімейне вогнище і доглядати за дітьми.

Психологія чоловіка

В мисленні представників сильної статі природне начало проявляється при будь-яких умовах:

 • Чоловіча природа створена таким чином, що чоловік завжди звертає увагу на жінку, незалежно від того, чи є у нього обраниця. Жінка повинна прийняти це як даність і намагатися бути цікавою для свого чоловіка.

 

  • Чоловік — символ сили і незалежності. Для нього характерне відчуття внутрішньої свободи. Тому жінці важливо зрозуміти, що ніколи не потрібно примушувати чоловіка приймати швидкі рішення, а треба навчитися спокійно чекати. Важливо при побудові правильних взаємин дати зрозуміти чоловікові, що його свобода не буде обмежуватися.
  • Чоловіки не виявляють внутрішні емоційні переживання, а самостійно вирішують проблеми. Для чоловіка важливо зберігати природну позицію «чоловік — воїн». Дуже часто відбуваються конфлікти саме з цієї причини, коли жінка не може зрозуміти, чому він не присвячує її в свої проблеми.

 

 • Чоловіки уникають конфліктних ситуацій. Стан конфлікту викликає у них почуття безпорадності, яка суперечить природного мужності. Нерідко, щоб уникнути сварки, їм доводиться вдаватися до брехні. Приміром, якщо запізнився на вечерю, тому що зустрів друга, дружині він скаже, що був на роботі, щоб не викликати в неї негативну реакцію і не створити конфліктну ситуацію.
 • Ключовою метою для чоловіка є економічний добробут, що формує його самооцінку. Відсутність можливості гідно заробляти і звинувачення з цього питання з боку слабкої статі призводять до зниження самооцінки у чоловіка і можуть глибоко зачепити його самолюбство.

Психологія стосунків між чоловіком і жінкою дуже важлива роль жінки, яка, знаючи мотивацію чоловічої поведінки, може гармонізувати спільне життя

Психологія жінки

Основа психології жінки — збереження сімейного вогнища, виховання дітей, створення затишку в домі.

Незважаючи на те, що будь-які відносини індивідуальні, тим не менш, жіноча психологія має ряд характерних особливостей.

 • Рівень сприйняття комунікації. Жінка, виховуючи дітей, постійно з ними спілкується. Такий рівень спілкування вона переносить і на стосунки з чоловіком, який влаштований так, що, прийшовши додому, воліє не тільки не розмовляти, не ділитися своїми проблемами, але і комфортний відпочинок для нього в тиші і самоті за переглядом телевізора, наприклад. Жінка таке ставлення розглядає як байдужість до себе, відсутність уваги і турботи.

   

 • Емоційність. На відміну від раціональних і розсудливих чоловіків, жінки емоційні. Жіноча природа влаштована таким чином, що вона ідеалізує чоловіка, оскільки з раннього віку її виховували на казках про принца. Жінці необхідні емоції, підживлюють проявом почуттів і уваги. Справжній чоловік повинен щодня дарувати увагу жінки, викликаючи у неї позитивні емоції.
 • Жінка — слабка стать. Однак необхідність виховувати дітей, доглядати за ними і управлятися з домашніми справами, пробудило в ній сильну сторону. Цей дисбаланс «слабкою жіночої природи» і «сильної жінки» створює у відносинах з чоловіком певний відбиток. Владний за природою чоловік вимагає підпорядкування. Таке ставлення травмує сильну сторону жіночої натури, викликаючи в ній внутрішньоособистісний конфлікт. Якщо ж чоловік опиняється в ролі «підкаблучника», то виявляється сильна частина жіночої особистості, але страждає слабка сторона натури. Завдання кожної пари — знайти гармонію, щоб не постраждала цілісність жіночої натури. В цьому полягає секрет довговічних відносин.

Головні відмінності психіки чоловіки і жінки

Ще з давнини мудреці стверджували про відмінності в психології чоловіка і жінки. Сьогодні наука займається вивченням цієї проблеми, розглядаючи її у всьому різноманітті природних, культурних і соціальних факторів.

Психологія стосунків між чоловіком і жінкою: більше відмінностей, ніж подібності

Психологія стосунків між чоловіком і жінкою існує ряд відмінних психоемоційних ознак, характерних для кожної статі.

Чоловікам властиві наступні прояви:

 • Зосередженість і розважливість;
 • Логічність поведінки й стриманість почуттів;
 • Критичність у стосунках з оточуючими;
 • Замкнутість характеру.

Жінкам притаманні такі психоемоційні ознаки:

 • Чуттєвість, емоційність;
 • Инстинктивность поведінки;
 • Інтуїтивність у висновках про оточуючих;
 • Відкритість характеру.

Інстинкти

Важливим рушійним ланкою поведінки є інстинкти. Статевий інстинкт, інстинкт самозбереження, самовираження і самоствердження, власності, манера є, спати, одягатися і т. д., — у чоловіків і жінок ці прояви істотно відрізняються.

Інстинкти формуються в процесі виховання і підвладні свідомості

Страхи

Те ж стосується і внутрішніх страхів. Численні страхи чоловіків закріплені в їх свідомості і є мотивом їхньої поведінки.

 

Внутрішні страхи. Чого боїться чоловік

 • Неспроможність у різних сферах життя: в професії і відносинах;
 • Втрати авторитету, поваги з боку оточуючих;
 • Безпорадність свого положення;
 • Прояви власних почуттів;
 • Самотності.

Внутрішні страхи. Чого боїться жінка

Для жінок характерні такі види страхів:

 • Самотності;
 • Пологів;
 • Страх за дітей;
 • Старості і смерті.

Життєві цілі та інтереси

Цілі, які людина ставить перед собою, повинні бути спрямовані на розвиток, набуття досвіду, зростання усвідомлення і почуття відповідальності, на оздоровлення психіки, поліпшення якості життя і стосунків з оточуючими.

Психологія стосунків між чоловіком і жінкою важливу роль відіграють життєві цілі та інтереси.

Головна мета, якої чоловік присвячує свій час — це його справа, спрямована на допомогу іншим людям, дослідження світу, просування нових товарів і послуг в умовах конкуренції і суперництва.

Життєво важливі цілі жінок знаходяться в інших площинах: відносини, краса, прагнення до домашнього затишку. А щасливою жінку робить сім’я і турбота про дітей.

Любов

Психологія стосунків між чоловіком і жінкою — почуття любові відіграє основоположну роль.

Любов чоловіка і жінки має одну загальну безумовну складову: для початку любовних відносин і ті, і інші, керуючись почуттями, намагаються обрати підходящого партнера для створення сім’ї та народження дітей.

 

Одночасно чоловік і жінка вступають у величезну систему людських відносин, а точніше, відносин двох особистостей.

Жіноча любов більш вибіркова, відповідальна і прагматична, оскільки вона відповідає не тільки за свій добробут, але і за благополуччя дитини.

Для чоловіка важливо, щоб він любив жінку, щоб вона для нього була приваблива, щоб поважала його як чоловіка і як людини.

Фізична складова відносин

Повноцінна фізична сумісність у відносинах відіграє важливу роль. Гармонія в цьому аспекті відносин необхідна для уникнення різних проблем, що призводять до подразнення та емоційної відстороненості.

 

Психологія сімейних відносин

Сімейні відносини в психології відносин між чоловіком і жінкою знаходяться в безперервному розвитку. Невід’ємною частиною сімейних відносин є конфлікти і кризи, оскільки розвиток передбачає відмову від старих форм відносин, що неминуче при перервах.

Відносини між подружжям проходять кілька етапів:

 • Закоханість — період, коли чоловік і жінка ідеалізують свої очікування від сімейних відносин;
 • Етап звикання. Першорядними у відносинах стають пріоритети кожного з подружжя;
 • Компромісний період. Подолали попередній етап пари вступають в етап стійких відносин, коли обрані ролі влаштовують обох подружжя;
 • Передбачуваність і буденність. У відносинах настає деяка втома;
 • Зрілість. Подолання перерахованих вище ступенів призводить до усвідомлення важливості сімейних відносин, заснованих на взаємній повазі і досвід спільного подолання труднощів.

Як впливає на мислення вік

Мислення чоловіки і жінки по-різному. Чоловіче мислення — більш логічне, для них характерна зайва прямолінійність, жіноче більш інтуїтивне, вони схильні до прояву емоцій. Часто саме з цієї причини між парами можуть виникати конфлікти.

Мислення чоловіків і жінок ґрунтуються на статевих генетичні особливості. Саме тому в усі часи і в будь-якому віці жіноче і чоловіче поведінка має різні прояви.

Труднощі і проблеми у відносинах і як їх вирішувати

Зайвий драматизм

Сварки, істерики і скандали руйнують стосунки. Тому необхідно навчитися володіти собою, довіряти і обговорювати проблеми. Крім того, щоб уникнути руйнівних наслідків сварок, важливо дотримувати наступні правила:

 • Неприпустимо піддавати критиці рідних своєї половинки;
 • Важливо довіряти;
 • Не можна обговорювати в громадських місцях;
 • Корисно зрідка вихлюпувати емоції.

 

Неприйняття рідних чи друзів

Така установка створює велику проблему у відносинах. Адже приймати людину — значить довіряти його найближчого оточення: рідним, в середовищі яких він виховувався, друзям, які супроводжували в житті.

Відторгнення і неприйняття близьких людей зі сторони обранця глибоко ранить і сприймається як особиста образа. Розумніше буде постаратися встановити ввічливі, доброзичливі стосунки з рідними і друзями своєї половинки.

Гармонійні відносини між чоловіком і жінкою припускають шанобливе ставлення до родичів чоловіка, що враховує психологію людей старшого покоління

Безвідповідальність

У більшості випадків — це вирішувана проблема. Тут важливо зрозуміти, що почуття відповідальності не у кожної людини закладено спочатку. Щоб розвинути це відчуття у обранця, необхідно показати значимість його особистості. В цьому випадку у нього з’явиться бажання піклуватися і захищати.

Звички

Звички помічаються людьми на самому початковому етапі відносин, але негативне до них ставлення з’являється набагато пізніше. Звички своєї половинки потрібно приймати.

Звичка — невелика дрібниця порівняно з позитивними рисами характеру, що послужив основою для вибору саме цієї людини

Зверхність та егоїзм

Відносини між чоловіком і жінкою не терплять цих категорій. Тут діють інші закономірності: віддаючи свої почуття, отримуєш в два рази більше.

Позбавлення від зарозумілості і егоїзму потрібно починати з відповідального ставлення до свого життя. Необхідно сприймати обранця таким, який він є. Також важливо з самого початку відносин строго розподілити обов’язки, щоб не було переваги, яка безсумнівно викликає невдоволення і протест.

 

І, звичайно, у подоланні цих негативних рис характеру величезну роль грає взаємна повага.

Психологія зради

Сильне душевне сум’яття і біль змушують людину робити вчинки, які позбавили б від тяжкого стану. Часто розрив відносин стає, здавалося б, єдиним рішенням. Насправді, в стані афекту не варто робити якісь кроки.

 

Має пройти певний час, перш ніж людина заспокоїться і знайде вихід із ситуації. Причини зради різні: згасла любов, сигнал про проблеми у взаєминах, внутрішніх проблемах людини і т. д.

Зрада є своєрідним сигналом, зрозумівши суть якого можна переосмислити і відновити відносини.

Секрети ідеального союзу від психолога

Як перевірити почуття

Розлучення вважається самим практичним способом перевірки почуттів. Розлука на певний час дозволяє глибше зрозуміти ставлення до людини: буде або розставання назавжди, або перезавантаження відносин і усвідомлення взаємності і щирості почуттів.

 

Також слід поспостерігати за своєю половинкою: увага, турбота, позитивна оцінка ваших вчинків, допомогу у скрутній ситуації, — свідчення справжності почуттів. Якщо є почуття, чоловік і жінка дорожать відносинами, які створили, і цінують один одного.

Як побудувати початок відносин

На початку відносин почуття легкі і прекрасні і, здається, що це назавжди. Але саме на цьому етапі відбувається ряд помилок, які в подальшому призводять до труднощів у стосунках, а часто, і до їх завершення.

Початок шляху. Як уникнути помилок:

 • Не квапити події. Знайомство і спілкування потрібно продовжувати протягом 1-2 років, щоб, минаючи цукерково-букетний період, зрозуміти, чи можливе продовження відносин, чи буде компроміс і порозуміння.
 • Не мовчати. З самого початку необхідно прислухатися один до одного, обговорювати, питати, домовлятися. Тільки при конструктивному діалозі можлива перспектива міцних відносин.
 • Романтика не вічна. Якщо люди очікують від відносин легкості, то навряд чи у них складуться довговічні відносини. Спільне життя — це праця, і чим міцніше відносини, тим легше людям долати труднощі.
 • Не перекладати відповідальність. Довговічний тільки той союз, в якому обидва партнери несуть відповідальність за прийняття рішень.

Принципи взаємодії

Щасливий союз ґрунтується на принципах взаєморозуміння, довіри і здатності прощати помилки. Треба навчитися розуміти свою половинку, приймати з усіма звичками і рисами характеру, не намагатися перекроювати відповідно зі своїми стандартами.

 

Важливо довіряти, оскільки недовіра, підозрілість і ревнощі мають руйнівну силу. Необхідно сказати «ні» сварок і скандалів: щоб уникнути зривів, можна усамітнитися, привести в спокій емоції, а потім спокійно поговорити, обговорити і домовитися.

Відвертість і щирість

Запорукою успішних відносин між чоловіком і жінкою є щирість і чесність. Ці якості проявляються в теплоті відносин, у відкритому прояві почуттів, непідробний інтерес до справ один одного, підтримки у важку хвилину.

Важливо пам’ятати, що основою щирості є адекватна самооцінка та впевненість у собі

Тільки зрозумівши свої власні почуття і бажання, оцінивши здібності і можливості, можна зрозуміти іншу людину.

Усвідомивши себе і прийнявши себе, людина стає щирим, йому не потрібно прикидатися для того, щоб створити про себе певне враження. І тоді щирість і відкритість неодмінно благотворно позначаться на взаєминах з протилежною статтю.

Створення міцних довгострокових відносин

У питаннях психології відносин між чоловіком і жінкою необхідно врахувати і почуття, і сумісність характерів, і ставлення до життя, цінностей і т. д.

 

Для створення довгострокових відносин важливо дотримуватися деяких правил, кожне з яких можна вважати першорядним:

 • Вибирати серцем. Людина звикла сприймати інформацію очима, але при виборі супутника життя набагато важливіше те, що бачить серце.
 • Вибирати людину, яка бажає надалі вчитися і розвиватися. Ставлення до світу має бути конструктивним, гнучким, бажання набувати нові знання про життя і устрій світу, здатність поступатися і прислухатися повинні бути присутнім завжди.
 • Вибирати сильного і одночасно чутливого людини, тобто живої, чутливої і здатного протистояти життєвим труднощам.
 • Приймати людину з його внутрішнім світом. Вибирати тих, хто йде своїм шляхом і сприймає вас як партнера або попутника на цьому шляху.
 • Враховувати єдність захоплень. Спільні інтереси згуртовують і дарують багато позитивних моментів, спогади про які допоможуть у подоланні важких періодів життя.
 • Враховувати спільність ціннісних категорій: ставлення до сім’ї, дітям, до оточуючого світу і т. д.
 • Вибирати людину, яка здатна посміятися над собою. Це свідоцтво гнучкості розуму та багатогранності особистості.
 • Переконатися в тому, що людина сприяє поліпшенню якості вашого життя.

Довгострокові відносини будуються на почутті любові, принципах поваги, прийняття, розуміння і прощення. Тільки так можна розвиватися разом і бути щасливими протягом усього життя.

Корисні відео матеріали про психологію відносин між чоловіком і жінкою

Психологія взаємин чоловіка і жінки:

Психологія стосунків між чоловіком і жінкою. Мова жестів: